Bank Rosji zgadza się na kryptowalutowe płatności w handlu zagranicznym | Wiadomości | CrypS.

Bank Rosji zgadza się na kryptowalutowe płatności w handlu zagranicznym

Mariusz Przepiórka
bank rosji daje zielone światło transgranicznym płatnościom w kryptowalutach

Według doniesień medialnych bank centralny Rosji miał stwierdzić, że płatności transgraniczne w kryptowalutach są nieuniknione w obecnych warunkach geopolitycznych.


Zgodnie z informacjami podanymi przez agencję informacyjną TASS, Bank Rosji zmienił  podejście do regulacji kryptowalut i uzgodnił z Ministerstwem Finansów legalizację kryptowalut dla płatności transgranicznych. Wiceminister finansów Aleksiej Mojsiejew miał przyznać, że Bank Rosji i ministerstwo finansów oczekują, że wkrótce zalegalizują płatności transgraniczne w kryptowalutach.

Mojsiejew podkreślił znaczenie dopuszczenia lokalnych usług kryptowalutowych w Rosji, zauważając, że wielu Rosjan polega w tej kwestii na zagranicznych platformach. – Należy zezwolić na taką działalność w Rosji, angażując podmioty nadzorowane przez bank centralny, które są zobowiązane do przestrzegania wymogów dotyczących przeciwdziałania praniu pieniędzy i KYC – stwierdził urzędnik.

Rosja zmienia podejście do kryptowalut

Rosyjscy ustawodawcy byli zwykle przeciwni pomysłowi wykorzystania kryptowalut jako metody płatności. W 2020 roku Rosja przyjęła ważną ustawę kryptowalutową „O cyfrowych aktywach finansowych”, która oficjalnie zakazała używania kryptowalut takich jak bitcoin (BTC) do celów płatniczych. Bank Rosji był sceptyczny wobec idei płatności kryptowalutowych, ponieważ chciał chronić status rosyjskiego rubla jako jedynego legalnego środka płatniczego w kraju.

Pomysł umożliwienia płatności kryptowalutowych w krajowych transakcjach w Rosji pojawił pod koniec 2021 roku. Wtedy prezydent Rosji Władimir Putin powiedział, że „wciąż przedwczesne” jest używanie kryptowalut do handlu zasobami energetycznymi, takimi jak ropa i gaz.

Sytuacja najwyraźniej zmieniła się w związku z zachodnimi sankcjami gospodarczymi po inwazji Rosji na Ukrainę. W maju minister przemysłu i handlu oświadczył, że Rosja zalegalizuje płatności kryptowalutowe „prędzej czy później”. Gubernator Banku Rosji Elwira Nabiullina również później zasugerowała, że kryptowaluty mogą być wykorzystywane do płatności transgranicznych, ale tylko wtedy, gdy kryptowaluta nie dostanie się do krajowego systemu finansowego Rosji.

bank rosji daje zielone światło transgranicznym płatnościom w kryptowalutachreklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.