Bank Rosji ograniczy przelewy na giełdy kryptowalut, żeby zapobiec "spontanicznym zakupom" | Wiadomości | CrypS.

Bank Rosji ograniczy przelewy na giełdy kryptowalut, żeby zapobiec „spontanicznym zakupom”

Michał Misiura
Regulacje w Rosji będą skutkowały większym wglądem państwa w konta obywateli zainteresowanych kryptowalutami

„Bank Centralny znalazł sposób na uratowanie Rosjan przed spontanicznymi zakupami kryptowalut” – donosi Ria Novosti. Wiceprezes instytucji Siergiej Szwecow powiedział, że razem z krajowymi bankami pracują nad systemem do spowalniania przelewów na giełdy krypto.

Pierwszy wiceszef Banku Rosji twierdzi, że trzeba tłumaczyć obywatelom, że kryptowaluty to „wysoce ryzykowna historia”. Jego zdaniem wielu mieszkańców kraju nie ma pojęcia o tym jak działają rynki kapitałowe. Przez to inwestują w kryptowaluty oczekując „szalonych zwrotów”, biorą pożyczki od rodziny i znajomych, sprzedają rzeczy i biorą kredyty, żeby „po prostu zakopać swoje pieniądze na polu cudów” – mówił Szwestow, przemawiając na międzynarodowym forum „Banki Rosji – XXI wiek”.

Istnieje duże prawdopodobieństwo, że jako zaawansowana technologicznie piramida finansowa, to wszystko może się rozpaść do zera. Dlaczego się rozpadnie, gdy się rozpadnie? Mogą być setki powodów, mogą być dziesiątki i setki odpowiedzi dlaczego tak się nie stanie. Z naszego punktu widzenia jest to duże pole minowe – powiedział Szwecow.

Bank centralny Rosji ma jednak nowy pomysł, który ocali obywateli:

Zaczynamy współpracować z sektorem bankowym, żeby spowalniał płatności na rzecz kantorów i giełd kryptowalut, blokując możliwości emocjonalnego zakupu takich produktów – podsumował wiceprezes instytucji.

Rosja zwalcza kryptowaluty

Pomimo że kupowanie i sprzedaż kryptowalut nie są zakazane, rosyjskie władze próbują ograniczać dostęp do ich rynku. W tym celu wywierają naciski na banki. Niedawno otrzymały one zalecenia szczególnego nadzoru nad podejrzanymi transakcjami związanymi z kryptowalutami (co oznacza możliwość blokowania kont i środków). Teraz mają wdrożyć system, który będzie utrudniał przelewanie pieniędzy na giełdy i kantory cyfrowych walut.

Zdaniem prawników pytanych przez Forklog, techniczne wprowadzenie takiego rozwiązania jest całkiem możliwe. Podobny schemat zastosowano wcześniej w przypadku rosyjskich platform hazardowych. Wiele osób wątpi jednak w to, że wytyczne banku centralnego powstrzymają Rosjan przed korzystaniem z kryptowalut.

Krypto zostało wymyślone tylko po to, żeby obejść wszelkie szalone próby takich regulacji. I jestem absolutnie pewien, że poradzi sobie z tymi inicjatywami z hukiem – skomentował Siergiej Mendelejew, prezes Indefibanku.

Regulacje w Rosji będą skutkowały większym wglądem państwa w konta obywateli zainteresowanych kryptowalutami
reklama
reklama