Bank Rezerwy Australii zbada możliwości stosowania CBDC | Wiadomości | CrypS.

Bank Rezerwy Australii zbada możliwości stosowania CBDC

Mariusz Przepiórka
australia

Zgodnie z komunikatem opublikowanym przez Bank Rezerwy Australii, instytucja nawiąże współpracę z kilkoma podmiotami i zbada możliwości stosowania cyfrowej waluty banku centralnego (CBDC). Australijski bank połączy siły z Commonwealth Bank, National Australia Bank, Perpetual (firma z branży usług finansowych) oraz producentem oprogramowania ConsenSys.

Bank Rezerwy Australii poinformował, że zbada możliwości opracowania modelu koncepcyjnego dla emisji CBDC w formie tokenu. W szczególności bank wskazał w tym przypadku dużych uczestników rynku finansowego, którzy mogą potencjalnie wykorzystywać cyfrową walutę do udzielania pożyczek na platformie DLT.

Michele Bullock, asystent gubernatora Banku Rezerwy Australii, powiedział, że celem uruchamianego projektu jest zbadanie wpływu CBDC na efektywność, zarządzanie ryzykiem i innowacje w procesach transakcyjnych na hurtowych rynkach finansowych. Bullock dodał też, że choć kwestia wykorzystania CBDC na tych rynkach pozostaje wciąż otwarta, to Bank Rezerwy Australii cieszy się ze współpracy z partnerami branżowymi w projekcie, który pozwoli znaleźć odpowiedź na pytanie, czy CBDC znajdzie szerokie zastosowanie w australijskim systemie płatności.

Raport podsumowujący projekt w 2021

Ruch Banku Rezerwy Australii jest elementem dyskusji dotyczącej roli banku w polityce CBDC. 14 października szef polityki ds. płatności Banku Rezerwy Australii zapowiedział, że bank będzie kontynuował badania nad CBDC, mimo że we wrześniu instytucja finansowa stwierdziła, że nie ma silnych argumentów przemawiających za jej emisją. Bank wskazał, że alternatywą do CBDC może być wydajna Nowa Platforma Płatnicza przetwarzająca transakcje w czasie rzeczywistym. Podkreślano również, że bank centralny będzie emitował tradycyjne banknoty tak długo, jak długo obywatele Australii będą chcieli z nich korzystać. Bank Rezerwy Australii poinformował również, że nowy projekt zakończy się jeszcze w tym roku, a w roku 2021 opublikowany zostanie raport podsumowujący.

australia
reklama
reklama