Bank centralny Gruzji rozważa wprowadzenie cyfrowego GEL | Wiadomości | CrypS.

Bank centralny Gruzji rozważa wprowadzenie cyfrowego GEL

Mariusz Przepiórka
Bank centralny Gruzji rozważa wprowadzenie cyfrowego GEL

Narodowy Bank Gruzji (NBG) poinformował, że rozważa wprowadzenie cyfrowej waluty banku centralnego (CBDC). W oficjalnym komunikacie bank centralny zasugerował emisję CBDC w celu „zwiększenia efektywności krajowego systemu płatności i integracji finansowej”. Bank wskazał również, że zaprosi firmy fintech i inne instytucje finansowe do udziału w projekcie, nazwanym „Digital GEL” od symbolu krajowej waluty lari.

Gruzińskie CBDC

Wprowadzenie CBDC w Gruzji może zwiększyć efektywność pośrednictwa finansowego, pomóc we wprowadzeniu nowych technologii finansowych, ułatwić integrację finansową i dotrzeć do osób, które wcześniej nie miały dostępu do usług bankowych.

CBDC kryje w sobie obietnicę uwolnienia ogromnej wartości innowacyjnych modeli biznesowych z korzyścią dla społeczeństwa. – czytamy w komunikacie.

Bank wspomniał jednak o zagrożeniach wynikających z uruchomienia CBDC w Gruzji, podkreślając, że jest to nowa technologia, które może wprowadzić pewne zamieszanie. Narodowy Bank Gruzji wskazał, że może przeprowadzić szeroko zakrojone testy CBDC w kontrolowanym środowisku, aby zapewnić płynne wdrożenie, ale nie podał żadnych szczegółów dotyczących harmonogramu uruchomienia.

Z populacją około 4 milionów mieszkańców i PKB wynoszącym około 15 mld USD, kraj taki jak Gruzja znajduje się w grupie najmniejszych państw badających CBDC. Bahamy oficjalnie wprowadziły CBDC pod nazwą „piaskowego dolara” (Sand Dollar) w październiku 2020 roku, natomiast Chiny pilotażowo wprowadziły cyfrowego juana w wybranych miastach. W Stanach Zjednoczonych firma Accenture, znajdująca się na liście Fortune 500 ogłosiła w tym tygodniu, że będzie współpracować z Digital Dollar Foundation w celu przeprowadzenia testów związanych z CBDC.

Bank centralny Gruzji rozważa wprowadzenie cyfrowego GEL
reklama
reklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.