Bank Centralny Estonii rozpoczyna badania nad CBDC | Wiadomości | CrypS.

Bank Centralny Estonii rozpoczyna badania nad CBDC

Michał Misiura
estonia opracuje cbdc

Estoński Bank Centralny – Eesti Pank wydał ogłoszenie o przystąpieniu do prac nad projektem państwowej cyfrowej waluty (CBDC). Według urzędników badania potrwają około dwa lata.

Eesti Pank nawiązał współpracę z dwiema firmami technologicznymi. SW7 Group i Guardtime pomogą mu przeprowadzić badania w zakresie funkcjonowania cyfrowej waluty, opartej na blockchainie KSI, który zapewni jej „bezkluczową infrastrukturę podpisu”. Technologię tą wykorzystuje już estoński system do śledzenia wyników testów na koronawirusa. Dodatkowo Bank Centralny Estonii zamierza przetestować nowe rozwiązania płatnicze, wykorzystujące elektroniczne identyfikatory ( e-ID).

Możemy wnieść znaczący wkład w badanie rządowych kryptowalut, które będą używane w Unii Europejskiej. W ostatnich latach rząd estoński rozwija technologie zapewniające wydajność i bezpieczeństwo e-administracji. Mamy dobry rozwój technologiczny, na podstawie którego będziemy badać potencjał cyfrowej waluty banku centralnego. W tym celu wybraliśmy firmy, które nie tylko mają doświadczenie w branży blockchain, ale także z którymi współpracujemy od dłuższego czasu – są to SW7 i Guardtime. – skomentował Rainer Olt – kierownik działu analiz systemów płatniczych w Eesti Pank.

Długoterminowe plany

Według zarządu estońskiego Banku Centralnego, jego badania nad CBDC zajmą około 2 lat. W pierwszej kolejności specjaliści opracują skalowalną, praktyczną i bezpieczną platformę do płatności przy użyciu nowej cyfrowej waluty. Tego rodzaju rozwiązanie musi zapewniać szybką realizację transakcji, bezpieczeństwo oraz poufność danych użytkowników.

Eesti Pank rozważał rozpoczęcie prac nad CBDC już 2 lata temu (Estcoin miał być krajową kartą płatnicza powiązaną z euro). Latem 2018 roku musiał jednak porzucić te plany, ponieważ storpedował je zarząd Europejskiego Banku Centralnego (EBC). Ówczesny prezes instytucji – Mario Draghi i inni przedstawiciele sektora bankowego, krytykowali estońskie pomysły, które wybiegały na kilka lat w przód. Wraz z rozwojem chińskiej waluty banku centralnego oraz zmianami w zarządzie Europejskiego Banku, staje się jednak jasne, że Eestii Pank przewidział poprawnie przyszłe trendy.

estonia opracuje cbdc
reklama
reklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.