Australijski senat przedstawia rekomendacje dla regulacji kryptowalutowych | Wiadomości | CrypS.

Australijski senat przedstawia rekomendacje dla regulacji kryptowalutowych

Mariusz Przepiórka
Australijski senat przedstawia rekomendacje dla regulacji kryptowalutowych

Komisja działająca w australijskim senacie przedstawiła końcowy raport z trwającego rok przeglądu podejścia kraju do regulacji kryptowalut i blockchain. Raport jest pierwszą próbą wytyczenia jasnych ram dla krajowego sektora aktywów cyfrowych.

Komisja działająca pod nazwą „Australia jako centrum technologiczne i finansowe”, która sporządziła swój początkowy raport w listopadzie 2020, a drugi w kwietniu tego roku, przedstawiła trzeci i ostateczny raport ze swej działalności. Dokument przedstawia problemy zidentyfikowane przez wiodących uczestników branży i zawiera 12 zaleceń dotyczących rozwiązywania problemów, które odnoszą się do braku regulacji dotyczących kryptowalut i blockchain w Australii.

Obecne przepisy utrudniają funkcjonowanie branży

Regulacje dotyczące kryptowalut i technologii blockchain w Australii często sprawiają wrażenie fragmentarycznych i przypadkowych, próbując do rodzącej się technologii zastosować przepisy sprzed kilkudziesięciu lat. Przykładowo opodatkowanie kryptowalut, choć są uważane za zyski kapitałowe, komplikuje tworzenie projektów kryptowalutowych w porównaniu z jurysdykcjami, takimi jak Singapur, które mają korzystne przepisy dotyczące podatku dochodowego.

Senator Partii Liberalnej Andrew Bragg, który przewodniczy komisji i jest zdecydowanym zwolennikiem innowacji i regulacji aktywów cyfrowych, powiedział, że australijskie podejście do kryptowalut i technologii blockchain będzie konkurencyjne w stosunku do Singapuru, Wielkiej Brytanii i Stanów Zjednoczonych.

Rekomendacje trafią pod obrady parlamentu

– Australia może być liderem w dziedzinie aktywów cyfrowych. Oznacza to, że Australijczycy mogą uzyskać dostęp do nowych możliwości i niższych cen. Mogą też mieć większą kontrolę nad swoim finansowym przeznaczeniem i nie muszą być uzależnieni od pośredników – powiedział Bragg.

Rekomendacje obejmują zarówno wdrożenie systemu licencjonowania giełd kryptowalutowych, jak i ustanowienie systemu powiernictwa lub depozytu dla aktywów cyfrowych z minimalnymi standardami w ramach portfela Skarbu Państwa. Komisja rekomenduje również wprowadzenie autonomicznej i zdecentralizowanej struktury organizacyjnej firmy. Ponadto komisja przeanalizowała problemy z dostępnością do usług bankowości, z jakimi obecnie borykają się lokalne firmy kryptowalutowe. Teraz rekomendacjami komisji zajmie się australijski parlament.

Australijski senat przedstawia rekomendacje dla regulacji kryptowalutowych
reklama
reklama