Ataki ransomeware zagarnęły $144 mln w BTC - donosi FBI | Wiadomości | CrypS.

Ataki ransomeware zagarnęły $144 mln w BTC – donosi FBI

Michał Misiura
Wirusy, ransomware i hakerzy

Amerykańskie Federalne Biuro Śledcze zaprezentowało wyliczenia dotyczące ataków typu ransomeware przeprowadzanych w ostatnich 6 latach. Wynika z nich, że przestępcy mogli pozyskać nawet 144 mln dolarów w bitcoinach z tytułu okupów zapłaconych przez ofiary. 

Ataki typu ransomware polegają na włamaniu się do urządzenia i zaszyfrowania plików. W zamian za odzyskanie dostępu przestępcy żądają okupu, który na ogół ma być uiszczany w bitcoinach. Ataki ransomeware często łączą się z kradzieżą i sprzedażą zdobytych danych. Ofiarą takich działań może paść każdy, od zwykłego użytkownika, przez małe firmy aż po urzędy, instytucje i korporacje.

Dane przedstawiono na konferencji FBI: „Federalni walczą z ransomeware. Jak prowadzone są dochodzenia FBI i jak możesz pomóc”. Oprócz wyliczeń podczas odczytu przedstawiono także najpopularniejsze szkodliwe oprogramowanie wykorzystywane do ataków tego typu. W ścisłej czołówce znajdują się Ryuk i Dharma. Pierwszy z wymienionych jest wirusem pochodzącym z Chin, który tylko w przeciągu jednego roku miał doprowadzić do strat w wysokości 61 mln USD. Drugi z ulubionych programów używanych przez przestępców zmusił ofiary do przelania 21 mln USD okupów w przeciągu trzech lat.

Ataki typu ransomeware są jedną z najszybciej rozwijających się gałęzi cyberprzestępczości. FBI wykryło cały ekosystem zbudowany wokół nich w Darknecie. Można tam znaleźć twórców wirusów, a nawet programy afiliacyjne nagradzające uczestników niektórych akcji.

Wirusy, ransomware i hakerzy
reklama
reklama