Atak na giełdę Liquid - hakerzy ukradli 85 mln USD w kryptowalutach | Wiadomości | CrypS.

Atak na giełdę Liquid – hakerzy ukradli 85 mln USD w kryptowalutach

Michał Misiura
hack na giełdę liquid - wyciekły dane użytkowników

Dziś rano (19.08) japońska giełda kryptowalut Liquid poinformowała na Twitterze o ataku hakerskim na jej gorące portfele. Na adresy powiązane z hackiem trafiły środki o wartości ponad 80 mln dolarów. 

Platforma wstrzymała obsługę wpłat i wypłat oraz przekazała, że będzie informować na bieżąco o postępach w śledztwie. Wciąż nie podano oficjalnych danych na temat wielkości strat, jednak Liquid opublikował adresy portfeli, na które trafiły skradzione środki. Wyprowadzono na nie:

  • 107 BTC (około 4,7 mln USD),
  • 44,78 mln USD w Ethereum oraz 24,85 mln USD w 86 tokenach ERC-20 (łącznie 69,6 mln USD),
  • 9,84 mln XRP (11 mln USD),

W sumie łupem hakerów padły więc kryptowaluty o wartości przekraczającej 85 mln USD.

Szybka reakcja ze strony największych giełd, które włączają adresy portfeli hakera na swoje czarne listy, może sprawić, że część środków zostanie zablokowana i zwrócona. O podjęciu takich działań poinformował już KuCoin.

Adresy portfeli powiązanych z hackiem: 

  • BTC: 1Fx1bhbCwp5LU2gHxfRNiSHi1QSHwZLf7q
  • ETH/EWT: 0x5578840aae68682a9779623fa9e8714802b59946
  • TRX: TSpcue3bDfZNTP1CutrRrDxRPeEvWhuXbp
  • XRP: rfapBqj7rUkGju7oHTwBwhEyXgwkEM4yby

Nie pierwszy atak na Liquid

Dzisiejszy atak na Liquid to drugie naruszenie bezpieczeństwa platformy na przestrzeni ostatnich 10 miesięcy. W listopadzie zeszłego roku giełda doświadczyła wycieku danych, należących do jej użytkowników, wśród których znalazły się zaszyfrowane hasła, imiona, nazwiska oraz emaile i adresy zamieszkania.

W związku z włamaniem do portfeli giełdy, Liquid traci 8 punktów w ratingu bezpieczeństwa Cryps i spada z kategorii A do C.

hack na giełdę liquid - wyciekły dane użytkownikówreklama
reklama

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.