Trader21 - kim jest i na czym zarabia Cezary Głuch?

Trader21 – kim jest i na czym zarabia Cezary Głuch?

9 min
Anna Sutowicz

Cezary Głuch Trader21 Inwestycje

Świat finansów to dla wielu osób sfera, którą trudno zrozumieć. Stąd popularność finansowych influencerów oraz inwestorów, którzy udzielają porad i konsultacji w sieci. Jedną z takich osób jest Cezary Głuch, znany także jako Trader21, który zyskał rozgłos głównie dzięki nagraniom na YouTube oraz prognozom publikowanym na blogu Independent Trader. Wiele osób docenia jego analizy makroekonomiczne i książki o inwestowaniu. Za swoją twórczość otrzymał kilka nagród, m.in. w konkursach organizowanych w ramach konferencji Invest Cuffs. Oczywiście jak przystało na Internet, nie obyło się również bez kontrowersji i zarzutów, o których opowiemy w tym artykule.


Spis treści:

Co wiemy o Traderze21 – kim jest i ile ma lat?

Pod pseudonimem Trader21 kryje się jeden z najbardziej rozpoznawalnych polskich inwestorów, czyli Cezary Głuch. Trudno odnaleźć informacje jaki majątek posiada Cezary Głuch, czy chociażby, gdzie mieszka Trader21. Wiemy jednak, że ten obecnie 44-letni mężczyzna studiował na Uniwersytecie Warszawskim. Wówczas także założył swoją pierwszą firmę, a później kolejne:

W trakcie studiów na UW moje podejście do nauki zaczęło się trochę zmieniać, ponieważ otaczali mnie coraz ciekawsi ludzie. Z uczelni nie skorzystałem jednak zbyt wiele, gdyż sytuacja zmusiła mnie do nagłego podjęcia pracy. Jak się szybko przekonałem, rola pracownika nie za bardzo mi odpowiadała więc wraz z kolegą założyłem pierwszą firmę – tak opisuje siebie Cezary Głuch.

trader21
Źródło: https://www.youtube.com/watch?v=PiICoVXjnJQ

Jak sam przyznaje, w pewnym momencie nastąpiło wypalenie i Cezary Głuch zdecydował wycofać się z prowadzonych biznesów.

Po kilku latach, wszystkie firmy, które kontrolowałem zatrudniały prawie 50 osób, a łączny obrót przekraczał 20 mln zł. Lata harówki od rana do późnego wieczora sprawiły, że się wypaliłem. Sprzedałem wszystkie udziały i zacząłem jeździć po świecie.

Następnie wyruszył w podróż dookoła świata.

W ciągu kilku lat odwiedziłem prawie 30 krajów, mieszkając w niektórych przez dłuższy czas. Poznawanie innych kultur w fantastyczny sposób otwiera umysł oraz rzuca całkiem nowe spojrzenie na otaczającą nas rzeczywistość.

Independent Trader – czyli działalność blogowa

W 2012 roku, kiedy przebywał na Majorce, założył blog o inwestowaniu nazywając go IndependentTrader. To właśnie dzięki działalności blogowej stał się jednym z najbardziej rozpoznawalnych inwestorów na polskie scenie. Dzieli się na nim swoją wiedzą i przemyśleniami na temat inwestowania.

Główne obszary, które poruszane są na blogu, to:

  • Analiza rynków finansowych: Trader21 śledzi i analizuje trendy na rynkach finansowych, zarówno na rynku akcji, jak i na rynkach surowców, walut czy obligacji. Dzieli się swoimi przemyśleniami na temat obecnych sytuacji rynkowych oraz prognozami na przyszłość.
  • Inwestowanie: Trader21 dzieli się swoimi strategiami inwestycyjnymi oraz doświadczeniem, które pozwalają czytelnikom zrozumieć, jak podejmować decyzje inwestycyjne i jak zarządzać ryzykiem.
  • Edukacja finansowa: Blog oferuje również szereg artykułów edukacyjnych, mających na celu zwiększenie wiedzy czytelników na temat inwestowania, zarządzania finansami osobistymi oraz zrozumienia podstawowych pojęć ekonomicznych.
  • Makroekonomia: Trader21 omawia szeroko pojętą politykę gospodarczą, wpływ decyzji banków centralnych na rynki finansowe, inflację, czy też dług publiczny. W swoich tekstach przedstawia również analizy dotyczące sytuacji gospodarczych różnych krajów.
  • Krytyka systemu finansowego: Trader21 nie stroni od krytycznego spojrzenia na współczesny system finansowy, bankowość i politykę monetarną, analizując zagrożenia związane z nadmiernym zadłużeniem i kreacją pieniądza.

Nagrody i konferencje

Cezary Głuch jest również częstym prelegentem na różnych konferencjach i wydarzeniach związanych z branżą finansową, gdzie praktycznie zawsze zapełnia sale niezależnie od ich rozmiarów. Mowa tutaj o takich konferencjach jak Invest Cuffs, Wall Street czy XTB Masterclass.

W ramach konkursu, organizowanego cyklicznie w trakcie Invest Cuffs, Trader 21 zdobył wiele nagród, m.in. w kategoriach Blog Roku czy Osobowość Roku.

Tutaj jeden z wykładów Cezarego, który miał miejsce podczas konferencji Invest Cuffs 2022 – Jak stworzyć portfel na niepewne czasy?:

Jaki jest majątek Tradera21

Chociaż nie jest wiadomo, jaki konkretnie majątek posiada Cezary Głuch, to wydaje się, że nie narzeka on na brak pieniędzy. Bez względu na to, gdzie mieszka Trader 21 i jakie krążą o nim opinie, rozpoznawalność zdobyta w Internecie przyniosła mu niewątpliwy sukces. Swój majątek Głuch pomnożył w 2020 roku, kiedy to wydał książkę „Inteligentny Inwestor XXI wieku”. W ciągu roku sprzedało się ponoć blisko 30 tysięcy egzemplarzy. Biorąc pod uwagę, że pakiet 4 tomów kosztuje 375 złotych, Cezary Głuch mógł w tym czasie zarobić na nich nawet 11 250 000 złotych. Oczywiście nie wiemy, jakie koszty poniósł przy wydawaniu książki.

Trader21 – Książki

Pierwsza książka Tradera21, “Inteligentny Inwestor XXI wieku” reklamowana jest jako wyłącznie praktyczna wiedza, pozbawiona akademickiego bełkotu. Składa się z czterech tomów:

  • Tom I – Akcje, obligacje, system monetarny oraz waluty.
  • Tom II – Metale szlachetne, surowce, nieruchomości oraz REIT-y.
  • Tom III – Budowa portfela inwestycyjnego, dywersyfikacja geograficzna oraz psychologia inwestowania.
  • Tom IV – Praktyczne aspekty inwestowania oraz najczęściej popełniane błędy.
Książka Inteligentny Inwestor XXI wieku
Źródło: https://www.inteligentnyinwestor.pl

Poglądy na temat książki Cezarego Głucha bywają skrajne. Chociaż nie brakowało pozytywnych opinii czytelników:

Mistrzostwo. Książka o ekonomii, finansach, giełdzie, którą się czyta lepiej niż dobry kryminał. Pozycja obowiązkowa dla każdego komu nie jest obojętne co się dzieje z jego pieniędzmi. 10/10.

Bardzo dobra pozycja wprowadzająca w świat finansów i ekonomii inwestycyjnej. Polecam szczególnie osobom zaczynającym swoją przygodę z inwestycjami na rynkach kapitałowych.

W kontrze do nich stawały opinie negatywne, zarzucające Cezaremu Głuchowi na przykład zbyt agresywny marketing i powtarzalność:

Autor w wywiadzie reklamującym książkę z niezależną tv zaprzecza sam sobie w niektórych momentach. Świadczy to o jego wątpliwej jakości myślenia i tylko o chęci wyciągnięcia pieniędzy od czytelników. Nie polecam książki. Beznadzieja.

Jest to spis wielu teorii, które możemy znaleźć w szerokiej gamie książek o inwestowaniu.

Jednak Trader21 zarabia nie tylko na książkach. Sprzedaje również szkolenia i udziela konsultacji. 1 godzina konsultacji kosztuje 1000 złotych. Szkolenie w wersji standard to cena 3950 złotych, natomiast w wersji premium 6450 złotych (w cenie wariantu premium jest włączone kopiowanie ruchów przez 3 miesiące).

Trader21 zarabia również na współpracy afiliacyjnej z brokerami i domami maklerskimi, czego nie kryje w swoich wpisach. Na stronie znajdziemy zakładkę „BROKERZY I KANTORY ONLINE”, gdzie znajdziemy aktualnych partnerów.

Czym jeszcze zajmuje się Trader21

Przeszukując Krajowy Rejestr Sądowy można zauważyć, że Cezary Głuch jest członkiem zarządu lub prezesem wielu spółek.

Na przykład od stycznia 2023 roku jest prezesem zarządu w Independent Trader Holding S.A. Spółka ta zajmuje się usługami finansowymi, doradztwem związanym z zarządzaniem, reklamą, a także badaniem rynku i opinii publicznej. Od października 2022 roku jest prezesem Growth & Value sp. z o. o. Ten biznes zajmuje się działalnością wydawniczą, oprogramowaniem i doradztwem w zakresie informatyki, zarządzaniem stronami WWW, przetwarzaniem danych i hostingiem, handlem detalicznym (bez pojazdów samochodowych), fotografią, tłumaczeniami i edukacją.

Trader21 jest prezesem w Independent Trader sp. z o.o. od grudnia 2021 roku. Działalność tej spółki, bardzo podobnie do poprzedniej, koncentruje się na edukacji, handlu, zarządzaniu stronami WWW, fotografii i na tłumaczeniach.

Od września 2020 Cezary Głuch jest członkiem zarządu w Smart Books sp. z o.o. Przeważająca branża w tym wypadku to działalność wydawnicza, doradztwo w zakresie informatyki i handel detaliczny.
W Independent Consulting sp. z o. o. Głuch jest prezesem zarządu od sierpnia 2020 (handel detaliczny i zarządzanie stronami WWW, przetwarzanie danych i hosting.)

Trader21 zajmuje pozycję również w spółce Inteligentny Inwestor XXI wieku (wcześniej Independent Publishing) jako członek zarządu od grudnia 2019 roku (działalność firm centralnych i doradztwo związane z zarządzaniem, handel detaliczny, działalność wydawnicza, doradztwo w zakresie informatyki, zarządzanie stronami WWW, przetwarzanie danych i hosting.)

Powiązania Cezarego Głucha
Powiązania Cezarego Głucha

Wygląda więc na to, że większość tych spółek skupiona jest wokół działalności Tradera 21 w Internecie. Warto wspomnieć tutaj również o usługach związanych z optymalizacją podatkową i zakładaniem spółek za granicą. Pod kątem tej działalności powstał odrębny portal pod adresem jaknieplacicpodatkow.pl, gdzie znajdziemy ofertę z pogranicza doradztwa podatkowego, zakładania i prowadzenia spółek w Estonii, Wielkiej Brytanii, Szwajcarii czy Gruzji, optymalizacji podatkowej (również w Polsce) lub rozwiązań prawnych dla branży kryptowalut.

Wcześniej Cezary Głuch był m.in. członkiem zarządu w spółce Viva Pharma sp. z o.o., której zakres działalności był związany z produktami medycznymi.

Trader 21 vs Zaorski

Bez wątpienia media, a już przede wszystkim media społecznościowe, uwielbiają konflikty. Największym wrogiem Rafała Zaorskiego od jakiegoś czasu jest Trader21, którego regularnie nazywa “farmazoniarzem” lub „Excelem21”. O tym konflikcie znaleźć można wiele publikacji w sieci. Rafał Zaorski to założyciel Trading Jam Session, czyli grupy na Facebooku zrzeszającej traderów i założyciel fundacji o takiej samej nazwie, która strzeże inwestorów, traderów i spekulantów na wszystkich rynkach. W ostatnim czasie mocno „hejtował” tak zwanych szkoleniowców twierdząc, że ich wyciągi z kont istnieją jedynie w tabelach, a tego, jak zarabiać w tej branży nie da się nauczyć z kursów:

Uważam, że zarabiania na rynku nie da się nauczyć ze szkoleń, bo to nie jest wiedza powtarzalna. Pracując w edukacji, zajmowałem się szkoleniami, które uczą czynności powtarzalnych, takich jak nauka szycia, spawania czy języka angielskiego, ale także umiejętności miękkich sprzedażowych. To są umiejętności powtarzalne, czyli stosując je, z dużym prawdopodobieństwem można osiągnąć sukces w swoim fachu – powiedział Zaorski w jednym z wywiadów.

Chociaż do tej pory zaczepki pojawiały się wyłącznie w wywiadach i na Twitterze, to w końcu Trader21 postanowił się do nich ustosunkować w materiale wideo na YouTube. Próbował przedstawić dowody na to, że Rafał Zaorski pomimo swoich zapewnień, że nie sprzedaje szkoleń i nie bierze pieniędzy za wykłady – robił dokładnie odwrotnie. Zdaniem Cezarego Głucha, Zaorski miał w przeszłości promować także niektórych brokerów oraz dopuszczać się rynkowych manipulacji.

Trader21 vs Wapniak

Konflikt nawiązał się rónież pomiędzy Traderem21 i Wapniakiem, twórcą kanału na YouTube „Wapniak VETO”. Chociaż początkowo ich relacje biznesowe układały się dobrze, po ponad roku panowie zdecydowali się na zakończenie współpracy. Cezary Głuch opisuje historię konfliktu następująco:

Współpracowaliśmy z Maćkiem przez ponad rok wspólnie promując moją książkę. Nasze relacje biznesowe, ale i prywatne były bardzo dobre, niestety do czasu. W pewnym momencie odniosłem wrażenie, że Wapniakowi zależy już tylko na sprzedaży i posługuje się jarmarcznymi metodami. Cierpiała na tym merytoryka i jakość, a na kanale Maćka na dobre zagościła tandeta, z którą nie chcę być utożsamiany. Gwoździem do trumny było obiecywanie klientom w moim imieniu dodatkowych nagrań, czy sprzedaż nieaktualnego mini szkolenia, które nagrałem kiedyś dla XTB. (…) Zakończyliśmy współpracę rozchodząc się w pokoju. Tak przynajmniej myślałem. Po roku od kiedy Wapniak życzył mi wszystkiego najlepszego zaczął mnie atakować i to w bardzo niefajny, fałszywy sposób – napisał w oświadczeniu Trader21.

I odpowiedź Wapniaka:

Opinie o Trader21

Jak można się spodziewać po recenzjach książki, również opinie o samej osobie Tradera21 bywają skrajne. Nieprzychylne:

Cóż… czym dłużej słucham jego wypowiedzi, tym bardziej jestem sceptyczny… To taki trochę antyszczepionkowiec (czy raczej proepidemik), płaskoziemca – i tak by można wszelkie durnoty spiskowe wymieniać – w jednym.

Taki z niego independent, że z tego co czytam nawet w książkach musiał reklamy wciskać a ciemny lud to łyka. Kiedyś czytałem, ale teraz w komentarzach rządzą płaskoziemcy, antyszczepionkowcy i oszołomy od końca świata czy przepowiedni biblijnych to nawet nie ma po co zaglądać. Szkoda czasu.

I te popierające:

Witam, Czytam tradera od około 5 lat i jedno co mogę przyznać, że w większości przypadków jego sugestie inwestycyjne są trafne.

W mojej opinii Trader21 jest spójny w tym co robi. Dzieli się wiedzą za darmo już od dłuższego czasu. Oczywiście, wokół bloga stworzył biznes, ale nie uważam tego za coś złego, skoro wyłożył tak olbrzymią wartość na stół.

Trudno jednak ocenić przydatność jednych i drugich opinii.

Trader21 radzi w co inwestować w 2023 roku

W wywiadzie z końca zeszłego roku Cezary Głuch wskazywał perspektywiczne aktywa na 2023 rok. Jego zdaniem to bardzo dobry czas, by dokonać zakupu kryptowalut. Sam miał także rozpocząć akumulację przecenionych wirtualnych aktywów. Trader21 mówił też, że po takim kiepskim roku jest mnóstwo aktywów, które są aż 50-70% tańsze niż rok temu. Jego zdaniem, to aktualnie dobry czas, aby pomnażać pieniądze. Jednocześnie ostrzegał, że może wystąpić jeszcze duża przecena.

Poza tym, Cezary Głuch podkreślał, że po roku silnych globalnych podwyżek stóp, mamy tanie technologiczne spółki amerykańskie, na których mieliśmy abstrakcyjne wyceny przez ostatnie parę lat:

W długim terminie oczekuję, że spółki surowcowe to będzie inwestycja dekady. Swoją drogą mówię o tym od lat, też o uranie od 2019 r. i dopiero powoli ludzie zaczynają go dostrzegać.

Zapytany o konkrety swoich inwestycji i skład portfela powiedział, że już dokonał zakupu pierwszego pakietu kryptowalut, posiada w obserwowanych blisko 100 aktywów i nadal wstrzymuje się z dużymi inwestycjami. W czasie udzielania wywiadu około 28% jego portfela stanowiła gotówka.

Cezary Głuch Trader21reklama
reklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.