Sorare - sport i kryptowaluty - gra P2E

Sorare – wszystko o piłkarskiej grze Play to Earn (P2E)

5 min
Anna Sutowicz

Sorare gra football Altcoiny

Słyszałeś o grze Sorare? To gra z mechaniką P2E i NFT, w której zbierasz karty z najsłynniejszymi graczami świata. Czym jest ta gra, jak działa i jak zacząć rozgrywkę?


Spis treści:


Sorare to francuski start-up z siedzibą w Paryżu i Nowym Jorku, który powstał w 2018 roku. Obecnie ma łącznie ponad 2 miliony użytkowników na całym świecie oraz współpracuje z blisko 300 klubami partnerskimi i organizacjami sportowymi. Wartość firmy jest wyceniana na 4,3 miliarda euro.

Oficjalna witryna Sorare: sorare.com

Czym jest gra Sorare?

W 2019 roku start-up Sorare wydał grę, polegającą na kolekcjonowaniu kart sportowców i uczestnictwie w turniejach. Gra działa na rozwiązaniu warstwy drugiej Ethereum o nazwie StarkWare. Jest wspierana m.in. przez Ubisoft, fundusze inwestycyjne, jak również przez przedsiębiorców.

Nagrodami za wygraną są dodatkowe karty oraz kryptowaluta ETH. Każda karta sportowca jest niewymiennym tokenem (NFT). Gracz jest właścicielem tokena i może z nim zrobić, co chce np. go sprzedać. Karty biorące udział w turnieju zdobywają doświadczenie, które wpływa na wynik.

O zwycięstwie gracza decyduje suma indywidualnych osiągnięć zawodników, którzy są w jego drużynie. Wynik porównuje się ze średnią drużynową z danego tygodnia. Indywidualne wyniki zawodników oscylują w granicach od 0 do 100 w każdym tygodniu. W przypadku kiedy gracz, którego kartę posiadamy, nie bierze udziału w meczach – jego wynik w Sorare wynosi 0. Jeśli zawodnik jest w formie i dobrze punktuje wówczas jego wartość idzie w górę. W przypadku, kiedy trafi się kontuzja, czerwona kartka lub zawodnik pokłóci się z trenerem – ocena karty idzie w dół.

Bardzo podobnie jak w przypadku rynków fizycznych kart sportowych, ceny cyfrowych kart Sorare stale ulegają zmianom i są zależne od popytu.

Sorare Football

W tym tekście skupimy się na wersji Sorare Fantasy Football, ale wspomnieć należy, że gra występuje też w wersji NBA i Major League Baseball (MLB). W grze połączono kilka rzeczy, którymi ludzie bywają podekscytowani, a mianowicie piłkę nożną, gry fantasy, sportowe przedmioty kolekcjonerskie i niewymienne tokeny (NFT). Nicolas Julia i Adrien Montfort (twórcy gry) nawiązali współpracę partnerską z ligami oraz klubami takimi jak np. Real Madryt, Bayern Monachium, Liverpool, co pozwoliło na wykorzystanie oficjalnych brandów, zdjęć i nazwisk piłkarzy.

Najlepszą drużyną w poszczególnych turniejach jest ta, która zakończy turniej uzyskując największą liczbę punktów. Punkty przyznawane są na podstawie rzeczywiście uzyskanych wyników przez piłkarzy w czasie trwania gry. Na wyniki składają się m.in. takie elementy jak strzelone bramki, asysty, kartki. By wziąć udział w turnieju należy zgłosić swoją drużynę.

Na początku należy przejść przez Rookie League, tj. wprowadzającą do gry ligę dla początkujących. Dopiero po tym, jak gracz rozegra cztery eventy, będzie miał możliwość zmierzenia się z innymi graczami już w bardziej zaawansowanych ligach, jak również w specjalnych wydarzeniach. Turnieje są podzielone na dywizje i regiony, w których są rozgrywane poszczególne ligi. Nagrodami za wygraną są dodatkowe karty oraz kryptowaluta Ethereum. Na starcie, każdy z graczy otrzymuje darmowe karty zwykłe. Darmowe karty Sorare umożliwiają graczom poznanie reguł gry i wygrywanie pierwszych turniejów.

W grze przewidziano cztery rodzaje kart:

 • limitowane (1000 sztuk/sezon)
 • rzadkie (100 sztuk/sezon)
 • bardzo rzadkie (10 sztuk/sezon)
 • unikalne (1 sztuka/sezon)

Konfiguracja zespołu

W pierwszych krokach konfiguracji należy dokonać wyboru nazwy i logo zespołu. Gracz dokonuje również wyboru swojej pięcioosobowej drużyny z dotychczasowej kolekcji. Warto wybierać tych graczy, którzy prawdopodobnie zagrają w piłkę nożną w świecie realnym. Piłkarze wyłącznie wtedy mogą dostarczyć Ci punktów, kiedy wezmą udział w grze w świecie rzeczywistym. Im lepiej dany gracz gra w życiu prawdziwym, tym więcej punktów zdobędzie w Sorare.

W wybranej drużynie musi znaleźć się:

 • Bramkarz
 • Obrońca
 • Pomocnik
 • Napastnik
 • Dodatkowy obrońca, dodatkowy pomocnik lub dodatkowy napastnik

Będziesz musiał również wybrać kapitana dla swoich pięcioosobowych drużyn, a dowolny gracz, którego wybierzesz otrzyma do swojego wyniku 20% premii.

Sorare rejestracja i logowanie
Źródło: https://sorare.com/

W grze wynik gracza określany jest i obliczany na podstawie pozytywnych i negatywnych wpływów w prawdziwej grze.

Pozytywne wpływy gracza to m.in. jego:

 • cele
 • asysty
 • rzuty karne (wyłącznie w przypadku bramkarzy)

Negatywne wpływy gracza obejmują natomiast jego:

 • czerwone kartki
 • bramki samobójcze
 • kary
 • błędy

Inne wersje gry Sorare: NBA i MLB

Jak zostało wspomniane wyżej start-up Sorare zaineresował się również innymi dziedzinami sportu: NBA i MLB. NBA, National Basketball Association czyli amerykańsko-kanadyjska liga koszykarska, o charakterze profesjonalnym, którą obecnie tworzy 30 zespołów.

MLB, w skrócie Major League Baseball czyli najważniejsza amerykańska liga baseballu, w której tak jak w przypadku NBA uczestniczy 30 drużyn. Składa się z dwóch lig: National League i American League, a każda dzieli się na trzy dywizje.

Jak dołączyć do gry Sorare?

Aby dołączyć do gry Sorare wystarczy skierować się na stronę rejestracyjną. Następnie wypełnić formularz, wybrać swój login w grze, podać adres e-mail i hasło. Po zaakceptowaniu regulaminu na pocztę e-mail przesyłany jest link weryfikacyjny, który pozwala na rozpoczęcie gry. Jeżeli logujesz się na platformie pierwszy raz, to zaraz po zalogowaniu pojawi Ci się zakładka, dzięki której wybierzesz zawodników do swojego składu. Kiedy już masz swoich graczy, należy ustalić skład na pierwszy turniej.

Początkowo do gry nie jest potrzebny portfel kryptowalutowy. Jednak z czasem, jeżeli będziesz chcieć zdeponować w grze Ethereum, by móc kupować nowe karty, stanie się on przydatny. Zakupu kolejnych zawodników można dokonać przez aukcje organizowane przez twórców gry lub bezpośrednio od innych graczy za konkretną kwotę. Warto również wystawiać na sprzedaż swoich zawodników. Należy pamiętać o tym, aby nie wyprzedać tylu zawodników, by nie można było uczestniczyć w turniejach. Ważne jest również trenowanie posiadanych piłkarzy, wówczas zyskują doświadczenie a ich wartość rośnie. Im więcej gra konkretna karta, tym zyskuje wyższy poziom i tym samym ma wyższą wartość rynkową. Możesz zapisywać swoich zawodników do każdej gry tygodniowej, nawet jeżeli akurat nie grają meczów w rzeczywistości.

Zakaz tworzenia wielu kont przez jedną osobę

Regulamin gry zakazuje posiadania więcej niż jednego konta na osobę. Jeżeli platforma wykryje, że założyłeś ich więcej wówczas mogą czekać cię nieprzyjemne konsekwencje. Sorare dokładnie przygląda się transakcjom i w przypadku wykrycia nieprawidłowości, w pierwszej kolejności zawiesza konto i wzywa do wyjaśnień, a jeśli wyjaśnień nie otrzyma lub nie będą one przekonujące – konto może zostać usunięte. Nie składaj także innym graczom rażąco niekorzystnych ofert oczekując tego, że się pomylą i zaakceptują Twoją propozycję. Algorytmy wykorzystywane przez Sorare wyłapują takie ogłoszenia i automatycznie blokują zarówno oferty, jak i samych oferentów.


Uwaga!

Zawsze upewnij się czy oferta kupna lub sprzedaży, którą otrzymałeś nie jest oszustwem. Musisz pamiętać, że jesteś osobą odpowiedzialną za bezpieczeństwo swoich środków. W związku z tym, tak istotne jest, aby nikomu nie udostępniać danych do logowania. Stosuj podstawowe zasady bezpieczeństwa w sieci.

Ważne: Gry Play to Earn nie dają gwarancji osiągnięcia zysków. Ceny cyfrowych aktywów są narażone na wysoką zmienność.

Sorare gra football
reklama
reklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.