Caroline Ellison - Kim jest i jaką miała rolę w upadku FTX? | CrypS.

Caroline Ellison – Kim jest i jaką miała rolę w upadku FTX?

4 min
Maciej Zerelik

caroline ellison kto to kim jest Altcoiny

Od czasu upadku FTX sporo mówi się o Caroline Ellison – byłej CEO Alameda Research, która znalazła się na swoim stanowisku jakby przypadkiem. Kim ona jednak jest? Jakie wiążą się z nią kontrowersje? Czy prowadziła relację romantyczną z Samem Bankmanem-Friedem – twórcą FTX? Na te i inne pytania postaramy się odpowiedzieć w dzisiejszym artykule.


Spis treści:


Caroline Elisson – kto to?

Istnieje niewiele publicznie dostępnych informacji na temat Ellison. Wiemy natomiast, że urodziła się w 1994 roku, jest córką Glenna Ellisona, amerykańskiego ekonomisty i profesora Massachusetts Institute of Technology (MIT) – tej samej uczelni, na której Bankman-Fried studiował fizykę w latach 2010-2014.

Według LinkedIn Ellison w latach 2016-2018 była junior traderem w Jane Street, globalnej firmie tradingowej. Bankman-Fried również był traderem w tej samej firmie tyle, że w latach 2014-2017. Caroline przeszła do Alameda Research w 2018 roku jako trader, a w 2021 roku została CEO spółki.

Sporo mówią też rozmowy Forbesa z ośmioma osobami, które ją znały, oraz wcześniej niepublikowany wywiad, którego udzieliła w październiku ubiegłego roku. Przedstawiają one obraz cichego matematycznego nerda.

W ciągu kilku lat Ellison z całego serca przyjęła „nowy styl” finansowy Bankmana-Frieda, który wprowadził ją do świata pełnego bzdur, oszustw i desperacji, o którym (być może) nie miała pojęcia. Zanim jednak znalazła się w firmie SBFa, która później okazała się historycznym skandalem, była nowicjuszką po studiach i miłośniczką Harry’ego Pottera.

Ellison została nawet opisana jako „poliamoryczna fanka Harry’ego Pottera”. Jest absolwentką Uniwersytetu Stanforda, gdzie w latach 2012-2016 studiowała matematykę. Poliamoryczni ludzie utrzymują wiele intymnych związków w tym samym czasie. W odniesieniu do Harry’ego Pottera, Ellison powiedziała kiedyś:

Miałem sporą obsesję na punkcie Harry’ego Pottera jako dziecko. Zaczęłam, gdy miałam trzy lata. Kiedy wyszła pierwsza książka, moi rodzice czytali mi ją na głos. Kiedy miałam pięć lat, wyszła druga książka, nie chciałam czekać na rodziców, więc przeczytałam ją sama.

Caroline Ellison wyraża skruchę i przyznaje się do winy

Caroline Ellison niedawno wyraziła żal w związku z jej rolą w upadku Alamedy i jej siostrzanej firmy, giełdy kryptowalut FTX.

Podczas rozprawy sądowej, w której przyznała się do winy wobec siedmiu zarzutów oszustwa, ujawniła, że we współpracy z Samem Bankmanem-Friedem ukryła przed inwestorami FTX, kredytodawcami i klientami, że Alameda mogła pożyczać nieograniczone kwoty od giełdy. Takie informacje podał w dniu 23 grudnia 2022 r. Reuters.

Podczas rozprawy Ellison powiedziała sędziemu okręgowemu USA Ronniemu Abramsowi:

„Przygotowaliśmy pewne kwartalne bilanse, które ukrywały zakres zaciągania pożyczek przez Alamedę i miliardy dolarów pożyczek, które Alameda udzieliła kierownictwu FTX i powiązanym stronom”.

Co ciekawe sędzia, który uczestniczył w jej przesłuchaniu, ustąpił z funkcji w sprawie FTX ze względu na możliwy konflikt interesów.

Ellison dodała, że kiedy inwestorzy w czerwcu 2022 roku przypomnieli sobie o pożyczkach, których udzielili Alamedzie, zgodziła się z innymi pożyczyć miliardy dolarów z funduszy klientów FTX, aby je spłacić. Rozumiała przy tym, że klienci nie byli świadomi tego układu. Na koniec przesłuchania wyraziła żal:

„Jest mi naprawdę przykro z powodu tego, jest mi przykro za to co zrobiłam. Wiedziałam, że to było złe. I chcę przeprosić za moje działania poszkodowanych klientów FTX, kredytodawców Alameda i inwestorów w FTX.”

ftx dzieciaki z bahamów zespoł

Dzieciaki z Bahamów, Amfetamina i inne kontrowersje

Ekipa SBFa i Ellison pracowała w penthousie na Bahamach. Osoby, które widziały co tam się dzieje powiedziały w rozmowie z CoinDesk: „Zrobią wszystko dla siebie nawzajem” lub „Cała operacja była prowadzona przez gang dzieci z Bahamów”.

Trzecia osoba zaznajomiona ze sprawą stwierdziła: „Gary, Nishad i Sam kontrolują kod oraz silnik dopasowujący giełdy i fundusze. Jeśli zmieniliby je lub wprowadzili własne numery, nie jestem pewien, kto by to zauważył.”

Trzy miesiące przed objęciem stanowiska dyrektora generalnego firmy Alameda, Ellison stwierdziła za pośrednictwem Twittera, że „nie ma nic lepszego niż regularne zażywanie amfetaminy”.

Rzekomo znaleziono również konto Ellison na Tumblr. Jego nazwa to „fake charity nerd girl”.

W jednym z postów napisano, że czymś, co jest irytujące, są artykuły, które wyróżniają grupę ludzi, którzy powinni trafić do więzienia, ale potem nie precyzują, kim są ci ludzie lub jakie przestępstwa popełnili, aby uzasadnić odsiadkę.

W dalszej części wpisu czytamy: „nie możesz wysłać kogoś do więzienia tylko dlatego, że go nie lubisz, nawet jeśli przyczynił się do zniszczenia globalnej gospodarki”.

Kim jest Sam Trabucco?

Ellison była co-CEO Alamedy do sierpnia 2022 roku wraz z Samem Trabucco. Trabucco to kolejny absolwent MIT, gdzie w latach 2011-2015 studiował matematykę i informatykę.

Oboje zostali co-CEO Alamedy w tym samym czasie. Trabucco został jednak traderem w firmie w 2019 roku. Awans z tradera do CEO zajął Trabucco tylko dwa lata, czyli rok mniej niż Ellison.

Trabucco ustąpił ze stanowiska Alameda co-CEO w sierpniu 2022 roku, zaledwie dwa miesiące przed złożeniem wniosku o upadłość. Powiedział za pośrednictwem Twittera, że nie będzie już zajmował stanowiska co-CEO, ale pozostał jako doradca – wówczas Ellison została samotnym CEO. W tym samym wątku na Twitterze Trabucco dodał: „Alameda to niesamowite miejsce”.

Wiadomości tekstowe Ellison w okresie poprzedzającym bankructwo FTX zostały ujawnione w dokumentach zweryfikowanych przez New York Times.

8 listopada – trzy dni przed złożeniem przez FTX i Alameda wniosku o upadłość – Ellison podobno wysłała wiadomość na wewnętrznym czacie grupy FTX, w której pisała, że była „jakby zmartwiona, że wszyscy odejdą / wezmą wolne”, wraz z emoji spoconej twarzy. W grupie rzekomo znajdował się Ryne Miller, prawnik i główny doradca FTX.US.

caroline ellison kto to kim jest
reklama
reklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.