Bogaty ojciec, biedny ojciec. Kim jest Robert Kiyosaki? | CrypS.

Bogaty ojciec, biedny ojciec. Kim jest Robert Kiyosaki?

13 min
Filip Dzięciołowski

robert kiyosaki Bitcoin [BTC]

Robert Kiyosaki jest znanym przedsiębiorcą, inwestorem, autorem oraz nauczycielem, który zainspirował miliony ludzi na całym świecie swoimi poradami finansowymi. Najbardziej znany jest ze swojej bestsellerowej książki „Rich Dad, Poor Dad” (po polsku: „Bogaty ojciec, biedny ojciec”), która kontrastuje różne sposoby myślenia dwóch osób: jego biologicznego ojca, który był dobrze wykształconym, ale biednym pracownikiem, oraz jego przybranego ojca, który był bogatym biznesmenem i inwestorem.

W tym artykule odpowiadamy na pytanie kim jest Robert Kiyosaki, jak rozwijała się jego kariera zawodowa, jakie są jego poglądy na świat, w co inwestuje i czym zajmuje się w życiu prywatnym. Również prezentujemy poniżej najpopularniejsze cytaty z jego książek i wypowiedzi. Przyglądamy się także kontrowersjom wokół jego postaci i ostatniej działalności w mediach społecznościowych, w których wygłasza mocno spolaryzowane opinie na temat gospodarki, finansów, kultury oraz polityki.

Spis treści:


Robert Kiyosaki  – wiek, wykształcenie, kariera zawodowa

Robert Toru Kiyosaki urodził się 8 kwietnia 1947 roku w Hilo na Hawajach. Jest pochodzenia japońsko-amerykańskiego i ma troje rodzeństwa. Jego ojciec, Ralph Kiyosaki, był nauczycielem akademickim i szefem wydziału edukacji w stanie Hawaje. Jego matka, Marjorie O. Kiyosaki, pracowała natomiast jako pielęgniarka

Robert Kiyosaki uczęszczał do Hilo High School i ukończył ją w 1965 roku. Następnie zapisał się do U.S. Merchant Marine Academy w Nowym Jorku, gdzie w 1969 roku uzyskał tytuł Bachelor of Science, czyli licencjata w dziedzinie nauk ścisłych. Zdobył również stopień podporucznika w Korpusie Piechoty Morskiej Stanów Zjednoczonych i służył jako pilot śmigłowca podczas wojny w Wietnamie.

Po odbyciu służby wojskowej Robert Kiyosaki pracował jako sprzedawca w Xerox Corporation na Hawajach w latach 1974-1978. Następnie założył własną firmę, Rippers, która sprzedawała portfele z nylonu i rzepów. Początkowo firma odniosła sukces, ale ostatecznie zbankrutowała z powodu konkurencji i słabego zarządzania.

Robert Kiyosaki nie zrezygnował ze swoich marzeń o przedsiębiorczości i próbował kilku innych przedsięwzięć, takich jak import srebrnych monet, tworzenie edukacyjnych gier planszowych i inwestowanie w nieruchomości. W tamtym czasie poznał również swoją przyszłą żonę, Kim Kiyosaki, która podzielała jego pasję do biznesu i inwestowania.

W 1994 roku Robert Kiyosaki założył firmę Cashflow Technologies Inc, która zarządza Rich Dad Company i marką Rich Dad Education. Zaczął również pisać książki i prowadzić seminaria na temat umiejętności finansowych i tworzenia bogactwa. Jego pierwsza książka, „Rich Dad, Poor Dad”, została opublikowana w 1997 roku i stała się międzynarodowym bestsellerem z ponad 32 milionami egzemplarzy sprzedanych w ponad 50 językach.

Portfolio pisarskie Kiyosakiego

Robert Kiyosaki napisał ponad 20 książek na temat finansów osobistych, inwestowania, przedsiębiorczości i samodoskonalenia. Niektóre z jego najpopularniejszych tytułów to:

 •         Rich Dad Poor Dad – What the Rich Teach Their Kids About Money – That the Poor and Middle Class Do Not! (1998), która zapewniła Kiyosakiemu międzynarodową sławę,
 •         Cashflow Quadrant: Rich Dad’s Guide to Financial Freedom (1998), która wyjaśnia cztery rodzaje osób uzyskujących dochody: pracownicy, samozatrudnieni, właściciele firm i inwestorzy,
 •         Rich Dad’s Guide to Investing: W co inwestują bogaci, a czego nie robią biedni i klasa średnia! (2000), która ujawnia sekrety tego, jak bogaci budują swoje bogactwo poprzez różne klasy aktywów,
 •         Rich Dad’s Retire Young Retire Rich: How to Get Rich and Stay Rich (2002), która uczy, jak osiągnąć niezależność finansową i przejść na wcześniejszą emeryturę poprzez zwiększenie dochodów i zmniejszenie wydatków,
 •         Why We Want You to Be Rich: Two Men – One Message (2006), której współautorem jest Donald Trump i która omawia znaczenie edukacji finansowej oraz przedsiębiorczości w zmieniającej się gospodarce,
 •         Rich Dad Poor Dad for Teens: The Secrets About Money – That You Don’t Learn in School! (2004), która jest uproszczoną wersją jego oryginalnej książki skierowanej do młodych czytelników,
 •         Fake: Fake Money, Fake Teachers, Fake Assets: How Lies Are Making the Poor and Middle Class Poorer (2019), która obnaża oszustwa i manipulacje systemu finansowego i systemu edukacji,
 •         Capitalist Manifesto: Money for Nothing – Gold, Silver, and Bitcoin For Free (2022), książka obrazuje obecne spojrzenie Kiyosakiego na świat oraz inwestycje,
 •         Ravens: How To Prepare For And Profit From The Turbulent Times Ahead (2023), pozycja, w której twierdzi, że czeka nas super-kryzys.

Łącznie Kiyosaki sprzedał ponad 50 milionów książek na całym świecie. Lepszy wynik jeżeli chodzi o książki biznesowe osiągnął jedynie tytuł „Think and Grow Rich” autorstwa Napoleona Hilla z 1937 roku. Książka sprzedała się na przestrzeni ostatnich niemal 100 lat w liczbie 70 milionów kopii.

Bogaty ojciec, biedny ojciec – fenomen książki

„Bogaty ojciec, biedny ojciec” to pierwsza i jednocześnie najsłynniejsza oraz najbardziej wpływowa książka Roberta Kiyosakiego. Opowiada o tym, jak autor zdobywał różne lekcje na temat pieniędzy i życia od swoich dwóch ojców. Pierwszy, czyli biedny ojciec, był jego prawdziwym ojcem i wysoko wykształconym pracownikiem, który cenił sobie bezpieczeństwo pracy i kwalifikacje akademickie. Drugi, bogaty ojciec, był ojcem jego przyjaciela i odnoszącym sukcesy przedsiębiorcą, który cenił sobie wolność finansową i stawiał doświadczenie ponad wiedzą.

Książka składa się z dziesięciu rozdziałów, z czego większa część to sześć niezależnych lekcji:

 •         Bogaci nie pracują dla pieniędzy
 •         Dlaczego należy uczyć umiejętności finansowych
 •         Pilnuj swojego biznesu
 •         Historia podatków i potęga spółek
 •         Pieniądze wymyślili bogaci
 •         Pracuj, by się uczyć – nie pracuj dla pieniędzy

Książka kontrastuje postawy i zachowania obu ojców dotyczące pieniędzy, pracy, inwestowania, podatków, zadłużenia, ryzyka, edukacji, dobroczynności itp. Wprowadza również niektóre z kluczowych koncepcji Kiyosakiego, takich jak:

 •         Różnica między aktywem a pasywem: Aktywa to coś, co wkłada pieniądze do kieszeni, pasywa to coś, co zabiera pieniądze z kieszeni.
 •         Wzorzec przepływu gotówki dla biednych, klasy średniej i bogatych: Biedni pracują za pieniądze, klasa średnia pracuje za pieniądze i kupuje zobowiązania, bogaci sprawiają, że pieniądze pracują dla nich i kupują aktywa.
 •         Kwadrant przepływu gotówki: Istnieją cztery sposoby generowania dochodu: E (pracownik), S (samozatrudniony), B (właściciel firmy) i I (inwestor). Kwadranty E i S znajdują się po lewej stronie wykresu i charakteryzują się aktywnym dochodem, wysokimi podatkami i niską dźwignią finansową. Kwadranty B i I znajdują się po prawej stronie wykresu i charakteryzują się pasywnym dochodem, niskimi podatkami i wysoką dźwignią finansową.
 •         Znaczenie wiedzy finansowej: Wiedza finansowa to umiejętność czytania i rozumienia sprawozdań finansowych, takich jak rachunki zysków i strat, bilanse i rachunki przepływów pieniężnych. Jest ona niezbędna do podejmowania świadomych decyzji finansowych i tworzenia bogactwa.
 •         Potęga umysłu: Sposób myślenia determinuje rzeczywistość. Możesz wybrać bycie ofiarą lub zwycięzcą. Możesz wybrać bycie biednym, z klasy średniej lub bogatym. Możesz wybrać strach lub odwagę. Możesz wybrać bycie ignorantem lub wykształconym.
Bogaty ojciec, biedny ojciec. Kim jest Robert Kiyosaki?
Kwadrant przepływu gotówki. Źródło: michalstopka.pl

„Rich Dad Poor Dad” jest chwalony przez wielu czytelników i krytyków za swoją prostotę, przejrzystość i inspirację. Książka została jednak skrytykowana przez niektórych za nieścisłości, przesady i kontrowersje. Niezależnie od jej zalet i wad, bez wątpienia wywarła ogromny wpływ na świat finansów osobistych i zainspirowała miliony ludzi do przejęcia kontroli nad swoimi pieniędzmi oraz majątkiem.

Książka niestety nie sugeruje zbyt wielu konwencjonalnych rozwiązań dla przeciętnego zjadacza chleba. Według wstępu, oszczędzanie pieniędzy jest “przestarzałą i złą poradą finansową”, a “standardowy plan emerytalny nie będzie odpowiedni dla około 80 procent wszystkich pracowników”. Z jednej strony Kiyosaki rekomenduje zakładanie własnego biznesu, jako najlepszą drogę do finansowej niezależności, z drugiej twierdzi, że 90% z nich upada. Między wierszami książki można wyczytać, że niestety tylko nieliczni są stworzeni do osiągnięcia finansowej niezależności.

Poglądy na świat, gospodarkę i ekonomię – kiedyś i dziś

Robert Kiyosaki zawsze otwarcie i prowokacyjnie wyrażał swoje poglądy na świat, gospodarkę i ekonomię. Często kwestionował konwencjonalną mądrość i status quo. Przewidział również kilka ważnych wydarzeń i trendów, które ukształtowały globalny krajobraz w ostatnich dziesięcioleciach.

Można odnieść jednak wrażenie, że poglądy Kiyosakiego w ostatnich latach bardzo mocno się zradykalizowały i w głównej mierze wieści on upadek obecnego systemu finansowego, dolara, Stanów Zjednoczonych oraz tradycyjnych ludzkich wartości.

Upadek dolara amerykańskiego oraz wzrost wartości złota i srebra

Kiyosaki od lat ostrzega przed dewaluacją dolara amerykańskiego i utratą przez niego statusu światowej waluty rezerwowej. Opowiadał się również za inwestowaniem w złoto i srebro jako zabezpieczenie przed inflacją i kryzysem walutowym.

Dlaczego złoto, srebro i bitcoin drożeją? Ponieważ amerykańscy biedni i klasa średnia stają się coraz biedniejsi i coraz bardziej zadłużeni. Proszę, nie bądź biedniejszy. Kup przynajmniej jedną srebrną monetę. Tylko 30 USD i zacznij się bogacić.

Załamanie rynku akcji i rynku nieruchomości

Autor prognozuje krach zarówno na giełdzie, jak i na rynku nieruchomości od początku XXI wieku. Radził również swoim zwolennikom, aby zdywersyfikowali swoje portfele i inwestowali w niedowartościowane aktywa, które generują przepływy pieniężne.

CZAS NA BOGACENIE SIĘ BIEDNYCH. Akcje, obligacje, fundusze inwestycyjne, ETF-y i nieruchomości załamują się. Zgodnie z przewidywaniami klasa średnia zostanie wymazana. Srebro porusza się w bok. Srebro pozostanie na poziomie 20 USD przez 3-5 lat, a następnie wzrośnie do 100-500 USD. Każdy może sobie pozwolić na srebro, nawet biedni. Akumuluj srebro już teraz

Koniec ery przemysłowej i początek ery informacyjnej

Kiyosaki podkreśla znaczenie dostosowywania się do zmieniających się czasów i korzystania z nowych technologii oraz możliwości. Zachęcał również swoich zwolenników do stania się przedsiębiorcami i inwestorami, a nie pracownikami lub samozatrudnionymi profesjonalistami.

Lekcja 3: ZATRUDNIJ SIEBIE. Bogaty tata był przedsiębiorcą. Nie potrzebował pracy, tworzył miejsca pracy. Biedny tata był pracownikiem. Jako dziecko kryzysu wierzył w bezpieczeństwo zatrudnienia. Bycie pracownikiem w następnej depresji było bardzo ryzykowne.

Porażka systemu edukacji i potrzeba edukacji finansowej

Inwestor i przedsiębiorca krytykuje tradycyjny system edukacji za to, że jest przestarzały, nieistotny i nieskuteczny. Promuje również edukację finansową jako umiejętność niezbędną do osiągnięcia sukcesu w życiu.

Czego szkoła nauczyła Cię o pieniądzach? Nie wiem jak Ty, ale ja nie nauczyłem się niczego o pieniądzach w szkole. Dlatego nauczyłem się o pieniądzach od mojego bogatego ojca… nie od mojego biednego ojca.

Korupcja rządu, banków i Wall Street

Kiyosaki ujawnia oszustwa, zdradę i zmowę rządu, banków oraz Wall Street. Nakłania również swoich zwolenników do bycia świadomymi, niezależnymi i odpowiedzialnymi za własny dobrobyt finansowy.

Dopóki rząd drukuje pieniądze, mają one coraz mniejszą wartość. Dlatego oszczędzanie pieniędzy jest kluczem do ubóstwa.

Inwestowanie w bitcoina i kryptowaluty

Jego zdaniem, bitcoin jest obok złota i srebra, głównym aktywem mogącym zabezpieczyć inwestorów przed kryzysem finansowym, który ma zdławić obecny porządek gospodarczy.

BITCOIN? ZANIEPOKOJONY? Nie. Jestem inwestorem BTC, tak jak jestem inwestorem w fizyczne złoto, srebro i nieruchomości. NIE JESTEM TRADEREM ani flipperem. Gdy bitcoin osiągnie nowe dno, 10-12 tysięcy dolarów, będę podekscytowany, a nie zmartwiony. Stawiam przeciwko Fed, Skarbowi Państwa, Bidenowi i stawiam na złoto, srebro oraz bitcoina.

Chociaż poglądy Kiyosakiego zradykalizowały się na przestrzeni czasu, to ich ogólny wydźwięk pozostał niezmienny. Cały czas dzieli się swoimi spostrzeżeniami i opiniami za pośrednictwem książek, podcastów oraz różnych platform mediów społecznościowych itp.

W co inwestuje Robert Kiyosaki?

Robert Kiyosaki jest zdywersyfikowanym inwestorem, który stawia na różne klasy aktywów. Ma to sporo wspólnego z opisywanymi powyżej poglądami na świat i gospodarkę.

 •         Nieruchomości: Kiyosaki jest właścicielem ponad 10 000 jednostek nieruchomości mieszkalnych i komercyjnych w całych Stanach Zjednoczonych. Posiada również ziemię w Arizonie, Teksasie, Nevadzie, na Hawajach itp. Wykorzystuje dźwignię finansową, korzyści podatkowe, amortyzację, aprecjację, przepływy pieniężne itp. w celu maksymalizacji zysków z inwestowania w nieruchomości.
 •         Biznes: Kiyosaki jest właścicielem kilku firm, które działają pod jego marką Rich Dad. Posiada również udziały w innych firmach, takich jak szyby naftowe, farmy słoneczne, kopalnie złota itp. Wykorzystuje systemy, zespoły, franczyzy, licencje itp. do skalowania swoich firm i generowania pasywnego dochodu.
 •         Aktywa papierowe: Kiyosaki inwestuje w akcje, obligacje, fundusze inwestycyjne, fundusze ETF itp., które zapewniają mu dywidendy, odsetki, zyski kapitałowe itp. Wykorzystuje również opcje, kontrakty futures, instrumenty pochodne itp., aby zabezpieczyć się przed ryzykiem i zwiększyć zyski z inwestowania w aktywa papierowe.
 •         Towary: Kiyosaki inwestuje w złoto, srebro, ropę, gaz, miedź itp., które służą jako magazyn wartości, zabezpieczenie przed inflacją, ochrona przed kryzysem walutowym itp. Wykorzystuje on również fizyczne kruszce, monety, sztabki, biżuterię itp. do przechowywania swoich towarów.
 •         Kryptowaluty: Kiyosaki inwestuje w bitcoina, ether, litecoina oraz inne kryptowalutowe projekty, które reprezentują przyszłość pieniądza, nową klasę aktywów, przełomową technologię itp. Używa również portfeli, giełd, platform itp., aby kupować, sprzedawać, przechowywać i handlować swoimi cyfrowymi aktywami.

Kontrowersje

W przypadku Roberta Kiyosakiego słowo kontrowersje jest bardziej niż pasujące. Przez całą swoją karierę spotykał się z krytyką, procesami sądowymi i skandalami. Do długiej listy warto dodać również jego obecną aktywność w Internecie oraz w mediach społecznościowych.

 Niektóre z najbardziej znaczących kontrowersji na przestrzeni lat opisano poniżej:

Autentyczność bogatego ojca

Kiyosaki nigdy nie ujawnił tożsamości swojego bogatego ojca, który jest głównym źródłem jego finansowej mądrości i inspiracji. Niektórzy sceptycy kwestionowali, czy jego bogaty tata kiedykolwiek istniał, czy też był tylko fikcyjną postacią. Kiyosaki utrzymuje, że jego bogaty tata był prawdziwą osobą, ale zdecydował się zachować jego imię w tajemnicy ze względu na szacunek i prywatność.

Dokładność twierdzeń Kiyosakiego

W swoich książkach i przemówieniach Kiyosaki wygłosił kilka odważnych i kontrowersyjnych twierdzeń, takich jak przewidywanie upadku dolara amerykańskiego, giełdy i rynku nieruchomości, popieranie uchylania się od płacenia podatków i lewarowania długów, promowanie nielegalnych lub nieetycznych praktyk biznesowych itp. Niektórzy krytycy zakwestionowali zasadność, wiarygodność i weryfikowalność jego twierdzeń i oskarżyli go o oszustwo lub sprzedawcę oleju wężowego (określnie to dotyczy przesadzonych obietnic sprzedawców oprogramowania dotyczących bezpieczeństwa sprzedawanego software’u).

Jakość jego produktów i usług

Kiyosaki oferuje różne produkty i usługi pod swoją marką Rich Dad, takie jak książki, gry, seminaria, coaching itp. Niektórzy klienci skarżyli się na jakość, wartość i skuteczność jego produktów oraz usług i oskarżyli go o naciąganie, oszustwo lub wykorzystywanie swojego wizerunku kultowego lidera.

Bankructwo firmy

W 2012 r. jedna z firm Kiyosakiego, Rich Global LLC, ogłosiła upadłość po przegraniu procesu o 24 miliony dolarów z The Learning Annex, firmą, która pomogła mu zorganizować seminaria na początku XXI wieku. W pozwie twierdzono, że Kiyosaki nie zapłacił uzgodnionych opłat licencyjnych na rzecz The Learning Annex. Kiyosaki twierdził, że bankructwo było strategicznym posunięciem mającym na celu ochronę jego aktywów i że nie miał na nie osobistego wpływu.

Aktywność w mediach społecznościowych

Robert Kiyosaki był i jest również zaangażowany w pewne kontrowersyjne działania w mediach społecznościowych, zwłaszcza na Twitterze, gdzie ma ponad 2,4 miliona obserwujących. Niektóre z jego tweetów zostały skrytykowane przez wiele osób jako rasistowskie, niewrażliwe lub wprowadzające w błąd. Oto przykład jego kontrowersyjnych tweetów:

Dlaczego czcimy przestępców, nieudaczników, dziwaków i ludzi bez władzy lub sukcesu? Dlaczego atakujemy naszą policję, która chroni nas przed tymi nieudacznikami? Dlaczego nasi pozbawieni jaj przywódcy całują tyłki nieudaczników? Policja powinna wziąć miesiąc wolnego. Niech frajerzy i przywódcy pocałują się nawzajem w dupę

– komentował po głośnej śmierci George’a Floyda, która wywołała falę zamieszek i protestów w USA oraz na świecie. Tweet został osunięty po powszechnej fali krytyki, która wylała się na Kiyosakiego.

Robert Kiyosaki: słynne cytaty

Robert Kiyosaki jest znany ze swoich chwytliwych i zapadających w pamięć wypowiedzi, zaprezentowanych na łamach ponad 20 książek, które napisał na przestrzeni niemal trzech dekad. Poniżej prezentujemy 30 subiektywnie wybranych przez nas cytatów dotyczących biznesu:

 1. “Często im więcej zarabiasz, tym więcej wydajesz; Dlatego więcej pieniędzy nie czyni cię bogatym – majątek cię bogaci.”
 2. “Pieniądze są naprawdę tylko pomysłem.”
 3. “W życiu nie chodzi o to, ile pieniędzy zarabiasz. Chodzi o to, ile pieniędzy zachowujesz.”
 4. “Kiedy jesteś młody, pracuj, aby się uczyć, a nie zarabiać.”
 5. “Większe pieniądze rzadko rozwiązują czyjeś problemy finansowe.”
 6. “Najbogatsi ludzie na świecie budują sieci. Wszyscy inni są szkoleni, aby szukać pracy.”
 7. “Każda osoba odnosząca sukcesy w życiu zaczęła od podążania za pasją, zazwyczaj wbrew wszystkiemu.”
 8. “Jeśli chcesz być bogaty, rozwijaj swoją wizję. Musisz stać na skraju czasu i patrzeć w przyszłość.”
 9. “Ludzie często pracują ciężej niż potrzebują, ponieważ nauczyli się ciężko pracować, ale nie nauczyli się, jak sprawić, by ich pieniądze pracowały dla nich.”
 10. “Ktoś może być wysoce wykształcony, odnosić sukcesy zawodowe, ale być finansowo niepiśmiennym.”
 11. “W świecie rzeczywistym najmądrzejszymi ludźmi są ci, którzy popełniają błędy i uczą się. W szkole najmądrzejsi nie popełniają błędów.”
 12. “Rozpamiętywanie o obecnej pozycji w życiu jest bezwartościowe. Miej kręgosłup i zrób coś z tym.”
 13. “Pamiętaj, twój umysł to twój największy skarb, więc uważaj, co do niego wpuszczasz.”
 14. “Ludzie sukcesu nie boją się porażki. Ale rozumieją, że jest to konieczne, aby uczyć się i rosnąć.”
 15. “Jeśli chcesz być bogaty, myśl inaczej, myśl na dużą skalę.”
 16. “Boisz się zmian? Więc przegrywasz.”
 17. “Majątek wprowadza pieniądze do mojej kieszeni. Zobowiązanie zabiera pieniądze z mojej kieszeni.”
 18. “Słowa są tanie. Naucz się słuchać oczami. Czyny mówią głośniej niż słowa. Patrz, co ktoś robi, bardziej niż to, co mówi.”
 19. “Nie rozumiejąc pieniędzy, ogromna większość ludzi pozwala na ich niesamowitą moc, by kontrolować ich.”
 20. “Każdy może ci powiedzieć o ryzyku. Przedsiębiorca widzi nagrodę.”
 21. “Jeśli wciąż robisz to, co mama i tata powiedzieli ci, żebyś robił (idź do szkoły, zdobądź pracę i oszczędzaj pieniądze), przegrywasz.”
 22. “Błąd to sygnał, że nadszedł czas, aby nauczyć się czegoś nowego, czegoś, czego wcześniej nie wiedziałeś.”
 23. “Wolelibyśmy przyjąć zmiany niż trzymać się przeszłości.”
 24. “Jeśli moja żona i ja kupilibyśmy większy, bardziej efektowny dom, zdawalibyśmy sobie sprawę, że to nie jest majątek. To byłoby zobowiązanie, ponieważ zabierałoby pieniądze z naszej kieszeni.”
 25. “Bieda jest tymczasowa, ubóstwo wieczne.”
 26. “Nie chodzi o to, co mówisz z ust, które decyduje o twoim życiu, ale o to, co szeptasz do siebie, ma największą moc!”
 27. “Mówienie jest tanie. Naucz się słuchać oczami. Czyny mówią głośniej niż słowa. Patrz, co osoba robi bardziej niż co mówi.”
 28. “Ludzie sukcesu zadają pytania. Szukają nowych nauczycieli. Zawsze się uczą.”
 29. “Jednym z powodów, dla których bogaci stają się bogatsi, biedni stają się biedniejsi, a klasa średnia boryka się z długami, jest fakt, że o pieniądzach uczą w domu, a nie w szkole.”
 30. “Pieniądze tylko powiększają to, kim naprawdę jesteś.”

Życie prywatne Roberta Kiyosaki’ego

Prywatnie Robert Kiyosaki jest mężem Kim Kiyosaki, która jest również przedsiębiorczynią, inwestorką, autorką i mówczynią motywacyjną. Poznali się w 1984 roku w Honolulu na Hawajach, a pobrali w 1986 roku. Nie mają żadnego potomstwa.

Robert i Kim Kiyosaki mieszkają w Phoenix w Arizonie. Posiadają również domy na Hawajach, w Kalifornii, Nevadzie itp. Lubią podróżować, grać w golfa, jeździć na nartach, surfować itp.

Robert Kiyosaki jest dodatkowo filantropem, który wspiera szereg organizacji:

 •         The Unstoppable Foundation: Organizacja non-profit, która zapewnia edukację, opiekę zdrowotną, czystą wodę i możliwości zarobkowe dzieciom i społecznościom w krajach rozwijających się.
 •         Project C.U.R.E.: organizacja non-profit, która dostarcza podarowane materiały medyczne i sprzęt do szpitali i klinik w ponad 130 krajach.
 •         Operation Smile: Organizacja non-profit, która zapewnia bezpłatne operacje dla dzieci z rozszczepem wargi, podniebienia i innymi deformacjami twarzy.
 •         Fundacja Stypendialna Korpusu Piechoty Morskiej: Organizacja non-profit, która zapewnia stypendia dla dzieci żołnierzy piechoty morskiej i marynarki wojennej, którzy zginęli lub zostali ranni w walce.

Podsumowanie

Artykuł przedstawił podstawowe informacje na temat życia Kiyosakiego, podkreślił niektóre z jego głównych pomysłów i porad dotyczących pieniędzy i tworzenia bogactwa oraz zaprezentował jego aktualne oraz ulubione inwestycje.

W artykule wspomniano również o niektórych kontrowersjach i krytyce, z którymi Kiyosaki borykał się przez lata oraz zaprezentowano kilkadziesiąt wybranych cytatów z jego książek.

robert kiyosakireklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.