Automatyczne rozliczenie podatku od kryptowalut przez Pitkojn | CrypS.

Automatyczne rozliczenie podatku od kryptowalut przez Pitkojn

2 min
Redakcja

podatki od kryptowalut z pitkojn Podatki

Na rozliczenie PIT-38 został nam niewiele ponad miesiąc. Jeśli sama myśl o obliczeniu podatków od kryptowalut przyprawia Cię o ból głowy, a Twoje transakcje miały miejsce na jednej z 4 popularnych giełd, mamy dla Ciebie proste rozwiązanie: Pitkojn. 

Jeżeli w zeszłym roku wymieniłeś kryptowaluty na dowolną tradycyjną walutę (złoty, dolar, euro itd. itp.) lub zapłaciłeś za coś przy ich uażyciu (np. korzystając z karty binance) masz obowiązek zapłacić podatek. To 19%, od których można odliczyć koszty. Zaliczają się do nich zainwestowane pieniądze jak i prowizja pobierana przez platformę, na której kupiłeś krypto (więcej o opodatkowaniu kryptowalut przeczytasz w tym miejscu). Policzenie wszystkiego może okazać się trudne, ale z pomocą przychodzą nam różne narzędzia. Jednym z nich jest Pitkojn.

Pitkojn – dla kogo jest i ile kosztuje?

Pitkojn to kalkulator do rozliczeń podatkowych, który może pobrać twoją historię transakcji z giełd Binance, Kraken, Coinbase i Zonda (dawny BitBay), a następnie wygenerować raport z gotowym wzorem wypełnienia PIT-38.

Rozwiązanie od polskich programistów z WeAreChatwee zostało stworzone na ich własne potrzeby. Szybko okazało się jednak, że istnieje duże zainteresowanie tego rodzaju narzędziami i obecnie zespół koncentruje się na rozwijaniu pomysłu poprzez dodawanie kolejnych giełd.

Założenie konta na stronie pitkojn.pl jest darmowe. Koszt wygenerowania rozliczenia różni się w zależności od liczby operacji wykonanych w ostatnim roku podatkowym. Cennik przedstawia się następująco:

  • 1 – 100 transakcji = 77 PLN
  • 101 – 500 transakcji = 123 PLN
  • 501 + dowolna ilość transakcji = 369 PLN.

Jak działa Pitkojn?

Korzystanie z Pitkojna jest intuicyjne, a wygenerowanie raportu podatkowego to kwestia przejścia przez kilka prostych kroków. Na zamieszczonych niżej screenach możesz zobaczyć jak banalny jest to proces.

1. Po pierwsze załóż konto, zaloguj się i połącz swój portfel poprzez API.

pitkojn - połącz swój portfel

2. Podłączanie portfela: wybierz giełdę, z której korzystasz. 

pitkojn wybierz giełdę

3. Nadaj dostęp aplikacji wpisując swoje klucze API (jeżeli nie wiesz jak stworzyć swój klucz API, link z okienka zaprowadzi Cię do instrukcji) 

podaj swój klucz API

4. Zaczekaj na ukończenie synchronizacji portfela.

synchronizacja portfela

5. Gdy synchronizacja dobiegnie końca twoim oczom ukaże się lista operacji oraz ich liczba. 

lista transakcji pitkojn

6. Teraz możesz zsynchronizować kolejny portfel z innej giełdy kryptowalut lub przejść do obliczania podatku. My przejdziemy od razu do rozliczeń.

oblicz lub dodaj portfel

7. Wybierz rok podatkowy oraz wypełnij okienka – „wartość rynkowa dóbr kupionych za kryptowaluty”, „wartość przekazanych darowizn w kryptowalutach”, a także „pochwal” się swoimi stratami z ubiegłych lat, jeżeli takie miałeś. 

straty i darowizny

8. Opłać usługę – w przedostatnim kroku zobaczysz liczbę transakcji uwzględnionych w raporcie od Pitkojn i dopiero w tym miejscu musisz zapłacić za wygenerowanie raportu.

pikojn przedostatni krok

9. Ciesz się gotowym raportem – przepisz wyniki do właściwych rubryk w swoim PIT-38 i zapomnij o stresie związanym z podatkami aż do przyszłego roku (albo zmień miejsce zamieszkania na jeden z kryptowalutowych rajów podatkowych).

gotowy raport pitkojn

Cały proces wygenerowania raportu zajął nam około 5 minut. Obliczanie i sprawdzanie wszystkiego „na piechotę” kosztowałoby nas znacznie więcej czasu i nerwów. Jeżeli cenisz sobie spokój, a twoje zeszłoroczne transakcje na giełdach kryptowalut są ciężkie do zaksięgowania – Pitkojn może okazać się bardzo dobrym rozwiązaniem.

Artykuł sponsorowany

podatki od kryptowalut z pitkojn
reklama
reklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.