Argentyński bank centralny domaga się informacji o posiadaczach kryptowalut | Wiadomości | CrypS.

Argentyński bank centralny domaga się informacji o posiadaczach kryptowalut

Mariusz Przepiórka
bank centralny argentyny chce wiedzieć o obywatelach, którzy dokonują transakcje z użyciem kryptowalut

Kryptowaluty zyskują coraz większą popularność w Argentynie, a wraz z tym pojawiają się dyskusje na temat tego, w jaki sposób krajowe organy powinny regulować branżę. Krok do przodu w tej sprawie wykonał argentyński bank centralny (BCRA).

Według Infobae, BCRA zwrócił się do krajowych banków o przekazanie informacji o swoich klientach, którzy handlują bitcoinem lub wykonują wszelkie inne transakcje z udziałem kryptowalut. Środek ten ma na celu ocenę, czy rynek kryptowalut wymaga większej regulacji, czy wystarczą obecne przepisy.

Powołując się na źródła wewnątrz banku centralnego, Infobae wyszczególnia, że BCRA wysłał informację do banków, prosząc o następujące dane: informacje umożliwiające identyfikację klientów, którzy posiadają rachunki do przechowywania aktywów kryptowalutowych lub którzy zadeklarowali lub są znani z prowadzenia współpracy w zakresie zakupu i/lub sprzedaży i/lub zarządzania płatnościami za pośrednictwem aktywów kryptowalutowych.

Argentyński bank centralny uzasadnia swą decyzję funkcją nadzorującą krajowy system płatności. Chcąc realizować tę funkcję, BCRA prosi banki o przekazanie krajowych numerów identyfikacyjnych, adresów zamieszkania i typów kont osób zaangażowanych w transakcje związane z kryptowalutami. Co więcej, prośba obejmuje również konta bankowe używane wyłącznie do handlu kryptowalutami.

Podzielone opinie wśród ekspertów

Bank centralny odniósł się do sprawy w specjalnym oświadczeniu. Stwierdził w nim, że w ramach procesu przeprowadzono konsultacje z bankami w celu określenia wielkości i głębokości wykorzystania lub zakupu aktywów kryptowalutowych. Podkreślił też, że zwracanie się do banków o informacje na różne tematy będące przedmiotem zainteresowania jest naturalne przed przystąpieniem do opracowywania regulacji.

Według Infobae, opinie na ten temat wśród ekspertów są podzielone i niektórzy uznają ruch banku centralnego za właściwy. Cytowany przez Infobae, Ignacio Carballo, dyrektor Fintech Ecosystem Katolickiego Uniwersytetu Argentyny powiedział, że globalne zjawisko kryptowalutowe niesie określone korzyści i zagrożenia dla systemów finansowych. Dlatego każdy regulator rynku musi podjąć odpowiednie decyzje na podstawie dostępnych dowodów.

bank centralny argentyny chce wiedzieć o obywatelach, którzy dokonują transakcje z użyciem kryptowalutreklama
reklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.