Argentyński bank centralny domaga się informacji o posiadaczach kryptowalut | Wiadomości | CrypS.

Argentyński bank centralny domaga się informacji o posiadaczach kryptowalut

Mariusz Przepiórka
bank centralny argentyny chce wiedzieć o obywatelach, którzy dokonują transakcje z użyciem kryptowalut

Kryptowaluty zyskują coraz większą popularność w Argentynie, a wraz z tym pojawiają się dyskusje na temat tego, w jaki sposób krajowe organy powinny regulować branżę. Krok do przodu w tej sprawie wykonał argentyński bank centralny (BCRA).

Według Infobae, BCRA zwrócił się do krajowych banków o przekazanie informacji o swoich klientach, którzy handlują bitcoinem lub wykonują wszelkie inne transakcje z udziałem kryptowalut. Środek ten ma na celu ocenę, czy rynek kryptowalut wymaga większej regulacji, czy wystarczą obecne przepisy.

Powołując się na źródła wewnątrz banku centralnego, Infobae wyszczególnia, że BCRA wysłał informację do banków, prosząc o następujące dane: informacje umożliwiające identyfikację klientów, którzy posiadają rachunki do przechowywania aktywów kryptowalutowych lub którzy zadeklarowali lub są znani z prowadzenia współpracy w zakresie zakupu i/lub sprzedaży i/lub zarządzania płatnościami za pośrednictwem aktywów kryptowalutowych.

Argentyński bank centralny uzasadnia swą decyzję funkcją nadzorującą krajowy system płatności. Chcąc realizować tę funkcję, BCRA prosi banki o przekazanie krajowych numerów identyfikacyjnych, adresów zamieszkania i typów kont osób zaangażowanych w transakcje związane z kryptowalutami. Co więcej, prośba obejmuje również konta bankowe używane wyłącznie do handlu kryptowalutami.

Podzielone opinie wśród ekspertów

Bank centralny odniósł się do sprawy w specjalnym oświadczeniu. Stwierdził w nim, że w ramach procesu przeprowadzono konsultacje z bankami w celu określenia wielkości i głębokości wykorzystania lub zakupu aktywów kryptowalutowych. Podkreślił też, że zwracanie się do banków o informacje na różne tematy będące przedmiotem zainteresowania jest naturalne przed przystąpieniem do opracowywania regulacji.

Według Infobae, opinie na ten temat wśród ekspertów są podzielone i niektórzy uznają ruch banku centralnego za właściwy. Cytowany przez Infobae, Ignacio Carballo, dyrektor Fintech Ecosystem Katolickiego Uniwersytetu Argentyny powiedział, że globalne zjawisko kryptowalutowe niesie określone korzyści i zagrożenia dla systemów finansowych. Dlatego każdy regulator rynku musi podjąć odpowiednie decyzje na podstawie dostępnych dowodów.

bank centralny argentyny chce wiedzieć o obywatelach, którzy dokonują transakcje z użyciem kryptowalut
reklama
reklama