Anthropic wypuszcza nową wersję Claude 3 i twierdzi, że jest znacznie lepsza od GPT-4 | Wiadomości | CrypS.

Anthropic wypuszcza nową wersję Claude 3 i twierdzi, że jest znacznie lepsza od GPT-4

Jacek Walewski
Athropic

Anthropic, firma zajmująca się sztuczną inteligencją, założona przez kilku byłych pracowników OpenAI, oferuje nowy model AI. Claude 3, bo o niego chodzi, działa równie dobrze lub nawet lepiej niż jego kuzyni z Google i OpenAI. Potrafi “rozumieć” tekst i zdjęcia (np. wykresy z danymi).


  • Anthropic zaprezentowało Claude 3, czyli swój nowy model AI.
  • Ma on działać o wiele lepiej niż konkurencja radzić sobie z różnymi zadaniami matematycznymi i analizą złożonych artykułów naukowych.

Anthropic i jego nowe AI

Firma Anthropic twierdzi, że ich nowe dziecko – Claude 3 – jest w stanie odpowiadać na więcej pytań niż wcześniejsze wersje. Do tego chatbot lepiej zrozumie dłuższe instrukcje i ogólnie jest dokładniejszy. Ma także lepiej rozumieć kontekst i być w stanie przetworzyć więcej informacji. Jest zestawiany z innymi modelami AI od tego przedsiębiorstwa: Haiku, Claude 3 Sonnet i Claude 3 Opus (to „najinteligentniejszy model“).

Anthropic podało, że Opus i Sonnet są już dostępne na claude.ai. Haiku ukaże się na rynku wkrótce. Wszystkie trzy modele można wdrożyć w różnych chatbotach.

Źródło: Anthropic

Wejdźmy jednak na poziom szczegółów. Poprzednie wersje Claude’a nie odpowiadały na niektóre podpowiedzi. Problemem był „brak zrozumienia kontekstu”. Anthropic twierdzi też, że modele Claude 3 mogą dać niemal natychmiastowe odpowiedzi i wyniki nawet podczas analizowania bardziej skomplikowanego materiału. Przykładem może być artykuł naukowy.

Haiku, podstawowa wersja Claude 3, to, zdaniem jej twórców, „najszybszy i najbardziej opłacalny model na rynku”, umożliwiający przeanalizowanie skomplikowanego artykułu naukowego z wykresami. Ponoć może dokonać tak skomplikowanej analizy w ok. 3 sekundy.

Z kolei Opus uzyskał lepsze wyniki niż większość modeli w kilku testach porównawczych. Może pochwalić się lepszym rozumowaniem zadawanych mu tematów niż GPT-4 od OpenAI. W testach dla studentów uzyskiwał aż 50,4% (w porównaniu z 35,7%, jakim to pochwalić może się GPT-4). Dobrze radzi sobie z matematyką, kodowaniem i rozumowaniem.

Jak pracowano nad nową AI?

Firma Anthropic podała też, jak szkoliła Claude 3. Robiła to na bazie niepublicznych, wewnętrznych i zewnętrznych zbiorów danych oraz publicznie dostępnych danych.

Zakres wiedzy AI kończy się na sierpniu 2023 r. W testach i szkoleniu wykorzystywano też sprzęt firmy Amazon. Sama spółka Jeffa Bezosa zainwestowała w Anthropic zawrotną kwotę 4 miliardy USD. Claude 3 będzie dostępny w bibliotece modeli AWS Bedrock oraz w Vertex AI Google.

Athropicreklama
reklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.