Analitycy wskazują na nieprawidłowości przy ICO Block.one | Wiadomości | CrypS.

Analitycy wskazują na nieprawidłowości przy ICO Block.one

Mariusz Przepiórka
Analitycy wskazują na nieprawidłowości przy ICO Block.one

Naukowcy z University of Texas wskazali na możliwość nieprawidłowości podczas rekordowego ICO firmy Block.one z 2017 i 2018 roku. Spółka zebrała wówczas 4,362 mld USD dla sieci blockchain EOS. Projekt był wspierany przez potentatów, w tym współzałożyciela PayPal Petera Thiela oraz miliarderów zarządzających funduszami hedgingowymi Alanem Howardem i Louisem Baconem.

Analiza naukowców nie oskarża firmy Block.one o jakiekolwiek wykroczenia. Podkreślono w niej m.in. brak dowodów wskazujących na bezpośrednie zaangażowanie firmy. Wyniki badań opublikował profesor John Griffin z Austin McCombs School of Business we współpracy z firmą analityczną Integra FEC. Zgodnie z artykułem, blockchain EOS miał być przedmiotem wash-tradingu na giełdach kryptowalutowych Binance i Bitfinex w celu sztucznego zawyżania cen. Wash-trading polega na tym, że jeden podmiot działa jako kupujący i sprzedający ten sam składnik aktywów, aby sztucznie zwiększyć obrót lub manipulować cenami.

Griffin napisał, że sztuczny popyt z podejrzanych kont stworzył złudzenie dużego popytu na tokeny EOS i wywindował ceny. W przeprowadzonej analizie zidentyfikowano 21 kont, które obracały tokenami EOS podczas ICO. Fundusze zidentyfikowane jako podejrzane wyniosły 1,2 mln ETH o ówczesnej wartości około 815 mln USD. Ether był jedyną kryptowalutą używaną do zakupu EOS w czasie trwającego rok ICO.

Block.one odpiera zarzuty

Griffin nie zidentyfikował właścicieli kont i nie zarzucił wash tradingu firmie Block.one. Zauważył jednak, że podejrzane konta odpowiadały za prawie jedną czwartą zakupów EOS do końca sprzedaży. Z kolei Robert C. Hockett, profesor prawa w Cornell Law School, przez ponad miesiąc zajmował się tym tematem dla serwisu Bloomberg, który wczoraj opublikował swój materiał. Według Bloomberga, Block.one w odpowiedzi na publikację wskazał opinię prawną sporządzoną przez kancelarię Clifford Chance LLP, wskazujący, że brak jakichkolwiek dowodów na to, że firma Block.one kupowała tokeny na pierwotnym rynku. EOS jednak nie zyskał uznania w społeczności kryptowalutowej. Obecnie wartość tokena wynosi 5 USD, co jest kwotą o 77% niższą niż rekordowe 22,70 USD z kwietnia 2018.

Analitycy wskazują na nieprawidłowości przy ICO Block.one
reklama
reklama