Stworzył książkę za pomocą sztucznej inteligencji

Stworzył książkę za pomocą sztucznej inteligencji

Anna Sutowicz
entuzjasta został skrytykowany za sprzedaż książki AI

Ammaar Reshi stworzył książkę dla dzieci za pomocą sztucznej inteligencji. Jej sprzedaż wywołała falę krytyki. Grożono mu śmiercią i zachęcano do samookaleczenia.


Narzędzia połączone ze sztuczną inteligencją wzbudzają coraz większe zainteresowanie i jednocześnie coraz więcej kontrowersji. Ammaar Reshi, użył chatbota ChatGPT do napisania historii o Alice, tj. dziewczynie, która chce poznać świat technologii i jej asystentce-robocie Sparkle. Reshi poprosił system, aby przypisał bohaterce dużą ciekawość, a asystentowi samoświadomość. Następnie entuzjasta sztucznej inteligencji użył tekstowego generatora obrazów AI firmy Midjourney do stworzenia ilustracji:

Zacząłem od wskazówek, takich jak “młoda dziewczyna”, „niebieskie oczy”, “prosta sukienka”, “podekscytowany”, “ciekawy”.

Książka napisana za pomocą sztucznej inteligencji

Po 72 godzinach pracy autor przesłał wynik na platformę książkową Amazon Kindle Direct Publishing. Po opublikowaniu wiadomości na Instagramie otrzymał wiele próśb o możliwość jej zakupu. Jednak, gdy tylko autor podzielił się wiadomością o projekcie na Twitterze, został skrytykowany przez obserwujących i ilustratorów książek. Jedną z osób, która negatywnie odebrała taką informację była Anupa Roper, autorka książek dla dzieci:

Zastanawiałam się, czy naprawdę tak łatwo jest stworzyć coś, w co trzeba włożyć serce i duszę?

Jej zdaniem Ammaar Reshi nie zasługuje na zapłatę, ponieważ „nie włożył dużo pracy”. Inna autorka, Kayla Ancrum napisała, że pisanie książek wymaga wyobraźni, a literatura dziecięca powinna opierać się na odpowiednim słownictwie, by w ten sposób wspierać rozwój młodego człowieka. Z kolei pisarka Josie Dom uznała, że takie „dzieła” zaniżają poziom. Autor książki Alice and Sparkle otrzymywał także groźby śmierci i wiadomości zachęcające do samookaleczenia. Przyznał, że nie spodziewał się takiej fali krytyki:

Byłem zdenerwowany niepokojem artystów. Rozumiem, że postrzegają to jako egzystencjalne zagrożenie dla ich istnienia.

Wyraził wątpliwości, co do wydania drugiej części książki.

entuzjasta został skrytykowany za sprzedaż książki AIreklama
reklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.