Amerykański przedstawiciel proponuje projekt ustawy regulującej stablecoiny | Wiadomości | CrypS.

Amerykański przedstawiciel proponuje projekt ustawy regulującej stablecoiny

Autor: Redakcja
Redaktor: Albert Czajkowski
sprawiedliwość prawo regulator regulacje ustawa kryptowaluty

Reprezentant Stanów Zjednoczonych Josh Gottheimer opublikował wstępny projekt ustawy mającej na celu ustalenie jasnych definicji dotyczących stablecoinów opartych na amerykańskim dolarze.

Josh Gottheimer przedstawia projekt ustawy o stablecoinach

Stany Zjednoczone mogą być o krok bliżej do uregulowania stablecoinów. Według wtorkowego raportu opublikowanego przez Politico, Demokrata z New Jersey Josh Gottheimer przedstawił projekt ustawy, która określiłaby jasne definicje dotyczące regulacji szybko rozwijającej się formy kryptowaluty.

Proponowana ustawa wprowadziłaby nowe, “kwalifikowane” oznaczenie dla stablecoinów, które mogą być wymieniane w stosunku jeden do jednego na dolary amerykańskie. Te kwalifikowane stablecoiny byłyby emitowane wyłącznie przez banki lub instytucje niebankowe, które spełniają określone regulacje, w tym zasady ustalone przez Urząd Kontrolera Waluty (Office of the Comptroller of the Currency).

Emitenci kwalifikowanych stablecoinów musieliby utrzymywać co najmniej 100% pokrycia w aktywach rezerwowych. Te miałyby postać dolarów amerykańskich lub innych aktywów, które OCC uzna za odpowiednie ekwiwalenty gotówki. W większości przypadków są to bardzo płynne, krótkoterminowe instrumenty dłużne denominowane w dolarach amerykańskich, takie jak np. amerykańskie obligacje skarbowe.

Bezpieczne wykorzystanie innowacji

W wywiadzie z początku tego miesiąca, Gottheimer powiedział Politico, że kluczowym motywem proponowanej ustawy jest “wykorzystanie innowacji przy jednoczesnym zapewnieniu bezpieczeństwa i solidności dla inwestorów”. Dodał też, że:

Pewność jest kluczem do przywództwa, a ja martwię się, że w tej chwili masz Bermudy i Bahamy i Francję i inne miejsca przyciągające inwestorów i waluty, ponieważ nie działaliśmy tak szybko jak powinniśmy.

Jedną z największych obaw organów regulacyjnych dotyczących stablecoinów i emitentów stablecoinów jest jakość ich pokrycia i możliwość zagrożenia stabilności szerszego systemu finansowego. Zgodnie z projektem ustawy Gottheimera, emitenci stablecoinów musieliby albo uzyskać licencję bankową, albo trzymać swoje rezerwy na oddzielnych kontach w regulowanych bankach. To znacznie zmniejszyłoby ryzyko zarówno dla użytkowników, jak i całego systemu, ale także zwiększyłoby centralizację i ograniczyło konkurencję.

Gottheimer podobno powiedział CNBC, że Nellie Liang, podsekretarz skarbu, która prowadzi działania regulacyjne dotyczące stablecoinów, poparła jego plan, gdy pojawiła się przed Komisją Usług Finansowych Izby w zeszłym tygodniu. Jednak kilku innych przedstawicieli, w tym republikanin Tom Emmer i demokrata Gregory Meeks, sprzeciwiło się propozycji Grupy Roboczej Prezydenta, która, podobnie jak projekt ustawy Gottheimera, dążyła do ograniczenia emisji stablecoinów jedynie do banków.

Oczekuje się, że Komisja Usług Finansowych Parlamentu Europejskiego podejmie decyzję w sprawie ustawy w ciągu najbliższych kilku miesięcy. Jednak ze względu na konkurujące ze sobą projekty ustaw i napięcia geopolityczne wokół Rosji i Ukrainy, może to potrwać znacznie dłużej.

sprawiedliwość prawo regulator regulacje ustawa kryptowalutyreklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.