Amerykańska skarbówka planuje kolejne działania ws. krypto | Wiadomości | CrypS.

Amerykańska skarbówka planuje kolejne działania ws. krypto

Michał Misiura
IRS - amerykański urząd podatkowy za opodatkowaniem kryptowalut

Według Crypto Tax Girl (znanej działaczki z branży), źródło w amerykańskim urzędzie podatkowym (IRS) potwierdziło, że skarbówka planuje wysyłać kolejne listy do posiadaczy kryptowalut. 

Tym razem nie ma być tak miło jak w przypadku poprzedniej kampanii. Urząd będzie oczekiwał odpowiedzi na podstawie nowych informacji i audytów. W sierpniu tego roku IRS rozesłało 10 000 tysięcy listów do posiadaczy kryptowalut. Różniły się treścią, jednak wszystkie dotyczyły stanu posiadania cyfrowych środków. W niektórych z nich urząd twierdził, że wie, że adresat posiada kryptowaluty i musi się z nich rozliczyć. Inne nakazywały jasne zadeklarowanie czy pytany posiada jakieś cyfrowe aktywa. Nie ulega wątpliwości, że powodem kampanii, jest chęć ściągania podatków od kryptowalut.

Wątpliwości budzi jednak brak jasnych przepisów, oraz niepewność co do naliczania daniny. Kryptowaluty jako dość młode i wciąż skomplikowane dla księgowych, aktywa mogą przysporzyć w tej kwestii sporo trudności. W związku z tym nie obyło się bez krytyki. Zdaniem przeciwników kampanii IRS, urząd chce narzucać nowemu rodzajowi aktywów, nie odpowiadające mu, stare przepisy. Wielu Amerykanów inwestujących w kryptowaluty, obawia się, że naliczanie podatku będzie skomplikowane, czasochłonne i frustrujące.

Regulacje prawne dla kryptowalut w USA nadal nie są całkowicie ugruntowane. Kwestia podatków nie odbiega od reszty branży. Forki, wydobycie, nagrody, wahania kursów, oddzielne obciążenie transakcji krypto-krypto. IRS powinien mieć świadomość, że listy do posiadaczy kryptowalut nie sprawią, że temat stanie się mniej skomplikowany.

IRS - amerykański urząd podatkowy za opodatkowaniem kryptowalut
reklama
reklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.