Amerykańscy regulatorzy oskarżyli Celsius Network. CEO odpiera zarzuty | Wiadomości | CrypS.

Amerykańscy regulatorzy oskarżyli Celsius Network. CEO odpiera zarzuty

Redakcja
celsius

Amerykańscy regulatorzy wszczęli postępowanie przeciwko popularnemu krypto pożyczkodawcy – Celsius Network. Firma miała naruszyć lokalne przepisy dotyczące papierów wartościowych. Dyrektor generalny projektu szybko zaprzeczył tym zarzutom, zapewniając, że wszystkie usługi protokołu póki co będą działać tak jak zawsze.

Państwowi regulatorzy z USA kontra Celsius

Organy regulacyjne Stanów Zjednoczonych zintensyfikowały ostatnio swoje działania przeciwko branży kryptowalut. Kolejny tego przykład miał miejsce w piątek. Texas State Securities Board złożył wniosek o przesłuchanie, które potencjalnie może nakazać protokołowi Celsius zaprzestanie działalności.

Regulator argumentował, że firma pożyczkowa stale oferowała nielicencjonowane papiery wartościowe. Przesłuchanie odbędzie się 14 lutego 2022 roku przed sędzią administracyjnym (Administrative Law Judge). Jeśli zgodzi się on z zarzutami organu nadzorczego, Celsius prawdopodobnie będzie musiał przestać oferować swoje krypto usługi.

Krótko po tym, New Jersey Bureau of Securities podjęło podobne kroki. Instytucja “rozpoczęła działania w celu ochrony inwestorów przed sprzedażą niezarejestrowanych papierów wartościowych w postaci krypto produktów przynoszących odsetki”. Aby to zrobić, regulator nakazał firmie “zaprzestać oferowania i sprzedaży tych produktów”.

Według oświadczenia, Celsius sfinansował swoje operacje “przynajmniej częściowo poprzez sprzedaż niezarejestrowanych papierów wartościowych”. Firma miała zebrać poprzez “bezprawną sprzedaż” aż 14 miliardów dolarów. Prokurator generalny Andrew J. Bruck skomentował sprawę w następujący sposób:

Firmy finansowe działające na rynku kryptowalut muszą mieć się na baczności. Jeśli sprzedajesz papiery wartościowe w New Jersey, musisz przestrzegać prawa ochrony inwestorów w New Jersey. Firmy handlujące kryptowalutami nie są odporne na nadzór.

Warto zauważyć, że BlockFi również przeszedł ostatnio kontrolę regulacyjną w New Jersey. Lokalny regulator nakazał firmie zaprzestanie przyjmowania nowych klientów od 22 lipca.

Celsius nie zgadza się z zarzutami

Alex Mashinsky, dyrektor generalny Celsius stwierdził, że działania organów są “rozczarowujące” i zapewnił, że Celsius “z całego serca nie zgadza się” z zarzutami.

Jak twierdzi, jego spółka “zawsze” współpracowała z amerykańskimi regulatorami, a klienci protokołu nadal będą mogli korzystać ze wszystkich usług bez żadnych zmian.

celsiusreklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.