Afgańska policja zamyka 16 giełd kryptowalut | Wiadomości | CrypS.

Afgańska policja zamyka 16 giełd kryptowalut

Anna Sutowicz
Afgańska policja zamyka 16 giełd kryptowalut

Władze afgańskie zamknęły 16 giełd kryptowalut w ciągu jednego tygodnia, aby wyegzekwować zakaz banku centralnego.


Według doniesień lokalnego serwisu medialnego Ariana News, w ciągu ostatniego tygodnia organy ścigania zamknęły 16 giełd kryptowalut w Afganistanie. Podczas tych zamknięć podobno dokonano również kilku aresztowań personelu. Nastąpiło to po tym, jak Bank centralny Afganistanu stwierdził, że handel kryptowalutami powinien zostać zatrzymany ze względu na „problemy i oszustwa”. Sayed Shah Sa’adat, szef jednostki antykryminalnej policji w Heracie powiedział:

Bank Da Afganistan (bank centralny) stwierdził w liście, że handel walutami cyfrowymi spowodował wiele problemów i oszukuje ludzi, dlatego należy je zamknąć. Działaliśmy i aresztowaliśmy wszystkich przestępców zaangażowanych w ten biznes i zamknęliśmy ich sklepy.

Bank twierdzi, że nie wydał licencji żadnej giełdzie, która uczyniłaby ich działalność legalną. Ariana News poinformowała w lipcu, że bank centralny rozpocznie ściganie Afgańczyków, którzy naruszyli zakaz. Rzecznik banku centralnego stwierdził:

Nie ma instrukcji w prawie islamskim, aby zatwierdzić to [handel forex online]. W rezultacie, zakazaliśmy tego.

Zakaz handlu kryptowalutami w Afganistanie, obowiązuje od ok. trzech miesięcy.

Wzrost adopcji kryptowalut

Popyt na kryptowaluty w Afganistanie rósł, ponieważ mieszkańcy szukali sposobów na ominięcie ciężkich sankcji nałożonych przez Stany Zjednoczone. Kryptowaluty stały się również sposobem na zabezpieczenie oszczędności w upadającej gospodarce po przejęciu przez Talibów. Talibowie w Afganistanie nadal są wrogo nastawieni do działań branży krypto.

Gwałtowny wzrost adopcji kryptowalut w Afganistanie stanowi kolejny przykład ich użyteczności w krajach zmagających się z wojną. Kryptowaluty okazały się także cennym przewodnikiem dla pomocy z zachodu. Wykorzystała je np. organizacja Women for Afghan Women.

Afgańska policja zamyka 16 giełd kryptowalutreklama
reklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.