Górnicy bitcoinów znacząco zwiększyli w czerwcu swoje transfery na giełdę Binance. Dane sugerują, że całkowity napływ kapitału z ich portfeli na giełdę przekroczył 150 000 BTC.
- Górnicy Bitcoina znacząco zwiększyli transfery na giełdę Binance – w czerwcu napływ przekroczył 150 000 BTC, osiągając najwyższy poziom od ponad czterech miesięcy, co zwiększa potencjalną podaż na rynku.
- Powodem jest presja finansowa: spadająca rentowność wydobycia zmusza górników do sprzedaży aktywów, a część firm zaczyna przekierowywać zasoby w stronę bardziej dochodowego sektora AI.
- Wzrost depozytów, połączony ze słabym popytem i ujemnym wskaźnikiem Coinbase Premium, sugeruje mniejszą aktywność inwestorów instytucjonalnych i może prowadzić do dalszej presji spadkowej na cenę BTC.
Górnicy zalewają Binance bitcoinami
Według CryptoQuant, mowa o najwyższym poziomie depozytów górników na giełdzie Binance od ponad czterech miesięcy.
Napływ środków od tej grupy w poprzednich miesiącach utrzymywał się na stosunkowo umiarkowanym poziomie, zanim gwałtownie wzrósł w obecnym miesiącu.
Co się dzieje? Górnicy muszą realizować zyski, by zapewnić sobie płynności w celu pokrycia kosztów operacyjnych.
CryptoQuant wyjaśniło, że wyższe depozyty od górników nie oznaczają automatycznie, że wszystkie transferowane bitcoiny zostaną natychmiast sprzedane.
Jednak ta zmiana powoduje wzrost ilości coinów na giełdzie, co zwiększa potencjalną podaż, która może pojawić się na rynku.
Analiza wykazała, że jeśli tym wyższym napływom towarzyszyłby słabszy popyt lub niższa aktywność kupujących, mogłoby to zwiększyć presję sprzedażową na ceny bitcoina.
Zresztą ostatnio obserwowaliśmy właśnie coś takiego, co skutkowało spadkiem ceny.
Warto dodać, że indeks równowagi wydobywczej Alpharactal wyniósł 0,75, co oznacza, że górnicy BTC zarabiają mniej niż średnia roczna.
Spadek ten nastąpił w momencie, gdy kilka publicznych spółek wydobywczych zredukowało liczbę posiadanych przez siebie bitcoinów, aby poradzić sobie ze słabszą koniunkturą i rosnącymi kosztami operacyjnymi.
Mają dosyć BTC, wolą AI
Analityk Shanaka Anslem Perera jest zdania, że górnicy przerzucają swoje zasoby energetyczne na rynek AI.
W poście na X napisał, że wiele notowanych na giełdzie firm górniczych ponosi obecnie średnie koszty produkcji wynoszące około 80 000 USD za BTC.
Jeden bitcoin kosztuje zaś ok. 60 000 USD. W tle widać zaś rosnące zapotrzebowanie na usługi związane ze sztuczną inteligencją.
Megawat energii elektrycznej, który generuje około 1 miliona USD rocznie dzięki wydobyciu bitcoinów, może wygenerować od 10 do 20 milionów USD dzięki usługom hostingowym opartym na AI.
W efekcie kopalniom opłaca się przerzucać swoje moce na poletko związane z nową technologią.
Indeks Coinbase vs. Binance
Warto zauważyć, że na to wszystko nakłada się opisany przez analityka Ali’ego Martineza wskaźnik Coinbase Premium.
Pozwala on śledzić, ile 1 BTC kosztuje na Coinbase w porównaniu z Binance.
Jeśli widzimy wartość dodatnią, oznacza to, że amerykańscy inwestorzy (zazwyczaj instytucje) kupują bitcoiny na Coinbase, podnosząc ich cenę powyżej poziomów na giełdach międzynarodowych.
Odwrotne zjawisko – wynik ujemny – sugeruje, że duże podmioty wycofują się z rynku kryptowalut.
Śledź CrypS. w Google News. Czytaj najważniejsze wiadomości bezpośrednio w Google! Obserwuj ->
Zajrzyj na nasz telegram i dołącz do Crypto. Society. Dołącz ->
