95% blockchainów to śmieci, a ich twórcy wciskają ludziom kit - twierdzi lider Internet Computer | Wiadomości | CrypS.

95% blockchainów to śmieci, a ich twórcy wciskają ludziom kit – twierdzi lider Internet Computer

Filip Dzięciołowski
Blockchain

Zdecydowanie nikt nie stwierdzi, że wszystkie projekty z branży blockchaina to idealne twory. Nie oszukujmy się, w tym sektorze nie brakuje rozwiązań, które są tworzone na kolanie, a ich twórcy robią więcej szumu medialnego w celu przeciągnięcia nowych użytkowników, niż starają się dowieźć do końca sprawnie działającą funkcjonalność swoich produktów. Problem ten poruszył ostatnio prezes Fundacji Dfinity.


  • Dominic Williams powiedział mediom, że 95% projektów z branży blockchaina to śmieci. Jak wyjaśnił, społeczność tego sektora bardziej skupia się na narracji towarzyszącej danym działaniom marketingowym, a nie faktycznej treści co do fundamentów,
  • Przedsiębiorca pochwalił takie sieci, jak Bitcoin, Ethereum, Solana czy Avalanche, ale jedynie w kwestii przetwarzania transakcji. Powiedział, że zupełnie nie spełniają one podstawowych wymogów, by tworzyć nową generację zdecentralizowanego Internetu.

Piękne słowa i niespełnione obietnice

Prezes Fundacji Dfinity, która odpowiada za stworzenie zestawu protokołów zwanego jako Internet Computer, najwyraźniej nie dba o to, czy ktoś się poczuje urażony jego słowami. Dominic Williams w udzielonym wywiadzie serwisowi the Block ocenił kondycję branży blockchaina.

Jego zdaniem jej ogólny stan pozostawia wiele do życzenia. Williams uważa bowiem, że większość osób inwestuje tak naprawdę “w olej z węża”. Jest to typowe określenie w krajach anglosaskich, które odnosi się do fałszywych reklam oraz handlu produktami oraz usługami, które posiadają rzekomo niesamowite właściwości. 

Ile to już razy mieliśmy do czynienia ze startup’ami Web3, które mówiły o rewolucji, zmianie danego ekosystemu i byciu odpowiedzią na wszystkie problemy z danego sektora, a finalnie nie dowoziły swojego MVP do końca, jednakże pieniądze od inwestorów zdążyły już wykorzystać.

Bohater tego artykułu podzielił się refleksją, że w branży kryptowalut jest sporo szumu wokół różnych projektów, a ludzie kupują tak naprawdę obietnice ubrane w pięknie brzmiące narracje, a nie faktyczną treść. Stwierdził, że jest to “największe wyzwanie stojące dziś przed tę branżą”, by zmienić ten stan rzeczy.

Szczerze mówiąc, jest tu mnóstwo śmieci. 95% istniejących blockchainów to po prostu śmiecie, a oni po prostu sprzedają olej wężowy. Nie chodzi już o technologię. Często chodzi o to, kto potrafi stworzyć najlepszą narrację i sprawić, by brzmiała najbardziej przekonująco, a strony internetowe udają, że produkt jest skończony lub robią coś, czego nie robi

– wyjaśnia.

Sektor Web3 ma jeszcze wiele do zrobienia

Żeby nie było, że Williams kreuje się jako hater wszystkich konkurencyjnych systemów w stosunku do ICP, to pochwalił także użyteczność takich blockchainów, jak Bitcoin, Ethereum, Solana i Avalanche, ale jedynie jako systemy przetwarzania płatności. W kwestii skalowalności zdecentralizowanego Internetu nie są to jednak projekty, w których pokłada nadzieje na przyszłe lata.

Blockchainreklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.