8 promotorów OneCoin aresztowanych w Argentynie | Wiadomości | CrypS.

8 promotorów OneCoin aresztowanych w Argentynie

Michał Misiura
rzeczy skonfiskowane argentyńskim promotorom onecoina

Argentyńskie władze aresztowały 8 promotorów piramidy finansowej OneCoin z miasta Córdoba. Wśród nich znalazł się znany lokalny prezenter radiowy i telewizyjny – Edgar Moreno. 

Jak podaje Behind MLM, Moreno i siedmiu wspólników zostało aresztowanych w zeszły czwartek na polecenie prokuratora ds. złożonych przestępstw. Dochodzenia ma związek z pojedynczym zgłoszeniem od poszkodowanego inwestora, który stracił 70 tysięcy dolarów. Według doniesień gazety La Voz, człowiek ten trafił na OneCoin w marcu 2018 roku. Promotorzy z Córdoby przekonywali go, że cena „kryptowaluty” zacznie gwałtownie rosnąć po 8 stycznia 2019 roku. Gdy data nadeszła i nic się nie stało, inwestor zaczął domagać się wyjaśnień, jednak otrzymywał tylko kolejne obietnice bez pokrycia. Sprawę zdecydował się zgłosił dopiero 30 czerwca 2020, po półtorej roku zwodzenia. 

Sprawa trafiła do Prokuratury ds. Złożonych Przestępstw, którą dowodzi w Córdobie Enrique Gavier. Po zebraniu dowodów razem z grupą śledczą, zdecydował o dokonaniu jednoczesnych aresztowań. 8 podejrzanych zostało ujętych w swoich domach, kancelariach notarialnych i prawnych oraz w siedzibach firm OneLife i  Compañía Bursátil SA.

Podczas akcji skonfiskowano materiały promocyjne, notebooki, telefony komórkowe i gotówkę, widoczne na zdjęciu policji z Córdoby:

rzeczy skonfiskowane argentyńskim promotorom onecoin
Źródło: La Voz

4 poszukiwanych

Poza aresztowaną ósemką, na celowniku argentyńskich śledczych znaleźli się także zaginiona szefowa OneCoin – Ruja Ignatova, jej brat Konstantin Ignatov (sądzony w USA) oraz dwóch kluczowych promotorów z Ameryki Łacińskiej – José Gordo i Eduardo Alejandro Taylora.

Jak wiadomo Ruja Ignatov – pochodząca z Bułgarii twórczyni OneCoina, pozostaje wciąż nieodnaleziona. Samozwańcza krypto-królowa zniknęła razem z córką pod koniec 2017 roku. Eduardo Alejandro Taylora będący jednym z czołowych argentyńskich promotorów uciekł do Brazylii skąd promuje kolejną piramidę finansową – Crowd1. Jose Gordo, który był główną twarzą OneCoina w Ameryce Południowej i Meksyku, mieszka w Hiszpanii. Po opuszczeniu OneCoina w 2019 roku zaangażował się w promowanie piramidy finansowej Apex International, a od czerwca tego roku występuje pod szyldem SCAM’u Beyond Wealth.

rzeczy skonfiskowane argentyńskim promotorom onecoina
reklama
reklama