69 000 BTC (3,6 mld USD) znika razem z właścicielami giełdy AfriCrypt | Wiadomości | CrypS.

69 000 BTC (3,6 mld USD) znika razem z właścicielami giełdy AfriCrypt

Michał Misiura
bitcoin darkweb

Jeżeli pierwsze doniesienia zyskają potwierdzenie, będzie to największy exit scam w historii – uważa Bloomberg. Dwaj bracia prowadzący południowoafrykańską giełdę kryptowalut AfriCrypt, zniknęli razem ze środkami klientów, których wartość szacuje się na 3,6 mld dolarów.

Włamanie do afrykańskiej giełdy kryptowalut?

W połowie kwietnia klienci platformy otrzymali maile z informacją, że giełda wstrzymała działanie i zamroziła konta z powodu ataku hakerskiego. Według wiadomości naruszone miały zostać konta klientów i ich portfele. AfriCrypt poprosiło o niezgłaszanie włamania policji argumentując, że mogłoby to spowolnić proces odzyskiwania środków.

Część inwestorów nie zamierzała jednak spokojnie czekać na rozwój wypadków. Do sprawy wciągnięto kancelarię prawną Hanekom Attorneys, która rozpoczęła śledztwo.

Natychmiast byliśmy podejrzliwi, ponieważ ogłoszenie błagało inwestorów, aby nie podejmowali działań prawnych. Pracownicy AfriCrypt stracili dostęp do back-endu platformy na siedem dni przed domniemanym włamaniem. – skomentowała kancelaria.

Co więcej okazało się, że tuż po rzekomym ataku, w powietrzu rozpłynęło się dwóch właścicieli giełdy, czyli Raees (17 lat) i Ameer (20 lat) Cajee.

Dochodzenie w sprawie AfriCrypt

Według ustaleń Hanekom Attorneys bracia wyprowadzili wszystkie środki klientów AfriCrypt. Tradycyjne waluty, znajdujące się w First National Bank (FNB) z Johannesburga, zostały przeniesione z kont. Bitcoiny zniknęły z portfeli giełdy, a następnie zostały przepuszczone przez różnego rodzaju “tumblery” i miksery, żeby nie można było ich śledzić.

Kancelaria nie mogła ustalić miejsca, w którym przebywają bracia. Giełda została usunięta z sieci, a ich telefony milczą. O sprawie poinformowano Hawks, elitarną jednostkę południowoafrykańskiej policji.

Regulator sektora usług finansowych RPA bada sprawę, ale nie może wszcząć formalnego postępowania, ponieważ zgodnie z lokalnym prawem aktywa kryptograficzne nie są uważane za produkty finansowe. Według doniesień portalu Finance Magnates, południowoafrykańskie banki zaczęły blokować przelewy na zagraniczne giełdy kryptowalut.

bitcoin darkwebreklama
reklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.