55% największych banków posiada ekspozycję na krypto i blockchain | Wiadomości | CrypS.

55% największych banków posiada ekspozycję na krypto i blockchain

Mariusz Przepiórka
55% największych banków posiada ekspozycję na krypto i blockchain

Według doniesień medialnych, globalni giganci bankowi zwiększają swoje zaangażowanie w nowe firmy kryptowalutowe i blockchain poprzez finansowanie projektów realizowanych w tych branżach.

Według badań przeprowadzonych przez Blockdata, firmę zajmującą się analizą rynku blockchain, 55 ze 100 największych banków pod względem aktywów posiadanych w zarządzaniu (AUM) jest w jakiś sposób zaangażowanych w tę nową technologię. Zaangażowanie to ma obejmować bezpośrednie i pośrednie inwestycje w kryptowaluty i firmy zajmujące się zdecentralizowanymi technologiami. Według badań Blockdata, do najbardziej aktywnych sponsorów firm kryptowalutowych i blockchainowych należą Barclays, Citigroup i Goldman Sachs, a wśród dużych inwestorów w nowych branżach uznawane są również firmy JPMorgan i BNP Paribas.

Inwestycje te są częścią większego trendu znacznego wsparcia dla startupów blockchain, z kwotami finansowania, które według raportu KPMG wzrosły już dwukrotnie w porównaniu z ubiegłym rokiem. Badanie pokazuje również, że przechowywanie kryptowalut jest głównym punktem zainteresowania dla banków wchodzących w przestrzeń kryptowalutową. W istocie prawie 25% ze 100 największych banków pod względem sumy bilansowej opracowuje rozwiązania w zakresie przechowywania kryptowalut lub wspiera startupy, które oferują usługi powiernicze dla aktywów cyfrowych.

Branża krypto z dużymi zyskami

Kilka banków w Stanach Zjednoczonych, Azji i Europie już tworzy platformy powiernicze dla kryptowalut. Blockdata przypisuje rosnące zainteresowanie kryptowalutami i technologią blockchain wśród banków trzem głównym czynnikom: niebotycznym zyskom startupów kryptowalutowych, postępom regulacyjnym i rosnącemu zapotrzebowaniu wśród klientów banków na ekspozycję na aktywa cyfrowe.

W maju prezes NYDIG Yan Zhao twierdził, że ogromne przychody gigantów handlu kryptowalutami, takich jak Coinbase, sprawiają, że banki ponownie analizują swoją postawę wobec zaangażowania w kryptowaluty. Ogromny potencjał przychodów występuje pomimo znacznie mniejszych zespołów pracujących dla firm kryptowalutowych. Przy wycenie na poziomie 58,09 mld USD Coinbase ma wartość blisko o połowę niższą niż Goldman Sachs, trzynasty największy bank na świecie, mimo że liczba pracowników giełdy to tylko 4% liczby pracowników banku.

55% największych banków posiada ekspozycję na krypto i blockchain
reklama
reklama