5 Rosjan oskarżonych o omijanie sankcji za pomocą krypto

5 Rosjan i 2 Wenezuelczyków oskarżonych o obchodzenie sankcji za pomocą krypto

Anna Sutowicz
5 Rosjan oskarżonych o obchodzenie sankcji za pomocą kryptowalut

Stany Zjednoczone ogłosiły wczoraj obalenie rosyjsko-wenezuelskiej sieci, która wykorzystywała Tether (USDT) do handlu poza tradycyjną strukturą bankową i w ten sposób unikała międzynarodowych sankcji.


USA likwiduje rosyjsko-wenezuelską sieć przestępczą

Jednym z najczęściej omawianych scenariuszy geopolitycznych dla kryptowalut jest ich zdolność do ominięcia konwencjonalnych ograniczeń finansowych nałożonych przez światowe mocarstwa na ich przeciwników. Jednak wygląda na to, że takie obejście staje się coraz trudniejsze do wykonania.

Wczoraj Departament Sprawiedliwości USA wydał akt oskarżenia przeciwko obywatelom Rosji i Wenezueli. Wśród postawionych im zarzutów znajduje się m.in. handel z sankcjonowanym przedsiębiorstwem naftowym Petróleos de Venezuela, SA (PDVSA):

Dzisiaj ogłaszamy zlikwidowanie wyrafinowanej sieci składającej się z co najmniej pięciu obywateli rosyjskich i dwóch obywateli Wenezueli, z których każdy jest bezpośrednio powiązany ze skorumpowanymi przedsiębiorstwami państwowymi, które świadomie starały się ukryć kradzież amerykańskiej technologii wojskowej i czerpać zyski z czarnego rynku ropy.

Oskarżono 5 obywateli Rosji i 2 Wenezuelczyków

Wśród oskarżonych znalazło się 5 obywateli Rosji: Jurij Orechow, Artem Uss, Swietłana Kuzurgaszewa, która jest znana również jako „Lana Neumann”, a także Timofiej Telegin i Siergiej Tuliakow. Oskarżono także 2 Wenezuelczyków: Juana Fernando Serrano Ponce, znanego jako „Juanfe Serrano” i Juana Carlos Soto, ze względu na pośredniczenie w nielegalnych transakcjach naftowych.

Breon Peace, prokurator Stanów Zjednoczonych powiedział, że działanie oskarżonych podważyło stabilność gospodarczą na całym świecie:

Oskarżeni byli podmiotami przestępczymi dla oligarchów, organizując złożony plan bezprawnego uzyskania amerykańskiej technologii wojskowej i usankcjonowanej przez Wenezuelę ropy naftowej poprzez niezliczone transakcje z udziałem firm-przykrywek i kryptowalut. Ich wysiłki podważyły ​​bezpieczeństwo, stabilność gospodarczą i rządy prawa na całym świecie.

Zgodnie z komunikatem Departamentu Sprawiedliwości Serrano i Soto ułatwiali handel setkami milionów baryłek ropy naftowej. Baryłki były wysyłane do rosyjskich i chińskich nabywców za pośrednictwem Orechowa i Ussa. Poza tym, Orechow i Kuzurgaszewa zostali oskarżeni o przemyt technologii wojskowej do Rosji z naruszeniem interesów USA. Wedle dokumentu, w celu ułatwienia płatności Rosjanie korzystali z kilku firm pośredniczących. Wykonali również kilka milionowych przelewów w kryptowalutach, by w ten sposób uniknąć sankcji.

Do 30 lat pozbawienia wolności za unikanie sankcji

Aresztowania i oskarżenia to wynik wspólnych wysiłków niemieckich, amerykańskich i włoskich organów ścigania:

Będziemy nadal badać, zakłócać i ścigać tych, którzy napędzają brutalną wojnę Rosji na Ukrainie, unikają sankcji i utrwalają szarą strefę międzynarodowego prania pieniędzy.

Oskarżonym grozi kara do 30 lat pozbawienia wolności. 

5 Rosjan oskarżonych o obchodzenie sankcji za pomocą kryptowalutreklama
reklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.