4000 niemieckich funduszy otrzyma prawo do inwestowania w BTC i ETH | Wiadomości | CrypS.

4000 niemieckich funduszy otrzyma prawo do inwestowania w BTC i ETH

Michał Misiura
niemieckie fundusze specjalne otrzymują pozwolenie na kupowanie kryptowalut

Według ustawy, która wejdzie w życie jutro, 4000 obecnych na niemieckim rynku funduszy specjalnych (Spezial-AIF) otrzyma prawo do zainwestowania nawet 20% aktywów w dwie największe kryptowaluty: bitcoin i Ethereum. Oznacza to, że na rynek będzie mogło trafić nawet 370 mld EUR.

Nowa ustawa (Fondsstandortgesetz), która zacznie obowiązywać w Niemczech już jutro, otwiera przed funduszami specjalnymi możliwość inwestowania w kryptowaluty. Teraz będą mogły swobodnie decydować o uzupełnieniu portfela o cyfrowe aktywa i zdywersyfikować do 20% zarządzanych środków, kupując bitcoiny lub etery. Do tej pory nie miały w ogóle prawa inwestować w kryptowaluty.

Na niemieckim rynku funkcjonuje obecnie 4000 funduszy specjalnych, które zarządzają aktywami o wartości 1,87 biliona euro. Jeżeli wszystkie zdecydowałyby się na zakup górnej dopuszczalnej ilości kryptowalut, na rynek cyfrowych aktywów mogłoby trafić 374 mld EUR.

To nie stanie się z dnia na dzień, ale mówimy o największym wehikule inwestycyjnym, jaki mamy w Niemczech – dosłownie są tam wszystkie pieniądze – powiedział Sven Hildebrandt, dyrektor generalny Distributed Ledger i jeden z uczestników prac nad nowym prawem, cytowany przez Trustnodes.

Fundusze publiczne następne w kolejce

Ustawa stanowi implementację unijnych przepisów, także można spodziewać się, że podobne prawo zacznie obowiązywać, prędzej czy później, w pozostałych państwach bloku. Niemcy są jak dotąd jedyną jurysdykcją, która pozwala funduszom na zakup kryptowalut. Trzeba zaznaczyć jednak, że Spezial-AIF należą do zamkniętych funduszy, tak więc nie są powszechnie dostępne dla większej części społeczeństwa. W związku z tym Stowarzyszenie Inwestycji Alternatywnych Republiki Niemieckiej (BAI) domaga się rozszerzenia prawa na fundusze publiczne.

W coraz bardziej cyfrowym świecie konieczne było dla nas, aby inwestycje w wartości kryptograficzne były dozwolone przynajmniej dla Spezial-AIF. W obszarze funduszy detalicznych musi temu teraz towarzyszyć zmiana w dyrektywie UCITS (OGAW-Richtlinie) – uważa Frank Dornseifer, dyrektor generalny BAI.

niemieckie fundusze specjalne otrzymują pozwolenie na kupowanie kryptowalutreklama
reklama

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.