23 osoby z rosyjskiej mafii zatrzymane w Hiszpanii, używali crypto | Wiadomości | CrypS.

23 osoby z rosyjskiej mafii zatrzymane w Hiszpanii, używali crypto

Michał Misiura
rosyjska mafia w hiszpanii - skonfiskowano portfele kryptowalut

Hiszpańska policja rozbiła rosyjską mafię, która chciała przejąć kontrolę nad kluczowymi sektorami gospodarki, infiltrowała instytucje państwa, prała pieniądze i korzystała z usług hakerów. Skonfiskowano m.in. portfele kryptowalut.

Jak podano wczoraj na stronie internetowej hiszpańskiej policji zakończone śledztwo to największa tego typu operacja od 10 lat. Dochodzenie trwało od 2013 roku, a jego finałem były 23 zatrzymania, do których doszło w ostatni poniedziałek. Wśród aresztowanych znalazło się najwyższe kierownictwo organizacji. Antyterroryści dokonali naloty na 18 lokalizacji w Alicante, Madrycie, Tarragonie i Ibizie. W 4 miejscach doszło do wymiany ognia.

Przejęto 300,000 EUR w gotówce, portfele kryptowalut, diamenty, bankowe skrytki depozytowe, 16 luksusowych samochodów, a także zablokowano wiele kont bankowych i aktywa warte miliony euro.

Schemat działania mafii

Grupa prała pieniądze z haraczy, nalotów korporacyjnych, handlu narkotykami, ludźmi i bronią. Była ściśle powiązana z rosyjską mafią i przestępczym światkiem worów w zakonie (ros. вор в законе). Organizacja planowała przejąć kluczowe sektory hiszpańskiej gospodarki i przenikała administrację państwa, posługując się prawnikami, urzędnikami, politykami, biznesmenami i hakerami.

Na stronie hiszpańskiej policji podano, że przestępcy zrekrutowali „potężną sieć klientów w hiszpańskiej administracji, osiągając doskonałą infiltrację w instytucjach naszego kraju”. Wykorzystali do tego łapówki i szantaż, a zdobyte kontakty pozwalały im omijać prawne przeszkody w prowadzonych biznesach, zdobyć hiszpańskie obywatelstwo, a nawet cieszyć się ochroną przed dochodzeniami sądów i policji. Śledczy prowadzący sprawę musieli działać w ukryciu, aby uniknąć przecieków. Pomagał im Europol.

Działalność rozbitej grupy koncentrowała się przede wszystkim na hiszpańskim wybrzeżu Lewantyńskim i na Balearach. Brudne pieniądze rosyjskiej mafii trafiały do hotelarstwa, gastronomii i dyskotek przejmując nocne życie. Organizacja planowała przechwycić największy nocny klub na Ibizie, skupowała restauracje, łodzie, magazyny i grunty pod przyszłe inwestycje.

rosyjska mafia w hiszpanii - skonfiskowano portfele kryptowalut
reklama
reklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.