20 nielegalnych giełd krypto zamkniętych na Ukrainie | Wiadomości | CrypS.

20 nielegalnych giełd krypto zamkniętych na Ukrainie

Michał Misiura
pieniądze zarekwirowane oskarżonym o wypranie 42 mln usd w kryptowalutach - źródło cyberpolice.gov.ua

Ukraińska cyberpolicja zamknęła 20 platform wymiany kryptowalut, przez które mogły przepłynąć 42 mln USD, pochodzące z przestępstw. Podczas przeszukań funkcjonariusze znaleźli broń, sprzęt komputerowy oraz 200 000 USD w gotówce. 

3 zatrzymane osoby miały prowadzić 20 platform, za pośrednictwem których wymieniały środki pochodzące z przestępstw. Oskarżeni współpracowali z hakerami. Pomimo że ukraińska cyberpolicja nie podaje zbyt wielu szczegółów, treść komunikatu wskazuje na to, że wyprane fundusze miały pochodzić z okupów od zagranicznych firm dotkniętych atakami ransomware, a także z włamów na konta oraz dystrybucji szkodliwego oprogramowania.

ukraińska cyberpolicja zatrzymuje 3 osoby oskarżone o wypranie 42 mln USD w kryptowalutach
Zatrzymanie 3 osób oskarżonych o wypranie 42 mln USD w kryptowalutach – źródło: cyberpolice.gov.ua

Wyprali 42 mln USD

Zdaniem ukraińskich śledczych zatrzymani wyprali w latach 2018-2019, 42 mln USD posługując się przy tym różnymi kryptowalutami. Swoje usługi reklamowali w sieci oraz na forach w Darknecie. Trzem zatrzymanym, którzy pochodzą z regionu Połtawy, grozi do 8 lat więzienia.

Cyberpolicja znalazła w ich rezydencjach oraz biurach broń palną wraz z amunicją, a także pieniądze w gotówce o wartości 200 000 USD. Według oficjalnych komunikatów skonfiskowano również sprzęt komputerowy oraz „cyfrowe dowody” na przestępczą działalność oskarżonych.

Broń palna, amunicja oraz gotówka skonfiskowane zatrzymanym - źródło: cyberpolice.gov.ua
Broń palna, amunicja oraz gotówka skonfiskowane zatrzymanym – źródło: cyberpolice.gov.ua
pieniądze zarekwirowane oskarżonym o wypranie 42 mln usd w kryptowalutach - źródło cyberpolice.gov.ua
reklama
reklama