Zmiany w praktykach podmiotów w Japonii w związku z nowym prawem | Wiadomości | CrypS.

Zmiany w praktykach podmiotów w Japonii w związku z nowym prawem

Marek Lesiuk
Japan

Informacji w sprawie nowej praktyki funkcjonowania na rynku udzielił Atsushi Kuwabara, przedstawiciel giełdy Bitbank w wywiadzie dla portalu Cointelegraph.com.

Od początku maja w Japonii obowiązuje znowelizowana Ustawa o Usługach Płatniczych. Niektóre giełdy odmówiły podporządkowania się i wycofały się z Japonii (vide BitMEX), inne natomiast zmuszone są dostować się do nowych zasad.

Jedna z nich dotyczy generalnej korekty w zakresie nomenklatury – wszystkie waluty wirtualne oraz tokeny mają być odtąd znane jako kryptozasoby. Ich operatorzy będą poddani ściślejszemu nadzorowi ze strony japońskiego urzędu regulacyjnego, Agencji Usług Finansowych.

Japońskie giełdy kryptowalut muszą teraz przechowywać zasoby finansowe, które należą do klientów, oddzielnie od własnych, wykorzytując do tego podmiot trzeci bądź utrzymując niezależne od siebie konta.

Aktywa wirtualne muszą być składowane w sposób bezpieczny, czyli – domyślnie – w cold walletach. Alternatywnie, w przypadku chęci natychmiastowego dostępu do nich, podmiot operujący musi posiadać ekwiwalentny wolumen własnych kryptozasobów, aby w razie strat poniesionych przez klientów móc je zrekompensować.

Zgodnie z nowym prawem, interes klientów ma także mieć pierwszeńswo w przypadku bankructwa giełdy (dzierżąc w tej materii priorytet w stosunku do ewentualnych roszczeń kredytodawców czy innych instytucji).

Japan
reklama
reklama