Zmiany w opodatkowaniu dochodów z kryptowalut | Wiadomości | CrypS.

Zmiany w opodatkowaniu dochodów z kryptowalut

Konrad Juszczyk
Nowe przepisy o pobieraniu podatku z kryptowalut Kryptowaluty

Trwają prace nad zmianą przepisów, dzięki którym pobieranie podatku z działań powiązanych z kryptowalutami będzie prostsze oraz efektywniejsze. Zarówno Ministerstwo Finansów, jak i Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) intensywnie pracuje w tym zakresie.

Skąd ten pomysł?

Ostatnio opublikowany raport przez skupiający 37 państw OECD, mówi o wyciekach pieniędzy z systemu podatkowego opartych o dochody z kryptowalut. Sytuacja dotyczy również Polski, a straty są na tyle duże, że organy postanowiły podjąć działania międzynarodowe w tym zakresie.

Większa ingerencja fiskusa

Ministerstwo Finansów zapisało prawo, dzięki któremu fiskus może pozyskiwać informacje z banków dotyczących dochodów uzyskanych dzięki wirtualnej walucie kryptograficznej. Dodatkowo urzędnicy będą mieli możliwość sprawdzenia informacji już w trakcie postępowania sprawy, a nie jak dotychczas to miało miejsce przeciw konkretnej osobie. Taki obrót spraw z pewnością wzmoże zainteresowanie skarbówki dochodami z kryptowalut.

Globalne zmiany

Polski resort finansów stara się rozwiązać problem lokalnie, jednak jest on o wiele większy niż mogłoby się pozornie wydawać i dotyczy wielu państw. Z tego powodu OECD planuje wprowadzić w życie globalną zmianę, dzięki której urzędy skarbowe z całego świata będą dzieliły się informacjami na temat transakcji dokonywanych przez krypto giełdy na ich terytorium. W ten sposób ukryte dochody będą łatwo namierzane. Według Dziennika Gazety Prawnej nowe zasady wejdą już w 2021 roku.

Nowe przepisy o pobieraniu podatku z kryptowalut
reklama
reklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.