Zmiany w opodatkowaniu dochodów z kryptowalut | Wiadomości | CrypS.

Zmiany w opodatkowaniu dochodów z kryptowalut

Konrad Juszczyk
Nowe przepisy o pobieraniu podatku z kryptowalut Kryptowaluty

Trwają prace nad zmianą przepisów, dzięki którym pobieranie podatku z działań powiązanych z kryptowalutami będzie prostsze oraz efektywniejsze. Zarówno Ministerstwo Finansów, jak i Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) intensywnie pracuje w tym zakresie.

Skąd ten pomysł?

Ostatnio opublikowany raport przez skupiający 37 państw OECD, mówi o wyciekach pieniędzy z systemu podatkowego opartych o dochody z kryptowalut. Sytuacja dotyczy również Polski, a straty są na tyle duże, że organy postanowiły podjąć działania międzynarodowe w tym zakresie.

Większa ingerencja fiskusa

Ministerstwo Finansów zapisało prawo, dzięki któremu fiskus może pozyskiwać informacje z banków dotyczących dochodów uzyskanych dzięki wirtualnej walucie kryptograficznej. Dodatkowo urzędnicy będą mieli możliwość sprawdzenia informacji już w trakcie postępowania sprawy, a nie jak dotychczas to miało miejsce przeciw konkretnej osobie. Taki obrót spraw z pewnością wzmoże zainteresowanie skarbówki dochodami z kryptowalut.

Globalne zmiany

Polski resort finansów stara się rozwiązać problem lokalnie, jednak jest on o wiele większy niż mogłoby się pozornie wydawać i dotyczy wielu państw. Z tego powodu OECD planuje wprowadzić w życie globalną zmianę, dzięki której urzędy skarbowe z całego świata będą dzieliły się informacjami na temat transakcji dokonywanych przez krypto giełdy na ich terytorium. W ten sposób ukryte dochody będą łatwo namierzane. Według Dziennika Gazety Prawnej nowe zasady wejdą już w 2021 roku.

Nowe przepisy o pobieraniu podatku z kryptowalut
reklama
reklama