Zbiorowy pozew w Hiszpanii w sprawie kryptowalutowego oszustwa na 298 mln USD | Wiadomości | CrypS.

Zbiorowy pozew w Hiszpanii w sprawie kryptowalutowego oszustwa na 298 mln USD

Redaktor: Albert Czajkowski
hiszpania chce wiedzieć o kryptowalutach obywateli

Grupa hiszpańskich inwestorów złożyła w sądzie pierwszy pozew zbiorowy związany z kryptowalutami. Sprawa dotyczy domniemanego oszustwa na szkodę grupy ponad 300 małych inwestorów z całej Hiszpanii. Według dziennika El Pais, uczestnicy pozwu twierdzą, że Javier Biosca Rodriguez oszukał ich na ponad 250 mln EUR (298 mln USD) poprzez fałszywe inwestycje kryptowalutowe.

Profil ofiar jest zróżnicowany i obejmuje pracowników, emerytów, bezrobotnych, a nawet notariuszy, sędziego, prawników, inspektorów podatkowych i właścicieli małych firm, którzy próbowali wyjść z kryzysu gospodarczego wywołanego koronawirusem. Nie jest to pierwszy pozew zbiorowy, który trafił do sądu w Hiszpanii, jednak jest to pierwszy taki pozew, który dotyczy sprawy związanej z kryptowalutami.

Prawnikiem reprezentującym poszkodowanych jest Emilia Zaballos. Jest ona również prezesem Stowarzyszenia osób poszkodowanych przez inwestorów kryptowalutowych (AAIC) i podkreśla, że liczba ofiar rośnie z każdym kolejnym dniem. Pozew stwierdza, że łączne szkody wynoszą około 250 mln EUR, ale Zaballos obawia się, że kwota może nawet przekroczyć granicę 3 mld EUR (3,58 mld USD).

Obietnica 20% zysku tygodniowo nie wzbudziła wątpliwości

Według dokumentów sądowych, Biosca zbudował program oparty na obietnicy cotygodniowych zwrotów z inwestycji w kryptowaluty w wysokości od 20% do 25%. Głównie miał skupiać się na nabywaniu bitcoina (BTC), ethereum (ETH) i litecoina (LTC). Początkowo klienci rzeczywiście zaczęli otrzymywać zyski ze swoich inwestycji. Ze względu na zaufanie zdobyte przez Bioscę, początkowo niewielka baza klientów zwiększyła się.

Z czasem Biosca ograniczył obiecywane zyski do 10%, a w styczniu 2020 nawet do 8%. Klientów zapewniał, że jest właścicielem firmy brokerskiej o nazwie Algorithms Group. Firma jednak nie była zarejestrowana w hiszpańskiej komisji CNMV. W listopadzie 2020 roku Biosca przestał wypłacać zyski swoim klientom.

hiszpania chce wiedzieć o kryptowalutach obywatelireklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.