Zapadł werdykt ławy przysięgłych w sprawie Sama Bankmana-Frieda! | Wiadomości | CrypS.

Zapadł werdykt ławy przysięgłych w sprawie Sama Bankmana-Frieda!

Jacek Walewski
Sam Bankman-Fried sąd FTX

Sam Bankman-Fried oszukał swoich klientów i pożyczkodawców – stwierdziła nowojorska ława przysięgłych. Wiele wskazuje na to, że ostateczny wyrok oznacza dla byłego CEO FTX dożywotnią odsiadkę.


Sam Bankman-Fried jednak trafi za kratki?

Ława przysięgłych wydała wyrok po nieco ponad 4 godzinach obrad. Jak relacjonują media, Bankman-Fried milczał, gdy odczytywano werdykt. Sędzia poinstruował go, aby patrzył w stronę ławy przysięgłych, a tej ostatniej kazano patrzeć w stronę urzędnika sądowego i sędziego.

Wyrok jednomyślny, Wysoki Sądzie

– przekazała ława. Wszyscy przysięgli uznali więc Bankmana-Frieda za winnego upadku FTX i oszukania klientów firmy.

Gdy przewodniczący ławy odczytywał wyrok, Joseph Bankman, ojciec oskarżonego, położył głowę na kolanach. Z kolei matka biznesmena, Barbara Fried, siedziała nieruchomo, z wyprostowanymi plecami, patrząc prosto przed siebie.

Sam, zaraz pod odczytywaniu wyroku, został wyprowadzony z sali rozpraw. Przed nim najprawdopodobniej dożywotnia odsiadka. Czeka go jeszcze druga rozprawa. Łącznie grozi mu 110 lat więzienia.

Bankman-Fried został uznany za winnego dwóch przypadków oszustwa dokonanego drogą elektroniczną, dwóch przypadków spisku dotyczącego oszustw dokonanego drogą elektroniczną, jednego przypadku oszustwa związanego z papierami wartościowymi, jednego przypadku oszustwa dotyczącego towarów i jednego przypadku prania pieniędzy. Powróci do sądu w celu wydania wyroku skazującego przez sędziego okręgowego stanu Nowy Jork Lewisa Kaplana w dniu 28 marca 2024 r.

Każde z przestępstw Bankman-Frieda zagrożone jest karą od 5 do 20 lat więzienia.

„Jestem niewinny”

Bankman-Fried nie przyznał się do wszystkich stawianych mu zarzutów. Prokuratura uważa, że celowo postanowił ukraść fundusze swoich klientów – około 8 miliardów USD. Wydał te środki na różne prywatne cele, w tym sponsoring niektórych polityków.

Obrona argumentowała, że Bankman-Fried był przepracowanym biznesmenem, który popełnił błąd, zakładając, że fundusze, z których korzystał, należały do jego firm, a nie do klientów lub inwestorów. On sam przyznał, że „doszło do znaczących przeoczeń”, ale podczas zeznań oświadczył, że nikogo nie oszukał ani nie zamierzał zabierać nieswoich funduszy.

Wiele osób ucierpiało – klienci, pracownicy – a firma zbankrutowała

– powiedział Bankman-Fried pierwszego dnia składania zeznań przed ławą przysięgłych.

Jak widać, nie przekonał tej ostatniej.

Sam Bankman-Fried sądreklama
reklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.