Założyciele BitMEX przyznają się do winy. Naruszyli amerykańskie prawo | Wiadomości | CrypS.

Założyciele BitMEX przyznają się do winy. Naruszyli amerykańskie prawo

Anna Sutowicz
bitmex logo

Arthur Hayes i Benjamin Delo zostali oskarżeni o naruszenie amerykańskiej ustawy o tajemnicy bankowej (BSA) przez prowadzenie platformy handlu BitMEX. Wczoraj Departament Sprawiedliwości USA poinformował, że przyznali się do winy przed marcowym terminem procesu oraz zgodzili się zapłacić po 10 mln USD grzywny.

Departament Sprawiedliwości w komunikacie prasowym opublikowanym w czwartek stwierdził, że:

W wyniku celowego niepowodzenia we wdrażaniu programów AML i KYC BitMEX stał się w rzeczywistości platformą do prania pieniędzy. Na przykład w maju 2018 r. Hayes został powiadomiony o zarzutach, że BitMEX był wykorzystywany do prania dochodów z włamań kryptowalutowych.

Oświadczenia oskarżonych

Arthur Hayes i Benjamin Delo przyznali się do tego, że umyślnie nie ustanawiali, nie wdrażali oraz nie utrzymywali programu przeciwdziałania praniu pieniędzy (AML).

Arthur Hayes ustąpił ze stanowiska dyrektora generalnego BitMEX niedługo po wniesieniu zarzutów. W swoim oświadczeniu, powiedział, że przyjmuje odpowiedzialność za swoje czyny oraz czeka na czas, kiedy będzie mógł sprawę zostawić za sobą.

Swoje oświadczenie złożył także Benjamin Delo:

Żałuje, że platforma BitMEX, której byłem współzałożycielem, nie miała odpowiedniego programu do identyfikacji klientów.

Chcieli ominąć amerykańskie przepisy

W październiku 2020 roku Departament Sprawiedliwości USA twierdził, że Hayes, Delo dopuścili się próby ominięcia amerykańskich przepisów dotyczących przeciwdziałania praniu pieniędzy. Otworzyli sklep na morzu, ale pozwolili klientom z USA na realizację transakcji na platformie. BitMEX umożliwił klientom ze Stanów Zjednoczonych handel produktami kryptograficznymi i instrumentami pochodnymi. Nie posiadał jednak rejestracji jako platforma instrumentów pochodnych w federalnym regulatorze. Założyciele zostali oskarżeni o naruszenie amerykańskiej ustawy o tajemnicy bankowej przez prowadzenie BitMEX, platformy działającej ze słabymi protokołami przeciwdziałania praniu pieniędzy (AML).

bitmex logoreklama
reklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.