Założyciel Bitstamp pozywa giełdę | Wiadomości | CrypS.

Założyciel Bitstamp pozywa giełdę

Mariusz Przepiórka
bitstamp giełda kryptowalut

Nejc Kodrič pozywa Bitstamp, giełdę kryptowalutową, którą założył dekadę temu. Pozew jest efektem próby przejęcia jego udziałów w firmie przez nowych właścicieli. Działania Kodriča dotyczą opcji kupna wykonanej 21 lipca przez Bitstamp Holdings NV, dzięki której firma mogła nabyć pozostałe udziały Kodriča w Bitstamp za 13,46 mln USD. Zdaniem założyciela spółki, jest to cena znacznie niższa niż obecna wartość akcji.

Kodric sprzedał już dwie trzecie swoich udziałów w Bitstamp, gdy firma została przejęta przez belgijską firmę inwestycyjną NXMH w październiku 2018 roku. Zachował jednak 9,8% udziałów i do października 2020 roku pozostał na stanowisku dyrektora generalnego.

Gdy firma NXMH nabyła 80% udziałów w Bitstamp w 2018 roku, kolega Kodriča ze Słowenii i współzałożyciel giełdy Damian Merlak sprzedał wszystkie swoje udziały i przestał pełnić funkcję dyrektora. Kodrič pozostał wówczas na stanowisku dyrektora generalnego i przeniósł swoje udziały do White Whale Capital. W ramach przejęcia, Kodrič i nowi właściciele Bitstamp podpisali umowę opcji, które dały możliwość sprzedaży jego pozostałych udziałów spółce NXMH w określonych oknach w 2020, 2021 i 2022 roku.

Bitstamp zamierza wejść na giełdę

Po przejęciu, giełda Bitstamp od razu przystąpiła do dalszego pozyskiwania funduszy. Pozew szczegółowo opisuje, jak Kodrič i Hendrik Ghys, który został powołany do zarządu Bitstamp przez NXMH, pojechali razem do Nowego Jorku w maju 2019 roku, aby spotkać się z bankami inwestycyjnymi w sprawie pozyskania kapitału przy wycenie na poziomie 1 mld USD. Kodrič obawiał się, że taka wycena może skłonić NXMH do wykonania opcji kupna i nabycia pozostałych akcji po stosunkowo niskiej cenie.

Kodrič twierdzi, że starał się uzyskać zapewnienie od NXMH, że opcja kupna nie zostanie wykonana. Podkreśla on, że był to warunek udzielenia jego poparcia dla działań zmierzających do wprowadzenia spółki na giełdę. W pozwie wskazuje, że przedstawiciele NXMH udzielili mu tych zapewnień w sposób „jasny i jednoznaczny”. We wrześniu 2019 roku, przed opublikowaniem planu IPO, NXMH zasugerowała Kodričowi, że może nie być już odpowiednim dyrektorem Bitstamp. Po tych wydarzeniach stosunki między Kodričem i NXMH popsuły się, a w efekcie nieporozumień i narastającego konfliktu sprawa trafiła do sądu.

bitstamp giełda kryptowalutreklama
reklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.