ZachXBT dzieli się niepokojącymi danymi dot. użycia tego rodzaju SCAMu | Wiadomości | CrypS.

ZachXBT dzieli się niepokojącymi danymi dot. użycia tego rodzaju SCAMu

Redaktor: Albert Czajkowski
haker

Branża kryptowalut tak samo, jak cały rynek skoncentrowany na finansach, bywa podatna na różnego rodzaju oszustwa. Te zaś stale ewoluują.


Wzrost popularności kryptowalutowych aktywów przyciąga do tej przestrzeni nieuczciwe osoby, które chcą pozyskać środki, kosztem innych użytkowników. 

Nowe zagrożenie dla inwestorów

Choć ostatnie raporty wskazują na to, że liczba włamań na platformy kryptowalutowe zmalała w pierwszej połowie 2023 r., nie oznacza to, iż oszuści opuścili ten rynek. Wręcz przeciwnie, zaczęli oni bowiem chwytać się przebiegłych sposobów na to, aby pozbawić posiadaczy cyfrowych walut ich aktywów. 

Popularny ekspert kryptowalutowy znany pod pseudonimem ZachXBT zwrócił uwagę na rosnące zagrożenie, jakim jest SIM swap. Przytoczył on dane, z których wynika, iż kwota skradziona w przypadku tego typu ataków przekroczyła 8-cyfrowe terytorium w dolarach amerykańskich w ciągu ostatnich 4 miesięcy. Oszustwa te doprowadziły podobno do kradzieży wirtualnych walut o wartości ponad 13,3 mln dol. we wskazanym okresie. 

SIM swap – na czym polega?

Metoda SIM swap odnosi się do sytuacji, gdy przestępcy oszukują operatorów telefonów komórkowych, aby móc przenieść numer swojej potencjalnej ofiary na kontrolowaną przez siebie kartę SIM. W ten sposób zyskują dostęp do wszelkich powiadomień wysyłanych na jej telefon. Może im zależeć głównie na kodach weryfikacyjnych służących do potwierdzania transakcji finansowych, czy rejestracji konta, bądź też potwierdzenia tożsamości. 

Pierwszym krokiem jest zebranie przez oszusta danych osobowych o wybranym użytkowniku. Następnie dysponując jego numerem telefonu oraz innymi informacjami, które mogą mu pomóc w uwierzytelnieniu, przechodzi on do kontaktu z firmą telekomunikacyjną. Może wówczas podszyć się pod właściciela numeru, twierdząc, iż zgubił swój telefon. Zdarza się również, że pracownicy operatora są po prostu przekupywani. 

Po przeniesieniu numeru na nową kartę SIM oszust wykorzystuje skradzione dane do uzyskania dostępu do kryptowalutowego portfela ofiary, giełdy, czy konta bankowego. 

Z uwagi na to, iż posiadacze wirtualnych walut mogą trzymać w cyfrowych aktywach dużą ilość środków, hakerzy coraz częściej starają się przechwycić ich dane.

Jak nie dać się oszukać?

Inwestorom zaleca się podjęcie proaktywnych kroków, aby odpowiednio zabezpieczyli oni swoje konta na różnych platformach kryptowalutowych. W celu wzmocnienia bezpieczeństwa warto postawić na aplikację uwierzytelniającą bądź klucz do zabezpieczenia konta, zamiast używania tylko numeru telefonu do uwierzytelniania dwuskładnikowego (2FA). 

Aby nie paść ofiarą SIM swap, należy również zadbać o bezpieczeństwo swoich danych osobowych w sieci. Warto więc upewnić się, czy odwiedzana witryna internetowa posiada szyfrowane połączenie. Można to szybko sprawdzić, zwracają uwagę na symbol kłódki na pasku adresu. Jeżeli adres URL zaczyna się od httpS://, oznacza to, iż posiada ważny certyfikat bezpieczeństwa. W przeciwnej sytuacji użytkownik pozostaje na stronie na własne ryzyko. 

Dane mogą zostać wykradzione także poprzez ataki phishingowe. Zaleca się aby z ostrożnością podchodzić do wiadomości i e-maili odsyłających do witryn internetowych, ponieważ te mogą być podstawionymi stronami, naśladującymi tylko oryginalne platformy. Ich celem jest zaś kradzież loginów i haseł. 

hakerreklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.