Youtubowy scam z wykorzystaniem wizerunku CEO Coinbase | Wiadomości | CrypS.

Youtubowy scam z wykorzystaniem wizerunku CEO Coinbase

Marek Lesiuk
Scam - Brian Armstrong Cyberprzestępczość

Na wyżyny pomysłowości (i zarazem bezczelności) wzbiła się grupa scamerów operujących, parafrazując, nieomal w świetle dnia – bo na Youtube.

W poniedziałek, 6 kwietnia, na najpopularniejszym wideoportalu świata ukazała się transmisja na żywo, prowadzona przez Briana Armstronga, dyrektora giełdy kryptowalut Coinbase. Transmisja, prowadzona wedle formuły Ask-Me-Anything, prócz możliwości zadawania pytań Armstrongowi proponowała widzom także szybką okazję do zarobienia – wystarczyło przesłać środki na adresy podanych portfeli, aby bardzo szybko otrzymać je z powrotem, w podwojonej ilości.

Nie trzeba chyba dodawać, iż rzekoma transmisja Armstronga bynajmniej nie była prowadzona przez Armstronga (a jeśli i owszem, trzeba, to chciałbym Ci, drogi Czytelniku, sprzedać używanego Opla…). Równie dobijająco oczywiste wydaje się, że przesłane do rzekomego „zainwestowania” wirtualne pieniądze, zamiast zostać zwróconymi w podwojonej kwocie, rozpływały się w sinych otchłaniach internetu, wywiezione weń pociągiem widmo.

Niestety, jak się okazuje, nie dla wszystkich – w toku ponad dwunastogodzinnej „transmisji” oszustom udało się wyłudzić łącznie 7,197 BTC (czyli ponad 51 tys. USD). Do zmontowania nagrania wykorzystano autentycznie fragmenty wystąpień dyrektora Coinbase, którymi zręcznie manipulowano – choć przecież wydaje się niemal niemożliwe, aby na bieżąco manipulować nagraniami tak zręcznie, by być w stanie złożyć z nich odpowiedzi na losowe pytania internautów. Chyba, naturalnie, że nadmienieni internauci byli równie losowi, co całe AMA autentyczne.

We wtorek, 7 kwietnia, nagranie jest już niedostępne. Youtube informuje, iż „zostało ono usunięte z powodu naruszenia standardów społeczności” (no nie może być…?). W Google Cache póki co dalej można je znaleźć.

Scam - Brian Armstrongreklama
reklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.