Wygasły kontrakty terminowe o wartości 1 mld dolarów | Wiadomości | CrypS.

Wygasły kontrakty terminowe o wartości 1 mld dolarów

Redakcja
kontrakty terminowe btc

Dzisiaj, w dniu 2 sierpnia, cena Bitcoina (BTC) i Ethereum (ETH) spadły odpowiednio o 13% i 21% w ciągu zaledwie kilku minut . Zmiana ta spowodowała wygsaśnięcie kontraktów terminowych o wartości ponad 1 mld USD, ponieważ cena BTC/USD spadła z około 12 000 USD do 10 550 USD.

wykres cena btc

Weekendowe ruchy cen

Wydaje się, że istnieją dwie główne przyczyny nagłego wygaśnięcia kontraktów. Po pierwsze, wolumen rynku kryptowalut ma tendencję do spadków w weekendy. Po drugie, rynek był bardzo podatny na wahania popytu ze strony długoterminowych inwestorów.

Na rynku kryptowalutowym duże flaktuacje cen obserwuje się zazwyczaj w weekendy. Płynność często spada, ponieważ na rynku jest mniej aktywnych inwestorów. Niższy wolumen prowadzi do ogromnych ruchów cen, ponieważ kryptowaluty stają się bardziej podatne na zmiany.

Masowe wygaśnięcie kontraktów jest bardziej prawdopodobne w ciągu weekendu, ponieważ jedno duże wygaśnięcie, może prowadzić do większej ilości mniejszych. Na przykład, upłynnienie długoterminowego kontraktu, zmusza kupującego do sprzedaży na rynku, powodując presję na sprzedaż.

Kiedy setki milionów dolarów w długoterminowych kontraktach zaczęło wygasać, cena BTC i ETH gwałtownie zmalała. Bitcoin spadł z 12 000 do 10 600 dolarów w ciągu zaledwie 15 minut, podczas gdy Ethereum spadło z 417 do 300 dolarów.

Masowe wygaśnięcie kontraktów miało miejsce kilka razy w ciągu ostatnich pięciu miesięcy. Największe znaczenie miał tak zwany “Czarny Czwartek” w dniu 13 marca. Nastąpiło wtedy wygaśnięcie kontraktów o wartości 1 miliarda dolarów. Podobnie, tuż przed halvingiem w dniu 11 maja 2020 roku, cena Bitcoina spadła do 8 100 dolarów, co spowodowało masowe likwidacje.

Brak równowagi na rynku

W ciągu ostatnich kilku dni, zwłaszcza po gwałtownym wzroście Bitcoina powyżej 11 000 dolarów, rynek kryptowalutowy był mocno nastawiony na kupujących. Stopy finansowania BTC i ETH zbliżały się do poziomów, które nie mogą być stabilne przez dłuższy okres czasu.

Giełdy kontraktów terminowych, jak BitMEX i Binance Futures, wykorzystują mechanizm zwany “finansowaniem” do wprowadzenia równowagi na rynku. Kiedy większość uczestników rynku posiada długoterminowe kontrakty, wtedy właściciele kontraktów krótkoterminowych są zachęcani prowizjami i na odwrót.

Przed spadkiem stopa finansowania Bitcoina utrzymywała się na poziomie około 0,0721%. Ponieważ średnio wynosi ona około 0,01%, rynek został zdominowany przez kontrakty długoterminowe.

Brak równowagi na rynku był jeszcze gorszy w przypadku ETH. Stopa finansowania ETH wynosiła 0,21%, co wskazywało na znaczny byczy trend. Po wygaśnięciu kontraktów, przewidywana stopa finansowania ETH wynosi 0,19%. Sugeruje to, że w przeciwieństwie do Bitcoina, kontrakty długoterminowe ETH  nie zostały kompletnie wypłukane.

Michael van de Poppe, inwestor na giełdzie w Amsterdamie, prognozował wcześniej, że w wyniku tej sytuacji cena ETH spadnie do 300 dolarów. Mówił:

Póki co, niektórzy inwestorzy w najbliższych dniach przewidują stagnację cen, ponieważ Bitcoin powrócił do kluczowego poziomu wsparcia w wysokości 11 300 dolarów, a luka w kontraktach terminowych na CME prawdopodobnie pojawi się w poniedziałek, biorąc pod uwagę piątkową cenę zamknięcia w wysokości 11.630 dolarów.

kontrakty terminowe btcreklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.