Worldcoin to SCAM? Kolejne organy badają projekt | Wiadomości | CrypS.

Worldcoin to SCAM? Kolejne organy badają projekt

worldcoin

Inicjatywa Sama Altmana związana z tworzeniem cyfrowych identyfikatorów oraz zbieraniem danych biometrycznych budzi obawy organów regulacyjnych z całego świata.


Projekt pozwalający na stworzenie cyfrowego dowodu tożsamości jest obecnie badany przez francuskiego regulatora pod kątem “wątpliwych praktyk” związanych z przechowywaniem danych osobowych. 

Worldcoin pod lupą

Legalność gromadzenia danych biometrycznych tj. skan siatkówki oka wydaje się wątpliwa, w opinii organu regulacyjnego z Francji. Z tego też powodu zainicjował on dochodzenie w tej sprawie.

Worldcoin został oficjalnie uruchomiony w poniedziałek (tj. 24 lipca br.). Jego założyciel twierdzi, że odnotował on wysoki wskaźnik adopcji wynoszący “jedną osobę weryfikowaną co 8 sekund”. Nie potwierdzają tego jednak dane on-chain, które sugerują niskie przyjęcie. Według zapisów pochodzących z platformy Etherscan jedynie nieco ponad  3,6 tys.  osób posiada token WLD. Co więcej, do tej pory doszło do około 13,7 tys. transferów. 

Tym, co budzi największy niepokój, jest jednak bezpieczeństwo danych osobowych. Przed projektem tym ostrzeżenie wydały m.in. organy stojące na straży prywatności z Wielkiej Brytanii. Użytkownicy Worldcoina muszą mieć zapewnioną swobodę wyrażania zgody na przetwarzanie danych osobowych oraz jej wycofania bez żadnej szkody.

Dążenie do spełnienia wymogów regulacyjnych

Organizacja Worldcoin Foundation oznajmiła w komunikacie przesłanym do mediów, że będzie dalej współpracowała z organami zarządzającymi w sprawie wniosków o więcej informacji na temat praktyk w zakresie prywatności i ochrony danych.

“Jesteśmy zaangażowani we współpracę z naszymi partnerami w całej Europie, aby zapewnić, że projekt Worldcoin spełnia wymogi regulacyjne i oferuje bezpieczną i przejrzystą usługę dla zweryfikowanych osób”.

Worldcoin twierdzi ponadto, iż działa w zgodzie z prawem obowiązującym na terenie Unii Europejskiej dot. gromadzenia oraz przekazywania danych biometrycznych, a także z ogólnym rozporządzeniem o ochronie danych (RODO). 

worldcoinreklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.