Władze zlikwidowały największy szyfrowany czat - EncroChat | Wiadomości | CrypS.

Władze zlikwidowały największy szyfrowany czat – EncroChat

Redakcja
cyberbezpieczeństwo - największe zagrożenia w 2020

Organy ścigania w całej Europie aresztowały ponad 800 osób, które rzekomo korzystały z zaszyfrowanej sieci czatów – EncroChat – w celu koordynowania swoich nielegalnych działań.

60.000 członków

EncroChat używał zmodyfikowanych urządzeń z systemem Android, aby zapewnić swoim użytkownikom „bezpieczną komunikację”. BBC poinformowało, że EncroChat posiada około 60,000 użytkowników:

„Szacuje się, że 60 000 osób, w tym do 10 000 w Wielkiej Brytanii, subskrybowało francuski EncroChat, który został zlikwidowany.”

Władze twierdzą, że przestępcy używali szyfrowanych wiadomości do koordynowania nielegalnych działań, takich jak sprzedaż narkotyków i broni. Nie jest jednak jasne, czy oskarżają oni wszystkich użytkowników EncroChat o prowadzenie działalności przestępczej.

Policja ostrzegła, że zbliżają się kolejne aresztowania.

„To dopiero początek. Będziemy zakłócać zorganizowane siatki przestępcze w wyniku tych operacji, przez tygodnie i miesiące, a może nawet lata.”

– powiedziała na konferencji Dame Cressida Dick, komisarz londyńskiej policji.

Wojna z szyfrowaniem?

Likwidacja EncroChat ma miejsce tydzień po wprowadzeniu do Senatu projektu ustawy, która w zasadzie zakazuje szyfrowania typu „end-to-end”. Ta sama kwestia została ostatnio poruszona na spotkaniu ministerialnym narodów, które tworzą sojusz wywiadowczy „Pięciorga Oczu” – Australii, Kanady, Nowej Zelandii, Wielkiej Brytanii i Stanów Zjednoczonych:

„Omówiliśmy kluczowe znaczenie współpracy między rządami i przemysłem cyfrowym, w celu rozwiązania problemów związanych z szyfrowaniem typu „end-to-end”, gdzie ma ono wpływ na bezpieczeństwo publiczne i legalny dostęp do informacji, niezbędnych do zapobiegania poważnym przestępstwom lub prowadzenia dochodzeń w ich sprawie”.

Biorąc to pod uwagę, możliwe, że akcja przeciwko EncroChat, stanowi część skoordynowanej kampanii mającej na celu zdyskredytowanie technologii chroniących prywatność w oczach opinii publicznej. Jeśli rzeczywiście tak się stanie, to w najbliższych miesiącach spodziewamy się kolejnych podobnych informacji.

cyberbezpieczeństwo - największe zagrożenia w 2020reklama
reklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.