Władze Rosji zablokowały najpopularniejszy agregator danych o giełdach | Wiadomości | CrypS.

Władze Rosji zablokowały najpopularniejszy agregator danych o giełdach

Zerelik Maciej
rosja opracuje cbdc

BestChange.ru, jedna z większych kryptowalutowych rosyjskich stron internetowych, została zablokowana wkrótce po tym, jak lokalni ustawodawcy ostatecznie przyjęli nową ustawę o kryptowalutach.

Ustawa o kryptowalutach zbiera plony

Serwis BestChange.ru, agregujący dane z 400 lokalnych giełd kryptowalutowych, został zablokowany przez rosyjskiego regulatora telekomunikacyjnego Roskomnadzor w dniu 26 sierpnia. Strona jest nadal dostępna jeżeli skorzystamy z VPN lub mirrorów, takich jak BestChange.net.

Według ogłoszenia na lokalnym portalu społecznościowym VK.com, strona BestChange.ru została zablokowana wraz z kilkoma innymi branżowymi serwisami za „wzmianki o kryptowalucie Bitcoin”.

Zgodnie z publicznymi aktami sądowymi cytowanymi przez BestChange, Roskomnadzor zablokował BestChange.ru oraz strony takie jak cryptowikipedia.ru i coinpost.ru. Zgodnie z danymi, strony te „oferowały możliwość zakupu waluty elektronicznej Bitcoin i niektórych produktów wykorzystujących tę walutę”. Sąd zaznaczył, że ponieważ krypotwaluty, takie jak Bitcoin, nie mogą być używane do płatności w Rosji, dystrybucja informacji o tych usługach przez strony internetowe jest nielegalna.

BestChange.ru jest najwyraźniej jedną z największych kryptowalutowych stron internetowych w Rosji. Według danych narzędzia analitycznego SimilarWeb, BestChange rozwijał się w tym roku bardzo szybko, by w lipcu 2020 roku dotrzeć do 3,3 miliona użytkowników.

To nie pierwsza blokada…

Strona BestChange.ru była już wcześniej wielokrotnie blokowana. Jak donosi rosyjska agencja informacyjna RBC, strona została po raz pierwszy zbanowana w 2017 roku. W raporcie możemy przeczytać, że witryna pozostała dostępna dzięki wykorzystaniu takich usług jak VPN. Roskomnadzor ponownie zablokował BestChange.ru w 2019 roku, argumentując, że dystrybucja informacji o Bitcoinie „jest sprzeczna z prawem federalnym i zakazana na terytorium Rosji”.

Blokada ma miejsce niedługo po tym, jak Rosja ostatecznie przyjęła nową ustawę o kryptowalutach. Ustawa została podpisana w dniu 31 lipca przez prezydenta Vladimira Putina, a w życie wejdzie od stycznia 2021 roku, powodując że płatności w kryptowalutach takich jak Bitcoin staną się nielegalne na terytorium Rosji.

rosja opracuje cbdc
reklama
reklama