Wenezuela to przystanek. Trump grozi kolejnym państwom

Trump

Prezydent Donald Trump grozi kolejnym krajom: teraz upaść ma rząd Kuby i Kolumbii. Do tego dochodzi marzenie o przejęciu Grenlandii.


  • Trump chce zająć Grenlandię, Kubę i Kolumbię.
  • USA ponownie wdrażają w praktyce fundament swojej polityki międzynarodowej.

Trump chce zająć kolejne terytoria

Trump, który doprowadził do upadku reżimu Nicolasa Maduro, teraz ostrzy zęby na Kubę.

Wygląda na to, że Kuba jest gotowa na upadek

– powiedział.

Zagroził również prezydentowi Kolumbii Gustavo Petro, zagorzałemu krytykowi działań USA w Wenezueli.

Kolumbia również jest bardzo chora – rządzona przez chorego człowieka, który lubi produkować kokainę i wysyłać ją do Stanów Zjednoczonych

– zagroził.

Zaledwie kilka godzin po tym, jak duński premier skrytykował Trumpa za groźby aneksji Grenlandii, prezydent USA powiedział, że Stany Zjednoczone „potrzebują” autonomicznego terytorium Danii.

Potrzebujemy Grenlandii ze względu na bezpieczeństwo narodowe

– powiedział.

O co chodzi?

Trump w praktyce powraca do Doktryny Monroe’a. To ogłoszona w 1823 roku zasada polityki zagranicznej Stanów Zjednoczonych. Formalnie  autorem był prezydent James Monroe (tak naprawdę zaprojektował ją John Quincy Adams, późniejszy prezydent), który przedstawił ją w ramach orędzia do Kongresu.

Doktryna powstała w czasie, gdy wiele państw Ameryki Łacińskiej uzyskało niepodległość i istniała obawa, że europejskie mocarstwa będą chciały odzyskać nad nimi kontrolę.

Główne założenie doktryny mówiło, że państwa europejskie nie mogą ingerować w sprawy obu Ameryk. Każda próba takiej ingerencji miała być traktowana przez USA jako zagrożenie dla ich bezpieczeństwa. W ten sposób Stany Zjednoczone stawiały się w roli obrońcy niezależności państw na kontynencie amerykańskim.

W zamian USA deklarowały, że nie będą mieszać się w sprawy wewnętrzne Europy. Dziś w praktyce polityka ta oznacza to, że USA nie chcą dopuścić do tego, by swoje wpływy w obu Amerykach miały Chiny.

Wenezuela jest ważna dla USA głównie ze względu na ogromne zapasy ropy naftowej jedne z największych na świecie. Do tego Caracas rości sobie prawo do złóż ropy w Gujanie, gdzie wydobycie prowadzi Exxon Mobil.

Grenlandia ma dla USA kluczowe znaczenie geostrategiczne i militarne. Leży między Ameryką Północną a Europą, pozwala kontrolować Arktykę i północny Atlantyk.

Posiada też cenne surowce naturalne, dostęp do których zwiększają topniejące lodowce.


Śledź CrypS. w Google News. Czytaj najważniejsze wiadomości bezpośrednio w Google! Obserwuj ->

Zajrzyj na nasz telegram i dołącz do Crypto. Society. Dołącz ->