Wenezuela blokuje dostęp do Coinbase i MercaDolar | Wiadomości | CrypS.

Wenezuela blokuje dostęp do Coinbase i MercaDolar

Mariusz Przepiórka
wenezuela

Grupa aktywistów walcząca o prawa cyfrowe pod nazwą Venezuela Inteligente poinformowała, że władze Wenezueli zablokowały dostęp do dwóch platform handlowych. Zgodnie z tymi doniesieniami rząd prezydenta Nicolasa Maduro odciął użytkowników od amerykańskiej  giełdy Coinbase i platformy handlowej MercaDolar.

Venezuela Inteligente donosi, że sprawa wyszła na jaw we wtorek wieczorem. Cel działań władz państwowych nie jest znany. Wiadomo jednak, że w blokowaniu dostępu biorą udział również dostawcy Internetu. Zdaniem Andreasa E. Azpurui, dyrektora Venezuela Inteligente, giełdy kryptowalutowe blokowano w Wenezueli już wcześniej, ale do niedawna wszystkie były dostępne bez żadnego problemu.

Jak podkreśla Azpurua, Wenezuela może „pochwalić się” bogatą historią blokowania giełd kryptowalutowych i platform wymiany. Władze w szczególności upodobały sobie platformy, które pozwalały na wymianę lokalnej waluty na pewniejsze waluty obce. Zdaniem dyrektora Venezuela Inteligente, ostatni ruch władz jest niezrozumiały. Trudno wyjaśnić bowiem zablokowanie dostępu do amerykańskiej giełdy Coinbase, gdy mieszkańcy Wenezueli mogą swobodnie korzystać z wielu innych giełd kryptowalutowych.

Giełdy ofiarą politycznego napięcia

Pod koniec sierpnia w południowoamerykańskim kraju doszło również do zablokowania dostępu do dwóch dużych prywatnych sieci VPN: Tunnelbear i Psiphon. Wszystko wskazuje jednak na to, że nie miało to większego wpływu na ich działalność. Polityczne napięcia raz po raz doprowadzają Wenezuelę do wrzenia. Popierany przez Stany Zjednoczone lider opozycji Juan Guaido kilka miesięcy temu obwołał się tymczasowym prezydentem i ogłosił „pakt jedności”. Pakt uzyskał poparcie kilku partii, które domagają się wywarcia międzynarodowej presji na prezydenta Maduro przed grudniowymi wyborami parlamentarnymi. Zdaniem Azpurui, jednym z powodów blokady wspomnianych platform może być chęć odcięcia opozycji nawet od takich możliwości pozyskiwania środków na działalność.

wenezuela
reklama
reklama