Wasabi Wallet wprowadza aktualizację i zwiększa prywatność

Wasabi Wallet wprowadza aktualizację i zwiększa prywatność

Zerelik Maciej
wasabi wallet 2.0

Firma zajmująca się prywatnością Bitcoina – zkSNACKs ogłosiła znaczną aktualizację do swojego portfela Wasabi Wallet.

W poście na blogu, firma obiecała, że Wasabi Wallet 2.0 będzie posiadał poprawiony interfejs użytkownika i wygląd oryginalnego serwisu. Co więcej, dzięki nowemu schematowi uwierzytelniania o nazwie WabiSabi, aktualizacja poprawi środki bezpieczeństwa.

Oryginalny Portfel Wasabi jest rodzajem „miksera” BTC zorientowanego na prywatność. Jego celem jest uczynienie indywidualnych transakcji BTC bardziej bezpiecznymi, dzięki CoinJoins – procesom, które łączą wiele monet (od wielu osób) w jedną transakcję.

Wasabi w rzeczywistości nie przechowuje żadnych aktywów, a zamiast tego działa jako czysty koordynator poprzez Tor – sieć, która priorytetowo traktuje bezpieczeństwo i anonimowość, poprzez ukrywanie adresów IP użytkowników.

Wasabi Wallet 2.0

Wasabi Wallet 2.0 działa w bardzo podobny sposób, jednak z kilkoma ważnymi ulepszeniami. Jednym z niech jest manualny CoinJoins. Firma twierdzi, że jest to już przeszłość i teraz wszystko będzie się odbywać automatycznie.

Jeżeli chodzi o prywatność, to firma wykorzysta WabiSabi, nowy algorytm CoinJoin, który wg. zkSNACKs „ułatwi szybsze, bardziej opłacalne wspólne transakcje bez marnotrawstwa, położy podwaliny pod płatności w ramach CoinJoins, i otworzy drzwi dla kombinacji z innymi technologiami”.

Nie wiadomo jeszcze, z czym dokładnie mogą wiązać się te technologie, ale biała księga WabiSabi zauważa, że protokół ten eliminuje ślepe podpisy – kryptograficzną koncepcję, która według zkSNACKs „poświęca pewien stopień prywatności i elastyczności”.

CoinJoins w obecnym portfelu Wasabi są ograniczone w tym sensie, że wymagają od każdego z uczestników wniesienia określonej ilości BTC, które następnie dają równe wypłaty. Korzystając z WabiSabi, użytkownicy mogą teoretycznie wnieść dowolną kwotę, niezależnie od tego, ile wydają inni uczestnicy.

CoinJoins stały się popularnym sposobem na zapewnienie prywatności blockchaina Bitcoina. W tym roku, zarówno podczas hacku na Twittera jak i KuCoin, do ukrycia śladów transakcji wykorzystane były CoinJoins i WabiSabi.

wasabi wallet 2.0
reklama
reklama