W tym kraju kopanie kryptowalut jest wyjątkowo opłacalne | Wiadomości | CrypS.

W tym kraju kopanie kryptowalut jest wyjątkowo opłacalne

Patryk Chodyniecki
bitcoin-mining-gornicy-btc

Niestety w chwili obecnej kopanie kryptowalut nie jest procesem, który daje takie same szanse obywatelom na zysk.


Obecne różnice w kosztach energii elektrycznej dla indywidualnych górników bitcoina na świecie są znaczące. Gdy we Włoszech koszt wydobycia 1 bitcoina, to 208 560 dolarów, to w Libanie taki sam górnik zrobi to 783 razy taniej! Dlaczego tak się dzieje?

Jak wygląda kopanie kryptowalut na świecie?

Według najnowszego raportu opublikowanego przez CoinGecko, tylko w 65 krajach wydobycie bitcoina przez indywidualnych górników jest opłacalne, Mówimy tutaj wyłącznie o  domowych kosztach energii elektrycznej. Z całej puli 34 kraje są usytuowane w Azji, a Europa posiada 5 miejsc, gdzie faktycznie opłaca się jeszcze kopać. Wśród krajów, gdzie wydobywanie bitcoina jest najdroższe można wymienić Austrię z kosztem 184 352 dolarów oraz Belgię – 172 382 dolarów. Warto w tym miejscu wspomnieć o Libanie, gdzie dzięki niskim stawkom za energię elektryczną, indywidualni górnicy mogą wydobyć bitcoina za jedyne 266 dolarów. To aż o 783 razy taniej niż we Włoszech. Iran jest kolejnym krajem z niskimi kosztami produkcji – 532 dolary za bitcoina. Mimo że Iran zalegalizował wydobycie bitcoina w 2019 roku, to kilkakrotnie zakazywał legalnych operacji, powołując się na przeciążenie sieci energetycznych w zimie.

Włochy nieopłacalne w zakresie kopania krypto

Dla pojedynczych górników średni koszt energii elektrycznej potrzebnej do wydobycia 1 BTC wynosi 46 291,24 dolarów. To więcej, niż wysokość kursu jednego bitcoina. Co gorsza – raport wskazał Włochy jako kraj o najwyższych kosztach wydobycia bitcoina w gospodarstwie domowym – 208 560 dolarów. Prawie 10 krotna przebitka w stosunku do wartości danej krypto!

Reakcje w branży

Changpeng “CZ” Zhao, dyrektor generalny Binance, podzielił się danymi z raportu w mediach społecznościowych, zastanawiając się, dlaczego mieszkańcy krajów o niskich kosztach energii elektrycznej po prostu nie wydobywają bitcoina.

Jednak CZ wyraził pewne wątpliwości, sugerując, że mogą istnieć inne czynniki do rozważenia. Wskazał również na potencjalne możliwości, które warto zbadać. W odpowiedzi jeden z użytkowników wskazał, że wiele z tych krajów boryka się z niedoborem energii elektrycznej, która jest konieczna do przeprowadzenia tego procesu. Tak czy inaczej – opublikowany raport pokazuje, że wydobywanie bitcoina nadal jest opłacalne, jednak w dużej mierze zależy to od sytuacji geograficznej górnika. 

bitcoin-mining-gornicy-btcreklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.