W Portugalii sprzedano dom za 3 BTC bez konwersji na waluty fiat | Wiadomości | CrypS.

W Portugalii sprzedano dom za 3 BTC bez konwersji na waluty fiat

Zerelik Maciej
nieruchomości kryptowaluty

Wraz ze wzrostem popularności kryptowalut coraz więcej osób sięga po aktywa cyfrowe, aby nabywać i sprzedawać nieruchomości. Dotychczas było to jednak możliwe jedynie po zamianie kryptowaluty na walutę fiat.


W dniu 5 maja pojawiła się informacja, że nieruchomość w Bradze, w Portugalii, została sprzedana wyłącznie za Bitcoina, bez konwersji na euro. Transakcja ta jest pierwszym tego typu przypadkiem w branży nieruchomości.

Apartament T3 w Portugalii został nabyty za trzy Bitcoiny, co stanowi równowartość około 110 tysięcy euro. Świadkami podpisania aktu notarialnego byli przedstawiciele firmy Zome, kancelarii prawnej Antas da Cunha Ecija oraz inni partnerzy z szwajcarskiej Crypto Valley.

Firma Zome poinformowała o tym wydarzeniu we wpisie na Facebooku. Podkreśliła w nim, że jest „na pierwszej linii frontu”, jeśli chodzi o technologię Web3 i przyjmowanie kryptowalut:

Ten akt notarialny stanowi historyczny kamień milowy, przeniesienie aktywów cyfrowych na aktywa fizyczne – dom – bez konwersji na euro. Wierzymy, że dziś otwiera się nowy świat możliwego biznesu w nieruchomościach!

Dyrektor ds. technologii Zome – Carlos Santos, uważa, że transakcja zapewni firmie nowe możliwości. Z kolei według Nuno da Silva Vieira, prawnika z kancelarii Antas da Cunha Ecija, wydarzenie to może być „wielką szansą na wzrost i tworzenie wartości” w Portugalii.

Jak wynika z podsumowania wpisu firmy, Zome tworzy też obecnie inne inicjatywy związane z Web3, które zostaną zaprezentowane „wkrótce”.

Precedens na rynku nieruchomości

Do zeszłego miesiąca, kupno nieruchomości za pomocą kryptowalut wymagało od kupującego uprzedniego przeliczenia posiadanych kryptowalut na euro. Jednak od tego czasu portugalski Departament Notarialny opracował wyraźne wytyczne dotyczące transakcji na rynku nieruchomości, które są przeprowadzane w całości za pomocą cyfrowych aktywów.

Aby ocenić, czy transakcja była legalna, jeśli jej wartość przekracza 200 000 euro, konieczne jest porównanie wartości kryptowalut między datą rejestracji aktu notarialnego a datą podpisania umowy wekslowej, a także między datami tych dwóch dokumentów.

nieruchomości kryptowaluty
reklama
reklama