Vitalik Buterin martwi się o przyszłość Bitcoina | Wiadomości | CrypS.

Vitalik Buterin martwi się o przyszłość Bitcoina

Zerelik Maciej
vitalik-buterin (1)

Vitalik Buterin jest zmartwiony przyszłością Bitcoina. W wywiadzie z ekonomistą Noah Smithem z 2 września, twórca Ethereum powiedział, że jest „zaniepokojony o Bitcoina z dwóch powodów”.


Wyjaśnił, że jego zdaniem Bitcoin może napotkać problemy w długim terminie ze względu na swój model opłat. BTC obecnie dystrybuuje monety do górników jako zapłatę za zabezpieczenie sieci, ale ponieważ protokół ma sztywny limit podaży 21 milionów sztuk, ostatecznie sieć będzie polegać jedynie na opłatach transakcyjnych.

Buterin powiedział Smithowi, że jest to problem, ponieważ Bitcoinowi „nie udaje się uzyskać poziomu przychodów z opłat wymaganych do zabezpieczenia tego, co może być systemem o wartości wielu bilionów dolarów.”

Wysokość opłat, jakie generuje Bitcoin względem innych protokołów, od dawna jest gorącym tematem dyskusji w społeczności kryptowalutowej. Według danych Crypto Fees, w ciągu ostatniego tygodnia Bitcoin wygenerował z ich tytułu średnio około 225 000 USD, pozostając w tyle za głównymi filarami DeFi, takimi jak Aave i Uniswap. Największym generatorem opłat jest protokół stworzony przez Buterina, który w tym samym czasie przyjął około 2,7 miliona dolarów.

Buterin powiedział, że ma również obawy o Bitcoina, ponieważ „Proof-of-Work zapewnia znacznie mniej bezpieczeństwa na dolara wydanego na opłaty transakcyjne niż Proof-of-Stake”. Argumentował, że problematyczne byłoby posiadanie sieci o wartości 5 bilionów dolarów, której atak kosztuje tylko 5 miliardów dolarów. Wskazał również, że Bitcoin odchodzący od Proof-of-Work byłby „politycznie niewykonalny”.

Komentarze Buterina prawdopodobnie wywołają oburzenie w niektórych zakątkach społeczności kryptowalutowej. Najbardziej zagorzali zwolennicy Bitcoina od dawna argumentowali, że Proof-of-Work jest fundamentalną częścią projektu sieci. Inni zgłaszali podobne uwagi w odniesieniu do modelu opłat za pierwotną kryptowalutę, chociaż ponieważ Bitcoin ma emitować monety do około 2140 roku, kwestia ta jest zwykle pomijana przez jego zwolenników.

Buterin broni Proof-of-Stake przed Merge

Debaty na temat tego, czy blockchainy powinny osiągnąć konsensus poprzez Proof-of-Work lub Proof-of-Stake trwały przez kilka lat, nie tylko w ostatnich miesiącach. Teraz jednak się nasiliły, ponieważ Ethereum przygotowuje się do „Merge”. Merge ma zostać zrealizowane ok. 15 września, po czym Ethereum będzie zabezpieczone przez osoby zatwierdzające, które stakują swoje tokeny ETH, a nie górników.

Niektórzy z najgłośniejszych krytyków Ethereum twierdzili, że Proof-of-Stake ogranicza decentralizację i pozwala większym udziałowcom kontrolować sieć. Jednak Buterin powiedział Smithowi, że jego zdaniem takie argumenty są „po prostu błędne”. Według niego, krytycy popełniają „błędne przekonanie, że Proof-of-Work i Proof-of-Stake są mechanizmami zarządzania, podczas gdy w rzeczywistości są to mechanizmy konsensusu.” Innymi słowy, stakerzy mogą zatwierdzać transakcje, ale nie mogą wpływać na przyszłą konstrukcję sieci.

vitalik-buterin (1)
reklama
reklama