Vitalik Buterin martwi się o przyszłość Bitcoina | Wiadomości | CrypS.

Vitalik Buterin martwi się o przyszłość Bitcoina

Maciej Żerelik
buterin

Vitalik Buterin jest zmartwiony przyszłością Bitcoina. W wywiadzie z ekonomistą Noah Smithem z 2 września, twórca Ethereum powiedział, że jest „zaniepokojony o Bitcoina z dwóch powodów”.


Wyjaśnił, że jego zdaniem Bitcoin może napotkać problemy w długim terminie ze względu na swój model opłat. BTC obecnie dystrybuuje monety do górników jako zapłatę za zabezpieczenie sieci, ale ponieważ protokół ma sztywny limit podaży 21 milionów sztuk, ostatecznie sieć będzie polegać jedynie na opłatach transakcyjnych.

Buterin powiedział Smithowi, że jest to problem, ponieważ Bitcoinowi „nie udaje się uzyskać poziomu przychodów z opłat wymaganych do zabezpieczenia tego, co może być systemem o wartości wielu bilionów dolarów.”

Wysokość opłat, jakie generuje Bitcoin względem innych protokołów, od dawna jest gorącym tematem dyskusji w społeczności kryptowalutowej. Według danych Crypto Fees, w ciągu ostatniego tygodnia Bitcoin wygenerował z ich tytułu średnio około 225 000 USD, pozostając w tyle za głównymi filarami DeFi, takimi jak Aave i Uniswap. Największym generatorem opłat jest protokół stworzony przez Buterina, który w tym samym czasie przyjął około 2,7 miliona dolarów.

Buterin powiedział, że ma również obawy o Bitcoina, ponieważ „Proof-of-Work zapewnia znacznie mniej bezpieczeństwa na dolara wydanego na opłaty transakcyjne niż Proof-of-Stake”. Argumentował, że problematyczne byłoby posiadanie sieci o wartości 5 bilionów dolarów, której atak kosztuje tylko 5 miliardów dolarów. Wskazał również, że Bitcoin odchodzący od Proof-of-Work byłby „politycznie niewykonalny”.

Komentarze Buterina prawdopodobnie wywołają oburzenie w niektórych zakątkach społeczności kryptowalutowej. Najbardziej zagorzali zwolennicy Bitcoina od dawna argumentowali, że Proof-of-Work jest fundamentalną częścią projektu sieci. Inni zgłaszali podobne uwagi w odniesieniu do modelu opłat za pierwotną kryptowalutę, chociaż ponieważ Bitcoin ma emitować monety do około 2140 roku, kwestia ta jest zwykle pomijana przez jego zwolenników.

Buterin broni Proof-of-Stake przed Merge

Debaty na temat tego, czy blockchainy powinny osiągnąć konsensus poprzez Proof-of-Work lub Proof-of-Stake trwały przez kilka lat, nie tylko w ostatnich miesiącach. Teraz jednak się nasiliły, ponieważ Ethereum przygotowuje się do „Merge”. Merge ma zostać zrealizowane ok. 15 września, po czym Ethereum będzie zabezpieczone przez osoby zatwierdzające, które stakują swoje tokeny ETH, a nie górników.

Niektórzy z najgłośniejszych krytyków Ethereum twierdzili, że Proof-of-Stake ogranicza decentralizację i pozwala większym udziałowcom kontrolować sieć. Jednak Buterin powiedział Smithowi, że jego zdaniem takie argumenty są „po prostu błędne”. Według niego, krytycy popełniają „błędne przekonanie, że Proof-of-Work i Proof-of-Stake są mechanizmami zarządzania, podczas gdy w rzeczywistości są to mechanizmy konsensusu.” Innymi słowy, stakerzy mogą zatwierdzać transakcje, ale nie mogą wpływać na przyszłą konstrukcję sieci.

buterinreklama
reklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.