Użytkownicy Coinbase z Gruzji mogli wypłacić swoje aktywa z 100-krotną nadwyżką | Wiadomości | CrypS.

Użytkownicy Coinbase z Gruzji mogli wypłacić swoje aktywa z 100-krotną nadwyżką

Maciej Żerelik
Coinbase i SEC zawiadomienie Wells

Giełda kryptowalut Coinbase popełniła błąd techniczny w notowaniach rynkowych gruzińskiego lari, 100-krotnie przekraczając jego rzeczywistą wartość – serwis wycenił go na 290 dolarów zamiast 2,90 dolara.


Coinbase poinformował, że błąd był spowodowany problemem technicznym i dotyczył brakującego miejsca po przecinku. Klienci, którzy odkryli błąd zanim giełda go poprawiła, mogli wypłacić swoje aktywa po 100-krotnej wartości.

Jak podaje platforma, z okazji skorzystało około 1000 użytkowników. Kilku klientów giełdy powiedziało dziennikarzom pod warunkiem zachowania anonimowości, że niektóre transakcje, które miały przynieść jedynie około 150 dolarów, zostały zamknięte na Coinbase na kwotę nawet 15 000 dolarów.

Obecnie średnie wynagrodzenie w Gruzji wynosi około 4200 dolarów rocznie. Tym samym niektórzy użytkownicy Coinbase zarabiali trzykrotnie więcej niż średnia krajowa.

Gruzińska społeczność kryptowalutowa szacuje, że straty Coinbase mogą wynosić od 14 do 140 milionów dolarów. Coinbase zaprzecza jednak tym przypuszczeniom. Przedstawiciel giełdy powiedział, że z błędu skorzystało jedynie 0,001% ogólnej liczby użytkowników, którzy mogli wypłacić z giełdy niewielką ilość środków. Giełda zamierza jednak odzyskać nieprawidłowo pobrane fundusze.

W zeszłym miesiącu badacze z University of Technology w Sydney zwrócili uwagę społeczności kryptowalutowej na fakt, że od 10% do 25% notowań giełdy w ciągu ostatnich czterech lat towarzyszył insider trading.

Coinbase i SEC zawiadomienie Wellsreklama
reklama

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.