Uzbekistan planuje zniesienie zakazu kryptowalut | Wiadomości | CrypS.

Uzbekistan planuje zniesienie zakazu kryptowalut

Zerelik Maciej
uzbekistan krypto

Narodowa Agencja Zarządzania Projektami Prezydencji Republiki Uzbekistanu (NAFT), opublikowała plany zniesienia niektórych restrykcji dotyczących kryptowalut. Agencja rządowa zaproponowała, aby pozwolić obywatelom na zakup aktywów cyfrowych zarówno za walutę krajową, jak i zagraniczną.

Czy kryptowaluty powrócą w Uzbekistanie?

Według lokalnego raportu, jedna z głównych instytucji rządowych w Uzbekistanie – NAFT – zamierza znieść niektóre zakazy dotyczące aktywów cyfrowych. Zgodnie z relacją, pozwoliłoby to Uzbekom na dokonywanie „wszystkich rodzajów wymian kryptowalutowych obejmujących wymianę tokenów w zamian za zarówno krajową, jak i zagraniczną walutę.”

Władze podkreśliły jednak, że proces handlu z kryptowalutami niesie ze sobą ryzyko i każda osoba powinna być świadoma swoich działań.

Co więcej, NAFT chce też stworzyć procedury emisji, rejestracji i obiegu aktywów cyfrowych. Dzięki temu pozwoli certyfikowanym krypto firmom na tworzenie własnych tokenów. Proponowane zmiany podlegają dwutygodniowemu okresowi dyskusji – do 14 maja.

Zmiana stanowiska

Handel kryptowalutami w Uzbekistanie w ostatnich latach był legalny i nielegalny. Jeszcze pod koniec 2019 r. korzystanie z kryptowalut było legalne. Do tego czasu była republika radziecka wykazywała sympatię do aktywów cyfrowych, a nawet zapewniła pewne korzyści podatkowe dla inwestorów zajmujących się nimi.

Jednak rok później prezydent Uzbekistanu zmienił stanowisko kraju wobec adopcji kryptowalut i zdelegalizował zakup Bitcoina i wszelkich innych aktywów cyfrowych. Co ciekawe, zakaz miał swoje wyjątki. Obywatele mogli sprzedać swoje monety, ale tylko wtedy, gdy byli w stanie udowodnić, że zostały one początkowo zakupione legalnie. Jeśli tego nie zrobili, wszelkie transfery były traktowane jako nielegalne.

Co więcej, w styczniu 2020 roku azjatycki kraj uruchomił swoją pierwszą regulowaną giełdę kryptowalut – Uznex. Platforma nie jest jeszcze otwarta dla mieszkańców Uzbekistanu, ale jeśli rząd rzeczywiście uchyli zakaz, miejscowi będą mogli z niej skorzystać.

uzbekistan krypto
reklama
reklama