Uzbekistan planuje zniesienie zakazu kryptowalut | Wiadomości | CrypS.

Uzbekistan planuje zniesienie zakazu kryptowalut

Redakcja
uzbekistan krypto

Narodowa Agencja Zarządzania Projektami Prezydencji Republiki Uzbekistanu (NAFT), opublikowała plany zniesienia niektórych restrykcji dotyczących kryptowalut. Agencja rządowa zaproponowała, aby pozwolić obywatelom na zakup aktywów cyfrowych zarówno za walutę krajową, jak i zagraniczną.

Czy kryptowaluty powrócą w Uzbekistanie?

Według lokalnego raportu, jedna z głównych instytucji rządowych w Uzbekistanie – NAFT – zamierza znieść niektóre zakazy dotyczące aktywów cyfrowych. Zgodnie z relacją, pozwoliłoby to Uzbekom na dokonywanie “wszystkich rodzajów wymian kryptowalutowych obejmujących wymianę tokenów w zamian za zarówno krajową, jak i zagraniczną walutę.”

Władze podkreśliły jednak, że proces handlu z kryptowalutami niesie ze sobą ryzyko i każda osoba powinna być świadoma swoich działań.

Co więcej, NAFT chce też stworzyć procedury emisji, rejestracji i obiegu aktywów cyfrowych. Dzięki temu pozwoli certyfikowanym krypto firmom na tworzenie własnych tokenów. Proponowane zmiany podlegają dwutygodniowemu okresowi dyskusji – do 14 maja.

Zmiana stanowiska

Handel kryptowalutami w Uzbekistanie w ostatnich latach był legalny i nielegalny. Jeszcze pod koniec 2019 r. korzystanie z kryptowalut było legalne. Do tego czasu była republika radziecka wykazywała sympatię do aktywów cyfrowych, a nawet zapewniła pewne korzyści podatkowe dla inwestorów zajmujących się nimi.

Jednak rok później prezydent Uzbekistanu zmienił stanowisko kraju wobec adopcji kryptowalut i zdelegalizował zakup Bitcoina i wszelkich innych aktywów cyfrowych. Co ciekawe, zakaz miał swoje wyjątki. Obywatele mogli sprzedać swoje monety, ale tylko wtedy, gdy byli w stanie udowodnić, że zostały one początkowo zakupione legalnie. Jeśli tego nie zrobili, wszelkie transfery były traktowane jako nielegalne.

Co więcej, w styczniu 2020 roku azjatycki kraj uruchomił swoją pierwszą regulowaną giełdę kryptowalut – Uznex. Platforma nie jest jeszcze otwarta dla mieszkańców Uzbekistanu, ale jeśli rząd rzeczywiście uchyli zakaz, miejscowi będą mogli z niej skorzystać.

uzbekistan kryptoreklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.